Härskit jutut, ovatko kaikki mauttomien juttujen kertomiset sopimattomaan aikaan sukupuolista häirintää? Vai onko se merkki vain huonoista käytöstavoista ja surkeasta tilannetajusta?
Seksuaalinen häirintä eduskunnassa
kaikki hyvin suomen maassa?
351230
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Juttujen härskiydelle ei ole absoluuttista mittaria. Vaikuttavia kysymyksiä ovat: kuka, kenelle, mitä, missä tilanteessa. Mitä hauskempi juttu on, sitä rohkeampi se voi olla olematta härski.
jos kulkee rintaneulan kanssa että v,,,u haisee hyvälle. Miksi sitä ei poistettu eduskunnasta vaan nyt ollaan niin herkkähipiäisiä että.
Tuollaisestahan miesrievut haksahtavat sanomaan vaikka mitä.
Se eilinen keskustelu toi pahan mielen ja kuvottavan olon kun kertoivat lapsiin kohdistuvasta hyväksikäytöstä. Siitä pitäisi paremminkin alkaa tämä keskustelu. Joka on niinkin ylhäälle noussut kun eduskuntaan niin eiköhän se pysty pitämään miesten jutut aisoissa jas haluaa.
Jos tuollaisen rintaneulan kanssa kulkee eduskunnassa, sen voi jo katsoa olevan sukupuolista häirintää. Kenellä sellainen on?
Lasten hyväksikäyttö on niin kuohuttava aihe, että lakitieteen professorinkin perusteluihin näkyivät sekaantuvan tunteet. On mahdotonta kuvitella, että täällä kyettäisiin keskustelemaan aiheesta asiallisesti ilman lynkkausmielialaa. - Ja anarkiaan tuskin haluamme palata.
oli tämä Roosa Meriläinen joka kantoi vittu haisee hyvältä rinta nappia.Ei kai siitä kukaan pahastunut,mutta kyllä minustakin pitää jotain sietääkkin ,jos itse provosoi.
jolla luki rintaneulassa näin.
Siksipä ei kukaan osaa ottaa niin pilkulleen seksuaalisia häirintöjä. Eduskunnan miehiä kun ajattelee niin kuinkahan niistäkin irtoaa kun paljodessaan ovat samanlaisia unisskävelijöitä kun Tuomioja.
Minua ei vie yöunia jos sanovat jotain niille tällätyille naisille jotain, muutenhan luulisivat ettei heidän viestittämistään ole huomattu.
Kuitenkin eduskuntaan valitut miehet ovat senverran kovaksikeitettyjä että en usko heidän saavan isompia traumoja kovastakaan kielenkäytöstä, ei huolta.
Eduskunnassa on aika tiukat säännöt miesten pukeutumisesta. Kravatti ja ainakin pikkutakki oltava. Shortseissa ei kuljeta kuumallakaan.
Kukaan ei ole muistanut tai halunnut sitä säännöstellä. Roiskeläppä eli minihame kelpaa.
Sanankäytöstä en mene sanomaan.
Olisikohan se seksuaalista häirintää ja kummin päin, kun sattui sekaannus eduskunnan saunassa. Miesjoukko oli kylpemässä ja sinne ohjattiin vahingossa samaan aikaan naislauma kansanedustajia. Ehtivät riisuutua ja meinasivat löylyihin ja alkoi kirkuminen "täällä on miehiä" :)))
ole seksuaalista häirintää. Häirinnän täytyy olla toistuvaa ja jatkuvaa. Häirinnän kohteen pitää ilmoittaa, ettei pidä esim. härskeistä jutuista, nipistelystä tms. Jos asia ei lopu, on häirintää. Me siedämme eri tavoin näitä juttuja, on tapauskohtainen asia.
naisia ole todella koskaan härinnyt miesten härskit jutut? Ja arvostelut vartalosta ja yleensä ulkonäöstä? Minua on ihottanut suunnattomasti.
ja inhottanut miesten ällöttävät jutut ja hävytön
tuijjottelu.
