Photoshop 4.0

englannin kielellä

Saako Photoshop 4.0 suomenkielelle? Minun alkuperäinen (ostettu, ei pira) on englanniksi.

4

580

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10 vuotta vanhaa ohjelmaa ei saa kyllä mihinkään;)
      Ei saa uuttakaan, suomenkielinen on eri tuote kuin englanninkielinen.

      Voit laittaa jollekin myyntipalstalle ostoilmoituksen suomenkielisestä Photoshopista. En tosin ole varma joko nelonen suomennettiin. Toivottavasti vähän uudempi kelpaa. Jotain se varmasti makselee.

      Gimp taas on ilmainen, kohtuullisesti suomennettu ja paljon monipuolisempi kuin vaarinaikainen Photari.

      • cmyk

        gimp muuten hyvä muttei tunne cmykkiä


      • topikkiin
        cmyk kirjoitti:

        gimp muuten hyvä muttei tunne cmykkiä

        tuotteeni on siis Adobe Photoshop Elements 4.0. Sori sähläämiseni.


      • Mika....
        topikkiin kirjoitti:

        tuotteeni on siis Adobe Photoshop Elements 4.0. Sori sähläämiseni.

        ... elemts on vain englanniksi (taitaa pari muutakin kieltä löytyä muistaakseni mm. Ruotsi), mutta ei lainkaan suomeksi. Photoshopin täysvversion saapi suomeksikin vaan onpi kallis monen mielestä. Kuvankäsittelysoftassa tosin suomenkielisyydestä saatava hyöty on vähän marginaalinen, koska englannin ja suomenkieliset valikot ovat kuitenkin aika lähellä toisiaan ja keskusteluissa usein käytetään työkalujen englanninkielisiä nimityksiä suomeksi taivutettuna. Esimerkiksi curves = käyrät tai chanelmixer = kanavasekoitin eli jos et tiedä mistä noissa on kyse, ei se suomenkielisyys tuo siihen varsinaisesti apua. Omasta mielestäni kyllä suomenkielinen versio on tietyllä tapaa käyttömukavampi ja on johdonmukaista, että kaikki ohjelmat ovat käyttöjärjestelmän kielellä. Tässä asiassa täytää tunnustaa, että Linuxissa (ainakin openSuse ja Ubuntu) on lokalisointi hoidettu tyylikkäästi, koska siellä tulee suunnilleen kaikki softa aika hyvin suomennettuna.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      53
      5230
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      92
      4059
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      3453
    4. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      45
      3100
    5. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      10
      2510
    6. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      21
      2332
    7. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      46
      2247
    8. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      39
      2196
    9. Sielunkumppanini ja nykyinen kaivattuni ovat hyvin samankaltaisia ihmisiä

      Ja uskon että he punovat langansa yhteen pian. Sielunkumppanille voi olla kova paikka hyväksyä kuinka välittävä ja herkk
      Ikävä
      34
      1872
    10. Paljon on tullut kuultua juttuja ja

      ei ole syytä olla uskomatta niitä.
      Ikävä
      64
      1771
    Aihe