Auttakaahan... mieheni haluis serkkunsa lapsemme kummiksi, muttei hänen vaimoaan. Yleensähän naimisissa olevasta pariskunnasta pyydetään kummeiksi molemmat.. kai? Mutta tässä tapauksessa mies ei kai oikein tule toimeen ko. vaimon kanssa. Miten on..?
kummiasiaa
7
1452
Vastaukset
- tähän asiaan
mun mielestä on tökeröä pyytää kummiksi vain toinen osapuoli kun on kyseessä pariskunta, ei ehkä kannata pyytää kumpaakaan jos ei tule toisen kanssa toimeen, tai sitten opettelee tulemaan toimeen ja pyytää molemmat. Varsinkin on tökeröä jo kummiksi tulee myös joku muu pariskunta.
- kummiksi
pyydetään se, joka kummiksi halutaan. Ei sen tarvitse olla pariskunta.
- ehdottomasti...
Kyllä ne AVIOPUOLISOT pitää ottaa molemmat jos kerta. Äärimmäisen noloa ja tahditonta pyytää vain toista puolisoa. Avopuolisot ja poika/tyttökaverit on ihan eri juttu mutta avioliittoa tulee kunnioittaa muidenkin ja pyytää heidät yhdessä jos kerta.
Tavat kunniaan.
Minua pyydettiin kerran kummiksi mutta ei miestäni. Enpä oikein ajatellut pidemmälle mutta ristiäisissä pappi konahti asiasta joten miehenikin merkittiin kirkon kirjoihin kummiksi. Pappi puhui pyhästä kokonaisuudesta ja yhdeksi tulemisesta yms. järkeen käypäähän se oli.
Moni vanhempi ihminen on myös päivitellyt tätä samaa, heidän mielestään molemmat jos kerta ovat puolisoita.
Ihan miten vain mutta mitäpä eroa siinä onkaan jos he kerta perhe ovat jo nyt. - ainakin
molemmat ovat pyytäneet kummeiksi parhaat ystävänsä, emme heidän puolisoitaan.
Mitäs ihmeellistä siinä nyt on.
Mutta me nyt emme järin uskonnollisia olekaan.- mutta...
Uskonnollisuudesta ei ole minulla kyse, en edes kuulu kirkkoon. Mutta en koskaan pyytäisi yksittästä ihmistä kummiksi. Esimerkiksi sinkut on mahdoton vaihtoehto. Ja pariskunnasta jos pyytää vain toista, niin onhan se loukkaavaakin...
Kummius minulle on hyvin vahvasti sitä, että jos lapsen vanhemmat vaikkapa kuolevat, niin kummit ottavat lapset huostaansa. En halua esimerkiksi sinkun harteille lapsen kasvatusta laittaa. Siksi valitsen vakiintuneen pariskunnan, ehdottomasti. - nyt niin
mutta... kirjoitti:
Uskonnollisuudesta ei ole minulla kyse, en edes kuulu kirkkoon. Mutta en koskaan pyytäisi yksittästä ihmistä kummiksi. Esimerkiksi sinkut on mahdoton vaihtoehto. Ja pariskunnasta jos pyytää vain toista, niin onhan se loukkaavaakin...
Kummius minulle on hyvin vahvasti sitä, että jos lapsen vanhemmat vaikkapa kuolevat, niin kummit ottavat lapset huostaansa. En halua esimerkiksi sinkun harteille lapsen kasvatusta laittaa. Siksi valitsen vakiintuneen pariskunnan, ehdottomasti.onnettomasti käy, että lapsen molemmat vanhemmat kuolevat, ei kummi suinkaa automaattisesti tule lapsen huoltajaksi. Sen päättävät lastensuojeluviranomaiset.
Me olemme pariskunta ja meilla molemmilla on kummilapsia erikseen. On aivan älytöntä valita kummit sillä perusteella, että vain pariskunnat kelpaavat. Aivan yhtä tyåerää on lpukkaantua, jos vain pariskunnan toista osapuolta pyydetään kummiksi. Sitä paitsi, mitäs sitten tehdään, jos tämä kummipariskunta eroaa? Erotatteko kumminkin?
- kummitus viidelle
Paras ystäväni pyysi minua kummiksi, emme vielä silloin olleet naimisissa mieheni kanssa, mutta oletin että hän pyysi meitä molempia. Noh, sit vähän myöhemmin ystäväni kysyi minulta että suostuisiko myös mieheni kummiksi, no sanoin että pitää kysyä ja kyllähän se tietysti suostui. Olisi minusta ollut outoa että vain minä olisin ollut kummi koska kumminkin olimme menossa naimisiin.
Toinen tapaus, että ystävä pyysi minua kummiksi ja suostuin, tästä tosin on jo muutama vuosi ja miehen kans oltiin silloin seurusteleva pariskunta. Silloin ei miehestäni tullut kummi ja sen kyllä silloin ymmärsinki, koska ei oltu naimisissa. No siis sekavaa tekstiä tuli, mutta kantani on että yleensä aviopari yhdessä on kummeja, mutta miksi näin edes on, koska miksi haluta lapselle kummia jonka kanssa ei tule toimeen...?? Sillä vaikka pariskunta eroaa niin kyllähän kummius säilyy, toivottavasti ainakin. Tosin nykyaikana on niin paljon eroja että ehkä olisi viisasta ottaa sellaiset kummit jotka pysyvät lapsen elämässä aina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1533430Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk842976Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva602450Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro412340Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?532260Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1152235Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,172217Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1512149Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121566Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville291543