Joskus vaan tuomitaan tuijotteluksi vaikka se ei olisi ollut mielessäkään. Sattui vuosia sitten Inglesissä kun olimme dyyneillä missä naturisteja liikkui. Makasin vatsallani nenä sannassa ja kuitenkin vaimoni syytti tuijottamisesta. No siitä on päästy yli ja tänä päivänä olen vaimolle kuin vanha luu koiralle, itse ei huoli muttei soisi toisillekaan. Tästä kuitenkin jatketaan ja elämä on kutakuinkin mallillaan.
Jutut koetaan seksuaali häirinnäksi jos esittäjä
on vastenmielinen "väärää väriä" edustava.
Tämähän lienee kaikille selvää.
siistimpiä kuin Suomalaiset. Ulkolaisilla myös paremmat hampaat.
puheen ollen: Olimme asuneet muutman vuoden ulkomailla.
Tulimme Suomeen lomalle. Menimme ruotsinlaiva- risteilylle ja siellä istuin 18 vuotiaan tyttäreni kanssa pubissa, kun naapuri pöytään tuli kaksi suomalaista miestä jututtamaan yksinään istuvaa naista. Puhe oli tosi törkeää. Tyttäreni oli kauhuissaa;"Tälläsiäkö suomaiset miehet on? En mene koskaan naimisiin suomalaisen kanssa" ja eikä mennyt.
sattuvat vain olemaan suomalaisten naisten kasvattamia.
Yleensä kuitenkin ulkomaisen tarjoilijan tunnistaa selän takaa jo kolmen metrin päästä hienhajusta.
Kummatkohan avioliitot kestävät pitempään, seka-avioliitot vai suomalaisten keskeiset?
Yli puolet suomessa tapahtuvista selvitetyistä raiskauksista on vierasperäisten tekemiä. Heitä ei kuitenkaan ole prosentuaalisesti kovinkaan paljon suomessa olevista miehistä. Siitä voisi päätellä etteivät he kaikki mitään herran enkeleitä liene.
kunnioittaminen ole väristä eikä rodusta kiinni, vaan yksilöstä. Iltapäivälehden lööpissä oli, että Tanja Saarela on saanut kokea eduskunnassa seksuaalista häirintää. On tietyissä tilanteissa varmaan helpompi olla tavallinen nainen kuin kaunis nainen.
Ainakin minua seksuaalisesti alusvaatemainoksillaan ja missikeikutuksillaan. Semmoinen aiheuttaa miehessä ei toivotun reaktion, mikä on joskus noloakin, jos huomataan.
Missijutut ovat olleet ja menneet. Voihan sitä ihailevan katseen luoda, mutta kyllä työpaikalla voi olla ihan asiallinen. Käyn silloin, tällöin entisessä työpaikassani ja meillä on hyvä ilmapiiri. Jos ei tosiaan tykkää esim. siitä, että joku kutsuu hunajapupukseen ja sanoo siitä, niin vastapuolen on uskottava. Joku toinen voi olla mielissään, nämä jutut ovat yksilöllisiä.
Tanjahan oli töissään. Mitäs minun sitä pitää sietää?
Nimittää nyt vanhaa ämmää hunajapupukseen!
Se varmaan ottaa tuon vielä vakavasti...
Olin työporukan kanssa viettämässä joitakin kissanristiäisiä. Olimme tietysti myös tanssimassa ja minuakin haki melko siistin näköinen herrasmies. Tanssi hyvin, mutta kun hän avasi tuon sanaisen arkkunsa: Annatko V----a, niin jätin hänet keskelle lattiaa. Törkeää!!!.
Tämä onnistuu suomalaiselta mieheltä. Ei tietenkään voi yleistää, mutta nämä törkimykset pilaavat suomalaisten miesten maineen.
Seksuaalisuudesta seonneet ovat ottaneet yleiseen käyttöön nuo jutut.
On ihan kuin olisivat vasta ensimmäisenä sukupolvena keksineet lisääntymiseen liittyvät asiat.
