Miksi muka ei budjettirahoitusta?

Salama

Ainoa julkisuuteen tuotu peruste sille ettei sitä paskaläpeä voisi rahoittaa verovaroin on ollut se että YLE:n sananvapaus kärsisi. Kellekään ei kuitenkaan liene jäänyt epäselväksi että vuosien saatossa YLE on saanut harrastaa ja on harrastanut pääjohtansa henkilöön kulminoitunutta sanavapautta vuodesta toiseen. Jos nyt sitten pelätään budjettirahoitusta niin voidaanhan lakia muuttaa siten että YLE:n rahoitus on päätetty esim viideksi vuodeksi eteenpäin. Silloin voisi edelleen pääjohtaja päättää mitä paskaa verovaroilla tuottaa. Jos taas järki otetaan käteen, niin budjettirahoitus on se ainoa oikea metodi tuottaa sellaisia ohjelmia jotka jostain syystä eivät kaupallisille kanaville päätyisi. Tosin kukaan ei pystyne nimeämään yhtään sellaista ohjelmaa. Joku vitun pulttiboys sitä tuskin on.

3

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomen ennestäänkin korkea veroaste on ollut syynä sille, että ajoittain valtiolle on hankittu tuloja muilla maksuilla ja veroilla. Tällä ei tietenkään ole todellista merkitystä, mutta näyttää muka paremmalta maiden välisessä vertailussa. Radioluvan aikaan maksu oli jotenkin perusteltavissa, muttei enää nykyään.

      Toisen jo mainitsitkin. Muutos ei kuitenkaan olisi suuri, koska hallitus vahvistaa luvan suuruuden nykyäänkin.

      Kiivaimmin muutosta vastustaa YLE itse. Syy on todennäköisesti se, että valtiontalouden tarkastusvirasto pääsisi tarkastelemaan varojen käyttöä.

      Olen vahvasti budjettirahoituksen kannalla. Se olisi oikeudenmukaisin vaihtoehto julkisen palvelun rahoitukseen.

    • Politiikan kiemurat

      Ihan kovin peruste on, että kun Yle ja muutkin arvostelevat poliittista eliittiä ja tekevät niistä koko ajan juttuja, niin kovin olisi suuri kiusaus vetää hallitusvastuussa olevilla puolueilla herne nenään.

      Vetäähän ne sen herneen rööriin nykyisinkin, mutta budjettirahoituksessa olisi helppo näpäyttää Ylelle takaisin - kiusaus olisi ainakin kovin suuri.

      Kun vielä tiedetään, että poliitikkojen kytkökset voivat ulottua myös kilpailijamediaan, niin mikä olisikaan mieluisampaa vaikka Sanomien konsernille, kuin junailla jokin niille mieluinen muutos Ylen rahoituspohjaan.

      Nytkin Sanomien johto on jo ilmaissut suunnattoman tyrmistyksensä ehdotukselle Ylen osittaisesta mainosrahoituksesta. Se vaan ei käy Hesarille eikä Maikkarille. Perusteeksi Hesarin konsernista heitettiin, että jos Yle saisi mainostaa ihan vapaasti, niin se katsojaosuutensa perusteella veisi puolet mainosmarkkinoista mennessään.

      Hirveää pelottelua, kun käytännössä Yle voisi ehkä ottaa mainoksia isoimpiin urheilutapahtumiin tms. satunnaista.

      Mutta näin se menee. Mikä ei sovi Hesarille tai Maikkarille, ei sovi koko maalle. Asiat saa junailtua poliitikkojen avulla.

      Näin se olisi sitten budjettirahoituksenkin aikana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      23
      6700
    2. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      27
      4180
    3. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      33
      3056
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      171
      2993
    5. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      10
      1908
    6. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      82
      1754
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      150
      1624
    8. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      147
      1622
    9. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      1528
    10. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      22
      1480
    Aihe