Arvoisat tuulimuulit.
Voittehan te toki väittää, että ei tunnu missään kun ostitte läävänne törkeään kuplahintaan nousukauden huipulla, mutta kyllä minua vain vituttaisi jos vuoden päästä saman läävän saa 20-30% halvemmalla.
Mieluummin minä halvalla ostan kuin kalliilla. Eikös se ole tyhmää maksaa liikaa?
Voittehan te toki väittää, että ei tunnu missään kun ostitte läävänne törkeään kuplahintaan nousukauden huipulla, mutta kyllä minua vain vituttaisi jos vuoden päästä saman läävän saa 20-30% halvemmalla.
Mieluummin minä halvalla ostan kuin kalliilla. Eikös se ole tyhmää maksaa liikaa?
Vastaukset 18
Vanhimmat
niin minuakin. myönnän että minua tulee vituttamaan jos hinnat tippuu 20%
itse en tiedä, enkä usko hinnanpudotukseen.
mutta jos niin käy, myönnän julkisesti että se vituttaisi :)
>>Mieluummin minä halvalla ostan kuin kalliilla. Eikös se ole tyhmää maksaa liikaa?
rahat menneet vuokran, eli lopputulemana - persiilleen mänt.
Ostin 2005. Nyt samaisesta yhtiöstä ollaan myyty 22% kalliimpia samankokoisia kämppiä.
Eli jos tuon verran tullaan takaisin, niin olen omillani.
Montako prosettia pitää hintojen pudota että ollaan vuoden 1999 tasolla jolloin minä ostin? Huomioitko mukaan vielä rommausta odotellessa maksetut vuokratkin?
Kerroppa superi nyt alkuun sitten mitä maksat vuokraa nyt. Samoin mistä ostat sen -20-30% asunnon ja mikä on sen tulevan asuntosi hinta ennen romahdusta. Noilla tiedoilla voidaan varmaan vähän miettiä sun vaihtoehtoja ja tilannetta, kun vuoden päästä astelet asuntokauppaan.
Jos hinnat laskee edes 5%, niin myyntipuolella on sen jälkeen todella, siis TODELLA, hiljaista. Paha ostaa mitää, kun kukaan ei halua myydä.
Perhe on vaihtamassa isompaan asuntoon. Uusi on ostettu, mutta omaa ei vielä myyty, kun hinnat ovat mukavasti nousussa. Pankista väliin lainaa siksiaikaa kunnes se vanha on myyty.
Mutta, mutta. Markkinat ovatkin hiljentyneet, hinnat eivät enää nouse, näytöissä käy vähemmän porukkaa jne. Pörssi on syöksynyt viimeviikkojen malliin. Perheenpäälle tehdään tarjous, joka on 20% alle pyynnin.
Kannattaako myydä vai jäädä odottamaan parempaa tarjousta?
Tämä on se kysymys, jonka kanssa monet kohta painivat. Ennen puhuttiin kahden asunnon loukusta.
Tarjonta vähenee -> hinnat nousee.
Älä missään nimessä myy tappioksesi. Pistä vuokralle. Saat vuokralla kuta kuinkin rahoitettua vanhan asunnon. Ja voit odottaa aikaa jolloin saat taas asunnostasi omasi pois.
Itse olen useimmiten pitänyt vanhan asunnon ja vuokrannut sen vaihtaessani asuntoa. Vuokratulot eivät ihan kata -menoja ehkä vaihtohetkellä, mutta vuosien kuluessa kattavat.
Tein itse juuri saman jutun. En olisi saanut talostani hintaa jonka halusin, eli olisi pitänyt myydä alle 60 000 euron hintaan siitä mitkä olivat omat rakennuskuluni. Joten laitoin talon vuokralle ja vuokran jälkeen siitä jää minulle maksettavaa noin 200 euroa kuukaudessa. Joten katsoin vuokrauksen viisaammaksi teoksi koska vuokralaisia oli yllin kyllin tarjolla. Ja vuokraahan voi aina nostaa.
Ostin kakkosasunnoksi yksiön kaupungista omaan käyttöön seuraavaksi 2 vuodeksi syksyllä 2007. Totta munassa vituttaa, jos sen arvo on parin vuoden päästä 30% alempi. Mutta - enhän minä sitä silloin myy! Ei mikään mahti maailmassa pakota myymään. Minulla on kaksi vaihtoehtoa. Tai oikeastaan kolme. 1) Jään asumaan tähän itse, jolloin on ns. paskan hailee, mitä hinnat on, sama koskee vaihtoehtoa 2) vuokraan tän rempattuna, ehkäpä vielä kalustettuna sikahintaan jollekin tyfnylle, 3) myyn (jos hinnat ovat kohonneet ja tarvin likvidiä käteistä silloin. Kaikkein todennäköisimpänä pidän joka tapauksessa vaihtoehtoja 1 ja 2.
ostin äärettömän kovaan kuplahintaan vuonna 1998. Tai siis niin oli ainakin muiden mielestä silloin aikaanaan. En tiedä mitä mieltä ovat tänäpäivänä.
"vituttaisi jos vuoden päästä saman läävän saa 20-30% halvemmalla"
On lähes mahdotonta, että noin käy. Teoriassahan mitä tahansa voi tapahtua, mutta sitten on paljon isompiakin murheita kuin asunnon hinnanlasku.
miksi et ole aikanaan ostanut halvalla? miksi sinä "aiot" vasta ostaa halvalla?
aikaisin vielä omistuksessani oleva ostettu 1999 ja viimeisin 2007.
Vuokratuotto kaikissa hyvä.
Jos hinnat laskevat, niin asuntojahan pitää sitten ostaa lisää, peruutuspeiliin on turha katsella.
vuoden kuluttu kun ei ole mitään myytävänä.Luuletko että kaikki ihmiset pistävät heti asunnot myyntiin kun arvo tippuu??.Yleensä pantataan ja odotellaan parempia aikoja.
ei vituttaisi, koska jos saisin saman vuoden päästä 20% halvemmalla kuin ostin niin hintojen pitäisi rommata 40% vuodessa...never happen
osto 180 teu -05, hintataso nyt (vast myydyt)260 teu
eli osto -20% 154 teu on 60% 260 teu tasosta
jos taas laskee 20% nykytasosta niin mitä sitten, en kuitenkaan ole myymässä, ei vituta
koita pärjäillä