Miksikäs sitä oikein sanotaankaan, tommosta tyhmyyttä? Dementia iskee tässä taas ...
kommentoi tämän aamun HESARISSA tuota häirintää.
Hän sanoi Eduskunnan naisia liian herkkähipiäisiksi tämän häirinnän suhteen.
Onkohan LYLY ollut päähäiritsijä, kun ensimmäosenä ottaa kantaa asiaan?
Sanotaanhan sitä, että se koira älähtää, kehen kalikka kalahtaa.
vaikka ennemminkin pitäisi kiinnittää lasten hätään huomiota. Että miksi lapsilta ei kysytä kun taistellaan huoltajuuskiistasta. Miksi isät jäävät häviölle lasten huoltajuudessa ja onnettomia isiä elää keskuudessamme uskomattoman paljon. Useínkaan isät ei ole enempää syyllisiä mutta naiset ovat julmia. Kun miehet iskee naiselle flirttiä yleensä on vasta puoli viestittänyt ennen sitä.
on ollut yksi häriköistä ja juuri näin he sanovat; ovat herkkähipiäisiä. On tosi inhottavaa,kun mies tarttuu kiinni, taputtelee, nipistelee tai arvostelee ulkonäköä: takapuolta ja tissejä. Kaikki muka niin viattomasti. On tosi hyvä, että asiasta puhutaan.
Ovatko nämä naiskansanedustajat lesboja vai mistä moinen häly, vai tikittääkö biologinen kello liian nopeaan. Voi kun ei saa miestä, mistä löytyisi.
hesarissa oli juttua tuosta eduskunnan seksuaalisesta häirinnästä. Enpä haluaisi olla moisessa työpaikassa. Nykyinen miesystäväni näki nuoruuden kuviani ja totesi, että Sinähän olet ollut tosi kaunis. Ihmetteli myös, miksen ole mennyt nuorempana naimisiin. Olen hänelle aikaisemmin sanonut, että olen tosi kranttu miesten suhteen ja niin olenkin. Se on kannattanut. Aviomieheni oli tosi hieno ihminen, samoin miesystäväni. Nykynainen on mieluummin ilman miestä, kuin on hetkeäkään mieheksi itseään luulevan kanssa.
Viestisi kertoo paljon suhtautumisestasi naisiin.
Taitaisit olla itse samanhenkinen näiden häiriköiden kanssa.
Eikös ne eduskunnan jäsenet olekin yhteenveto meistä kansalaisista. Miksi siis eduskunnassa olisi sen kummempaa meno kuin maan kaikissa työpaikoissa yleensäkin on. Työpaikoilta on kuulunut viestejä seksuaalisesta häirinnästä kautta aikojen. Yleensä siihen ei ole reagoitu millään tasolla kun vasta ihan viime aikoina. Työtoveria pitää kunnioittaa ihmisenä, eikä sukupuoliobjektina. Ei tämä häirintä kohdistu yksin naispuolisiin ihmisiin. Molempi pahempi. Kyllä saatiin älämölöä aikaan kun eduskunnan hienohelmat alkoivat irtopinnojen keruun maan lehdistössä. Moinen ongelma kun on ollu tiedossa jo vuosikymmenet.Olisi voitu jo ajat sitten aloittaa asiasta yleinen keskustelu,joka olisi johtanut moisen häirinnän loppumiseen työpaikoilla.
Eduskunnan arvovaltaa murentaa myös pää- jaulkoministerin tekstiviestisekoilut. Tosin ne pelaa joilla on pelimerkkejä.
asian edes nyt esille. Aina löytyy niitä, jotka vähättelevät asiaa ja sanovat, että naiset ovat lesboja ja niuhoja .Sanotaan,että ainahan näin on ollut. Kymmenen pistettä naisansanedustajille!
Olihan iltapäivälehdissä haastatteluja naiskansanedustajilta.
Jo kuvan perustella olisi voinut ihmetellä, minkä takia eräät heistä olisivat edes voineet herättää kyseisenlaisia toimia. Olisi tosiaan ollut osoitus maun puutteesta.