9-luokkalainen

ja suomalainen kirjallisuus

Onko vinkkejä antaa 9-luokkalaiselle pojalle mielenkiintoisesta suomalaisesta kirjasta/kirjoista? Koulussa pitää tehdä omavalintaisesta kirjasta esitelmä. Itse en osaa mitään suositella. Viime vuonna suosittelin tuntematonta sotilasta (pidin siitä itse kouluaikoina), mutta eipä poika ollutkaan samaa mieltä.

Taustatietona, että tietenkin kaikki Potterit on luettu (mieluiten alkup. kielellä, ei pidä käännöksistä), nyt lukee Lovecraftin kauhukirjoja.

3

627

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuon ikäinen

      osaa jo mennä ihan itse kirjastoon ja valita sieltä mieluisan kirjan.

      Tarvittaessa henkilökunta osaa auttaa. He ovat suoraan sanoen ihmeiden tekijöitä. Kunhan poika osaa avata suunsa ja kertoa heille, minkälaisista kirjoista on aiemmin on pitänyt.

      • varmaan

        saa suunsa auki. Me vaan asutaan vähän syrjässä ja kirjastoon on matkaa. Ei siis itse sinne noin vaan kävele. Varmasti myös kirjaston tätit osaa auttaa, mutta ajattelin kysyä täältä vinkkejä joka tapauksessa. Ei kai olisi pitänyt :o


    • 9-luokkalainen myös

      Itsekin olen 9 luokalla ja kirjaesitelmä pitäisi tehdä :D ja lovecraftia luen myös. Nyt tuntuu kyllä että loppu kirjastosta kirjat kun olen kohta saanut kaikki kirjaston lovecraftit luettua, mutta kyllä sieltä aina jotain löytyy kun etsii. :P Suomalaisistakin löytyy joskus ihan hyviä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      209
      5828
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      107
      5707
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      204
      4738
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      52
      4083
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4017
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3618
    7. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      38
      1623
    8. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      1
      1553
    9. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1450
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      29
      1169
    Aihe