Tulipa mieleen, kun lueskelin taaksepäin näitä juttuja, edellinen lomareissumme. Lähdimme reissuun 3½-vuotiaan ja 1-vuotiaan lapsemme kanssa. Kun pääsimme koneessa paikallemme (1-v ei ollut omaa penkkiä), joka ei muuten ollut koneen edessä vaan takana, totesi omalle penkkirivilleen murkkuikäisten lastensa kanssa ehtinyt (ja ilmeisesti meitä PIENTEN lasten kanssa matkustaneita etuillut?) mamma kuuluvaan ääneen: "VOI EI! LAPSIPERHE!" Ja teki naamallaan niin kärsivän ilmeen kuin vain tehdä voi. Ihan kuin koko heidän tärkeä matkansa olisi mennyt sillä pilalle, kun istuimme siihen eteen. Voi ei tosiaan...
Vaan, meidän lapset osaavat matkustaa. Ei mitään resuamista ja mesoamista. Kuopus nukkui valtaosan lennosta, osan ajasta söi ja osan tutki finskin kuvastoja. Esikoinen puuhaili askartelupaketin kanssa ja tutki sarjakuvalehteä, jonka sai. Kyllä siellä koneessa oli itkeviä, riehuvia ja häiriköiviä lapsiakin, mutta meidän lapset osasivat istua paremmin kuin monet aikuiset.
Ja tämä "rouva" takanamme aiheutti kyllä enemmän häiriötä itse kälättäessään lapsilleen niin kuin ei vähemmällä kuuluisi, lisäksi isot lapset rummuttivat ja potkiskelivat penkkejämme ja kuuntelivat musiikkiaan ihan liian lujaa.
Summa summarum, pitäisiköhän tehdä niin, että IKÄÄN KATSOMATTA jätettäisiin koneesta/junasta/bussista rannalle ne, jotka eivät siellä osaa käyttäytyä. Tämä meistä vauhkoontunut muorikin tuomitsi porukkamme vain pienten lasten takia, muttei ollut viitsinyt omilleen opettaa mitään tapoja. Tai, ehkä hän entuudestaan "tiesi", kuinka kamalasti pikkulapset käyttäytyvät lennolla - siis omista lapsista saatujen kokemusten perusteella?
Vaan, meidän lapset osaavat matkustaa. Ei mitään resuamista ja mesoamista. Kuopus nukkui valtaosan lennosta, osan ajasta söi ja osan tutki finskin kuvastoja. Esikoinen puuhaili askartelupaketin kanssa ja tutki sarjakuvalehteä, jonka sai. Kyllä siellä koneessa oli itkeviä, riehuvia ja häiriköiviä lapsiakin, mutta meidän lapset osasivat istua paremmin kuin monet aikuiset.
Ja tämä "rouva" takanamme aiheutti kyllä enemmän häiriötä itse kälättäessään lapsilleen niin kuin ei vähemmällä kuuluisi, lisäksi isot lapset rummuttivat ja potkiskelivat penkkejämme ja kuuntelivat musiikkiaan ihan liian lujaa.
Summa summarum, pitäisiköhän tehdä niin, että IKÄÄN KATSOMATTA jätettäisiin koneesta/junasta/bussista rannalle ne, jotka eivät siellä osaa käyttäytyä. Tämä meistä vauhkoontunut muorikin tuomitsi porukkamme vain pienten lasten takia, muttei ollut viitsinyt omilleen opettaa mitään tapoja. Tai, ehkä hän entuudestaan "tiesi", kuinka kamalasti pikkulapset käyttäytyvät lennolla - siis omista lapsista saatujen kokemusten perusteella?
Vastaukset 13
Vanhimmat
tämä lause:
Kun pääsimme koneessa paikallemme (1-v ei ollut omaa penkkiä), joka ei muuten ollut koneen edessä vaan takana, totesi omalle penkkirivilleen murkkuikäisten lastensa kanssa ehtinyt (ja ilmeisesti meitä PIENTEN lasten kanssa matkustaneita etuillut?) mamma kuuluvaan ääneen: "VOI EI! LAPSIPERHE!" Ja teki naamallaan niin kärsivän ilmeen kuin vain tehdä voi.
Josko joku suomentaisi...! Totesi se paikka jotain vai kuka?
totesi se mamma. Suomeahan tuo on. Mikä sun äidinkielesi on?
Kun pääsimme koneessa PAIKALLEMME... paikallemme on tässä objekti ja myöhemmin samassa lausessa toteat JOKA... Se on hyvä, paikka, joka... Mutta myöhemmin lisäät SAMASSA lauseessa sanan TOTESI... Eli tuskin se paikka mitään totesi. Myöhemmin lisäät MAMMA, joka tässä on subjekti. Lauserakenne siis mättää ja pahasti. Mutta selitä sitä nyt näille aivottomille ja uusavuttomille äideille.
Et ole varmaan lukion äidinkielen oppimäärää käynyt mutta kyllä tuo ihan oikein on. Luepa nyt ihan ajatuksen kanssa niin ymmärrät sinäkin oikeat viittaussuhteet. Äläkä hauku hieman rikkaampaa äidinkieltä kirjoittavia heti aivottomiksi ja uusavuttomiksi vain siitä syystä ettet itse ymmärtänyt.
tätä äidinkieltämme.
"Kun pääsimme koneessa paikallemme (1-v ei ollut omaa penkkiä), joka ei muuten ollut koneen edessä vaan takana, totesi omalle penkkirivilleen murkkuikäisten lastensa kanssa ehtinyt (ja ilmeisesti meitä PIENTEN lasten kanssa matkustaneita etuillut?) mamma kuuluvaan ääneen: "VOI EI! LAPSIPERHE!" Ja teki naamallaan niin kärsivän ilmeen kuin vain tehdä voi."
Virkkeen (joka siis koostuu useista lauseista) päälause on "totesi omalle penkkirivilleen murkkuikäisten lastensa kanssa ehtinyt mamma kuuluvaan ääneen...", saman virkkeen sivulause on "Kun pääsimme koneessa paikallemme" ja alisteinen sivulause, joka on erotettu pilkuilla molemmin puolin, kuuluu "joka ei muuten ollut koneen edessä vaan takana".
Sana JOKA viittaa edelliseen sanaan, eli paikkaan. Paikka oli koneen takana. Seuraavassa lauseessa (ei siis samassa, kuten väität), joka on päälause, kerrotaan varsinainen asia, eli mamma totesi.
Paikka on siis objekti, joka ei tee mitään, vaan jolle tehdään jotain. Mamma on subjekti, joka tekee jotain, eli toteaa.
Rautalangasta väännettynä: Perusvirke kuuluu: "Kun pääsimme koneessa paikallemme, totesi omalle penkkirivilleen murkkuikäisten lastensa kanssa ehtinyt mamma kuuluvaan ääneen:... Ymmärrät varmaan tämän. Siihen on sitten lisäilty ihan suomalaisen kieliopin mukaisesti muutamia ylimääräisiä lisäselvityksiä, joissa määritellään sinänsä toisarvoisia asioita, joten ne ovat sulkeissa tai sivulauseissa.
Mikä teitä ihmisiä vaivaa,kun aina pitää vaan tapella ja etsiä toisista vikoja.Tämä palsta on mennyt siihen,että yksi aloittaa keskustelun ja muut haukkuu toisiaan ensimmäisen kirjoituksen jälkeen...Vai johtuuko se siitä kun voi sanoa tavallaan ihan mitä vaan ja voi olla piilossa oman nimimerkin takana kasvottomana...
Meidän yläkerrassa asuu sellainen "Voi ei, lapsiperhe!" eli koko sen ajan kun ovat kotona niin armoton huutaminen, riehuminen, vanhemmat karjuu, lapset parkuu, sitten juostaan ja huudetaan käytävässä välillä ja ravataan rappusissa, sitten taas sisällä, pallopelejä pelataan sisällä jne jne. Ulkona lapset eivät leiki. Lapset menevät nukkumaan vasta puolen yön paikkeilla (itkien ja huutaen, vanhemmat karjuu) ja aamuvarhaisella alkaa taas meteli. Onneksi tämä on ainoa tälläinen lapsiperhe mitä tiedän, muut ovat kuin Herran enkeleitä näihin verrattuna! (Ja en usko että lapsissa on vikaa vaan vanhemmissa.) Joskus olen sanonut lapsille käytävässä mesoamisesta mutta v-tuilevat päin naamaa ja vanhemmat vieressä eivät puutu.
