tiedossa olisi satunnaisia työpäiviä, kannattako ottaa vastaan???

olen kelan työttömyyspäivärahalla ja nyt minulle on tarjottu töitä jotka ovat vaan satunnaisesti muutamia päivä viikossa, onko ne taloudellisesti kannattavia kun työpäivät ovat kumminkin kokopäivätyötä???
4357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...tiedossa olisi satunnaisia työpäiviä, kannattako ottaa vastaan???...

Jos työkkäri saa tietää, että työtä on tarjottu etkä ota sitä vastaan, niin se tietää kahden kuukauden karenssia, vaikka tarjottu työ olisi vain tunti viikossa. Työnantajilla on taipumus ilmiantaa työttömiä työkkäriin.

...tarjottu töitä jotka ovat vaan satunnaisesti muutamia päivä viikossa, onko ne taloudellisesti kannattavia kun työpäivät ovat kumminkin kokopäivätyötä???...

Vaikka kyse onkin kokoaikaisista työpäivistä, niin ne joutuvat sovittelun piiriin.

Tuosta seuraa se, että

- jokainen ansaitsemasi euro vähentää maksujakson päivärahaasi 50 sentillä

- maksuaikataulu sekoaa, kun Kela ensin odottaa palkkatodistukset maksujaksolta (yleensä kalenterikuukausi, mutta voi olla neljä viikkoakin) ja sen jälkeen laskee sovitellun päivärahasi määrän ja vasta sitten panee sovitellun maksuun.

Äänestä
  • aina työn vastaanotto kannattaa saa työkokemustakin.ei ole hyväksi jäädä makoilemaa ja pähkäilemää kannattavampaa työteko on kun jouten " maleksia".työ on "elämän suola"!!!!!!

    Äänestä

  • kannattaa.. kirjoitti:

    aina työn vastaanotto kannattaa saa työkokemustakin.ei ole hyväksi jäädä makoilemaa ja pähkäilemää kannattavampaa työteko on kun jouten " maleksia".työ on "elämän suola"!!!!!!

    työnilo. Vai onko se työnsuru? Niin s:tanallinen byrokratia tässä maassa muutamasta räkäisestä hanttityöllä kiskotusta eurosta aina seuraa.

    Äänestä

  • sentään... kirjoitti:

    työnilo. Vai onko se työnsuru? Niin s:tanallinen byrokratia tässä maassa muutamasta räkäisestä hanttityöllä kiskotusta eurosta aina seuraa.

    saisi laet olla sellasii ett lyhyenkin työ pätkän teko olis kannattavaa. pois nämä helkutin sovitellut päiväraha systeemit.aiempi menetelmä oli parempi,että tehdystä työstä palkka ja sitt muusta työttömyys ajasta kullekin kuuluva työttömyyskorvaus minkä on esim. ansiopv.rahaa oikeutettu kunkin aiemmin hankittujen ansioitten perusteella olisi lyhyet pätkättyöt kannustavampia!!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyn vaan kirjoitti:

olen kelan työttömyyspäivärahalla ja nyt minulle on tarjottu töitä jotka ovat vaan satunnaisesti muutamia päivä viikossa, onko ne taloudellisesti kannattavia kun työpäivät ovat kumminkin kokopäivätyötä???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu