Paikallisiin tutustuminen

Onnistuuko

Monta kertaa hauskinta matkoilla on ollut tehdä tuttavuutta paikallisten tyyppien kanssa.
Miten helppoa tai vaikeaa se on Tsekeissä, kielitaito, ulkomaalaisiin suhtautuminen, missä hyviä tilaisuuksia... kokemukset kiinnostavat.

1

1047

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HelenaV

      Hei,

      Oman kokemukseni mukaan tutustuminen on helppoa.
      Tietysti riippuu, missä aiot viettää aikaasi.
      Esim pubeissa, missä on nuorempaa porukkaa, tutustuminen on helppoakin helpompaa.
      Tsekit ovat uteliaita ja erittäin sydämellisiä, mutta samalla myös jollain hassulla tapaa ujoja (monet tulkitsevat, että ylpeitä tai jtn). Syynä lienee kielitaito, tai jos puute; tsekit puhuvat useammin saksaa kuin esim. englantia. Tosin tämä on nyt muuttunut nuoremman sukupolven keskuudessa.
      Asenne on kuitenkin sama kuin suomalainen laitetaan puhumaan englantia yllättäen: kielitaito on, mutta uskallus puhua ei ole "maksimi" välttämättä.

      Suomalaisilla on täällä hyvä maine..ainahan voi aloittaa jollain yleisesti kiinnostavalla: esim. jääkiekko! Itse tosin en asiasta ymmärrä mitään.

      Paikkoja on moneen lähtöön. Kerrotko vähän, millaisista paikoista pidät niin voin mainita sen mukaan muutaman.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      433
      6279
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      122
      3601
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      88
      2416
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1899
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      109
      1215
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      92
      1184
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1055
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      62
      1038
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      930
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      41
      924
    Aihe