Jos en tuntisi muita lapsiperheitä niin voisin luulla että kaikki ovat tälläisiä.
Ottamatta muuten kantaa kirjoitukseesi kysyisin vaan, että kuinka joku voi ETUILLA lentokoneeseen? Siis mitä tuo tarkoittaa? Jos teidän paikka oli takana niin ei se johdu muusta kuin siitä ettette olleet varanneet istumapaikkoja etukäteen tai olitte myöhään lähtöselvityksessä.
Toki lapsiperheet pyydetään yleensä ekana sisään mutta olenpa minä lukuisilla lennoilla huomannut että niitä tulee viimetipassa läpi turvatarkastuksesta. Ja mitä sen on väliä, kaikkihan mukaan pääsee.
Lapsi perheet eivät pääse ensin koneeseen, ainakaan suomessa, vaan rivijärjestys tai kaikki kerralla.
Lapsipaikat on osa edessä ja osa takana keskivaiheilla.Koneessa on määrätyt paikat joihin sylilapsen kanssa matkustavat sijoitetaan ja näitä matkaajia otetaan vain määrätty määrä eili paikkojen verran.
Kyllä Helsingissä ainakin Finnair ja Air France (muistaakseni myös Lufthansa) pyytää lapsien kanssa matkustavat portille ennen muita. Reittilennoilla ainakin. Muualla maailmassa hieman harvemmin, meidän kokemuksen perusteella. Jos koneessa on ollut tilaa, lapsen kanssa on voinut siirtyä istumaan sinne, missä on ollut eniten paikkoja vapaana. Lentoemännät kyllä järjestävät tilaa mielellään ja muutamia kertoja ovat yksin matkustaneet kanssamatkustajatkin vaihtaneet paikkoja, jotta alle 2-vee lapsi on saanut oman penkin tai niin, että koko perhe on päässyt samalle penkkiriville. Harvoinpa meidän käyttämät koneet ovat täynnä olleet, joten tilaa on järjestynyt ihan muutamaa pikkeusta lukuunottamatta. Viimeksi lentäessämme meillä oli mennen tullen neljän penkin rivi kokonaan käytössä ensimmäisellä penkkirivillä ja kyllä tila helpottaa matkaamista huomattavasti varsinkin jos on kyse pitkästä lennosta.
joo, paikat vaihtelee ja käytännöt. Tilaakin yleensä ylimääräistä mutta kyllähän täällä kirjoittelevista suurin osa menossa pakettimatkalle jolloin koneessa ei yleensä yhtään vapaata paikkaa ja muutenkin ahtaampaa. Kaikenkaikkiaan ongelmat koskee yleensä pakettimatkojen täyteentuupattuja charter-lentoja.
Lentokoneessa ei ole määrättyjä paikkoja, joissa vain voi istua sylilapsen kanssa, on vain tiettyjä paikkoja jossa EI SAA istua sylilapsen kanssa, eikä muutenkaan ihan pienten lasten kanssa.
Nämä paikat ovat hätäuloskäytävien kohdat.
Muuten on ihan vapaa istuminen.
Paikat on charter-lennoilla määrätty jo etukäteen, niitä ei määrätä tulojärjestyksen mukaan.
Finnairilta voi toivoa esim paikkaa seinän takana, jossa on enemmän tilaa, ja siihen seinään saa vauvakopan. Nykyään se on maksullinen palvelu.
Koneeseen otetaan sisään paikkanumeroiden mukaan, riippuen täytetäänkö konetta edestä, keskeltä tai takaa.
Ennen muita otetaan koneeseen vain yksin matkustavat pienet lapset.
T. Alalla työskentelevä.
"Ja mitä sen on väliä, kaikkihan mukaan pääsee. "
Niinpä, jos ei mahdu sille lennolle, johon on matkansa varannut, niin ehkä seuraavalle tai sitä seuraavalle tai ... On sitä monenlaista nähty ja koettu kun on maailmalla liikuttu.