Epämiellyttävä totuus

Maineensa veroinen?

Al Goren "Epämiellyttävä totuus" voitti muistaakseni kaksikin Oscaria ja paljolti kyseisen elokuvan (ja kirjan) ansiosta mies palkittiin myös Nobelin rauhanpalkinnolla. Onko tämä kaikki hypetys ollut aiheellista?

Minun mielestäni on todella hienoa, että Gore käyttää valtaansa hyvän asian puolesta ja tekee työtä ympäristön eteen - ainakin puheissaan... Siinä olikin tuon elokuvan osalta suurin helkilökohtainen ongelmani. Jotenkin häiritsee, kun mies paasaa ilmastonmuutoksessa ja samaan aikaan taululla pyörii filmipätkiä, jossa hän ajelee maasturilla, lentelee helikopterilla jne... Joskus näin kuvan hänen talostaan, niin eipä ollut erityisemmin ympäristöystävällisen kokoinen. En tosin minäkään usko, että ilmastonmuutosta ratkaistaan yksittäisten ihmisten teoilla. Kaikki on lopulta kiinni poliitikkojen toimista. He voivat vaikuttaa esim. vero-ohjauksella, päästösopimuksilla, kielloilla tai rajoituksilla. Silti se puheiden ja tekojen välinen ristiriita häiritsee.

Elokuvan saama valtaisa julkisuus ihmetyttää, sillä sisältö ei tuonut aiheeseen mitään uutta tai mullistavaa. Minulle nuo samat asiat opetettiin jo kouluaikana. Onko todella ihmisiä, joiden silmät Gore avasi? Jos on, niin hyvä niin.

En voi ymmärtää, miten elokuva, joka ei tuo esille mitään uutta tai mullistavaa aiheeseensa ja on toteutukseltaankin ihan peruskamaa, voi voittaa Oscarin.

1

290

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siitä, että

      paskanpuhuminen ei haise, mutta pieraisepa. Jeesustelu on muotia, mutta jeesusteliko Jeesus (kuka sitten lieneekään, tavan kaiffari, josta tektiin stara?)?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      51
      1001
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      17
      896
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      802
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      737
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      674
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      619
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      166
      553
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      540
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      57
      518
    Aihe