Hei!
Isän kuolemasta tulee täyteen ihan kohta kaksi vuotta.
Olin käsityksessä, että perunkirjoituksen tekee isän veli, mutta tulikin juuri pankilta tiliote isän nimellä!!
Tilille oli maksettu joku omistajuusjäsen maksu tms.
En ole isän puolen sukulaisten kanssa ollut tekemisissä, joten varmaankin juuri siittä syystä on päässyt käymään tämä virhe, että perunkirjoitus edelleen uupuu.
Isä oli sairaseläkkeellä ja eli vain niillä rahoilla, ei siis ollut omaisuutta.
Hautajaiskulutkin pulitti sossu.
Ajattelin tehdä perunkirjan itse, joten neuvot ovat nyt tarpeellisia.
Ja ennen kaikke haluaisin tietää, että mitkä ovat seuraukset pari vuotta myöhässä olevasta perunkirjoituksesta??
Perunkirjoitus Myöhässä, ja paljon!
8
8016
Vastaukset
- >pikaisesti toimiin !
Aloita vaikka lukemalla tämä: http://www.om.fi/29837.htm
ja http://www.vero.fi/nc/doc/download.asp?id=229;53672
Siihen, että perunkirjoitusta ei toimiteta määräajassa, voi lain mukaan liittyä haitallisia seurauksia (veronkorotus ja osakkaan henkilökohtainen vastuu vainajan velasta). - Perunkirjoitus
Lopeta tiliä.
Tarkista ensin veljeltä onko hän tehnyt perunkirjoituksen.
Sen jälkeen menet verotoimistoon ja kerrot tästä väärinkäsityksestä, nykyään jopa verotoimistossa käsitellään asioita inhimillisesti ja ymmärtävässä hengessä.
Todennäköisesti antavat lisäaikaa tehdä perukirja varsinkin kun ei ole tullut perintöä ja sitä kautta perintöveroja.
Jos perunkirjoitus on pidetty siitä olisi kyllä pitänyt tulla verotuspäätös sinulle ja sitä kautta tieto sinulle. - Ihmettelen että mitä ne
isäsi sukulaiset asiaan kuuluu.
Sinä itse olet nyt kyllä täysin vastuussa möhläyksistäsi jos äitisikin on kuollut.
Sinun se perunkirjoitus pitää järjestellä koska parhaiten tiedät hänen taloudellisen tilanteensa.
Yleensä palkataan joku asiantuntija laatimaan perunkirjoitus kun siihen joudutaan hakemaan kaikki selvitykset isäsi asuinpaikoista ja mahdollisista muista lapsista joista et ehkä itse tiedä mitään.- MinMin
Itse asuin isäsätä toisella puolella Suomea ja veli lähellä, sovimme että hän hoitaa sen. En muutenkaan ollut isän kanssa tekemisissä kuin pari kertaa vuodessa(alkoholisoitunut). Ja porukat eronnu kun olin ala-asteella, että se siittä. Tuskin mikään laki vaatisi, että minä olisin ollut ainoa oikea ihminen tuon tekeen!!!!
- viivästyi mullakin
Asiantuntijoiden palkkaaminen on pelkkää rahanhukkaa, ellei vainajalla ole monimutkaisia omistuksia ja velkoja. Jos on jokin pankkitili ja omistusasunto, perukirjan voi tehdä muukin kuin asiantuntija kunhan on kaksi todistajaa. Katkeamaton sukuselvitys on oltava.
Perunkirjoituksen laiminlyönnistä määräajassa voi seurata henkilökohtainen vastuu veloista. Ei kai siinä muuten mitään kamalampaa tapahdu.
Kaikki eivät ole kykeneviä hoitamaan tällaisia asioita. Eivät jaksa, osaa, ymmärrä tai muuten kykene. Kukaan ei vaadi sitä - verotoimisto ei muistuta kenellekään mitään, joten jos asia jää hoitamatta, se vain jää. - myöhästyi...
viivästyi mullakin kirjoitti:
Asiantuntijoiden palkkaaminen on pelkkää rahanhukkaa, ellei vainajalla ole monimutkaisia omistuksia ja velkoja. Jos on jokin pankkitili ja omistusasunto, perukirjan voi tehdä muukin kuin asiantuntija kunhan on kaksi todistajaa. Katkeamaton sukuselvitys on oltava.
Perunkirjoituksen laiminlyönnistä määräajassa voi seurata henkilökohtainen vastuu veloista. Ei kai siinä muuten mitään kamalampaa tapahdu.
Kaikki eivät ole kykeneviä hoitamaan tällaisia asioita. Eivät jaksa, osaa, ymmärrä tai muuten kykene. Kukaan ei vaadi sitä - verotoimisto ei muistuta kenellekään mitään, joten jos asia jää hoitamatta, se vain jää.Anteeksi,siis kaksi uskottua miestä.
- nix nax
Perintökaari 20 luku
Perunkirjoituksesta
1 § (18.12.1995/1562)
"Perunkirjoitus on toimitettava kolmen kuukauden kuluessa kuolemantapauksesta, jollei asianomainen lääninverovirasto saman ajan kuluessa tehdystä hakemuksesta pesän laatuun katsoen tai muusta erityisestä syystä tätä aikaa pidennä."
Perunkirjoitus on siis toimitettava kolmen kuukauden kuluessa kuolemantapauksesta. Pidennystä olisi tullut hakea tuon kolmen kuukauden sisällä, nyt se on myöhäistä.
>>mitkä ovat seuraukset pari vuotta myöhässä olevasta perunkirjoituksesta??>Ajattelin tehdä perunkirjan itse, joten neuvot ovat nyt tarpeellisia.- ositus
Entä äiti. Onko ositus tehty joko eron yhteydessä tai kuoleman sattuessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721147
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37551Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296538Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t216500Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45492- 49487