Lainassa ollut pöytäkone pitäisi palauttaa. Asensin siinä olleen XP homen rinnalle PCLOS 2007 -Linuxin. Mitenköhän tuo Linux mahdetaan poistaa uudelleenasentamatta XP:tä? Ja se Grub veke myös. Neuvoja? Kiitos!
Linuxin poistaminen?
nelisormi
53831
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tee näin:
1.) Kirjaudu root käyttäjäksi
2.) Avaa jollakin editorilla tiedosto: /boot/grub/menu.lst
3.) Tarkista, että Windows käynnistyy oletuksena, muokkaa default rivin numeroa niin kauan kunnes näin on.
4.) Muokkaa timeout kentän arvoksi 0
5.) Käynnistä tietokone uudelleen.
Epilogi:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=500000000000003&posting=22000000007314837#22000000007314837
Toimiihan se noinkin mutta linuxin ottama levytila jää hukkatilaksi. Tämä ei ole ongelma mikäli XP:n puolella on vielä runsaasti tilaa ja omistaja on sen verran noobie ettei osaa hoksata levytilan katoamista, muuten sulla onkin selittämistä ;D
Tuon levytilan käyttöönottamiseksi tarvinnet jonkin tavan korjata MBR, yleisimmät lienevät XP buuttikorput tai XP CD-romppu, käsittelen tässä romppua nykyaikaa kun elellään.
Tarvitset myös jonkin tavan palauttaa Linux-osiot windowsin ymmärtämään muotoon sillä windows ei näe ext3 tms. osioita. Ensimmäiseksi ehkä kannattaa ladata, polttaa ja tarkistaa toiminta systemrescuecd:llä
http://www.sysresccd.org/Main_Page
Kun olet todennut että rescue-cd on buutattavissa ja toimiva (grafikka käynnistyy komennolla "startx") niin käynnistät koneen XP:n cd:llä ja kirjaudut komentoistuntoon missä ajat komennon "fixmbr" (ja mahdollisesti fixboot). Windowsosion tulee myös olla "aktiivinen" eli merkitty käynnistäväksi. Jos kaikki menee oikein niin nyt buutissa käynnistyy XP.
Tämän jälkeen buuttaat koneen rescuecd:llä ja poistat linux-osiot sekä alustat ne fat32 tai ntfs muotoon graafisella gpartedilla.
Tämän jälkeen buutatessa XP käynnistyy ja kadonnut tila näkyy uutena osiona eli on käytettävissä.
Harkitse tarkkaan mitä teet, lue manuaalit ja ohjeet itse, kysy tarvittaessa lisäohjeita, älä vastaa mihinkään myöntävästi ellet ole aivan varma, muista että kannat itse vastuun tekemisistäsi ;D
itse olen tehnyt homman näin tarvittaessa..
1. Käynnistäisin koneen esimerkiksi Ubuntun live-cd:ltä (Ubuntu siksi, että levyllä on mukana osioinnissa ylivoimainen gparted).
2. Alustaisin sen Linux-osion Gpartedilla. Hyvä valinta tiedostojärjestelmäksi fat32.
3. Boottaisin koneen, tällä kertaa XP:n asennuslevy asemassa.
4. Käynnistäisin XP:n korjausasennuksen ja ajaisin "fixmbr" ja "fixboot" komennot.
Nyt koneen pitäisi bootata suoraan Windowsiin. Jos herää kysymyksiä, yritän vastata... Periaatteessa homma ei kuitenkaan ole tuon monimutkaisempi toimenpide.
Live CD sisään ja poistat osiot joissa Linux on, ensin kannattaa palauttaa käynnistyslohko Windowsille (kts. käynnistyslataajan asetuksia).
Jos kone ei käynnisty tämän jälkeen kunnolla niin sinun tulee antaa Windowsille /fixmbr:ää.
PCLOS poistettu, XP jäi, käynnityminen toimii. Eli nelisormi kiittää kaikkia vastanneita henkilöitä (eläimiä, robotteja, henkiolentoja yms.)