Lasikuitu ottaa kiinni aika moneen mutta ottaako se suoraan muoviin? Siis ihan puhtaaseen perusmuoviin mitä on auton puskurissa?
Vastaukset 7
- tarttuu ja ei tartu
Periaatteessa ei tartu,mutta näin tarttuu olen korjannu jopa abs muovi veneitä hyvällä tuloksella.Hio ensin laminoitava alue todella karheaksi,pehmitä reilusti asetonilla niin,että muovi todella pehmiää ja kun laminoit sekoita ekan kerroksen hartsi satsiin n.20% asetonia,mutta sellaista joka soveltuu hartsin ohennukseen jostain syystä esim kiilto asetoni estää kovettumisen syytä en tiedä.Toki voit pari ekaa kerrosta vielä niitata senkki kantasilla poppareilla kiinni ja takapuolelle vielä mahdollisesti prikka.
- RTTttatta.
totuutta. mutta totta. älä suutu mutta millä ihmeellä saat pysyyn paikan abs veneessä. fenolilla, epoksilla vai polyesterillä. neuvo ihmeessä, siis
ilman vittuilua kysyn.
- Nimetön
se ei tartu, se irtoaa, mutta mun kaveri on automaalari ja se tekee niin että paikkaa muovin ihan tavallisesti lasikuidulla, siten kun se on kuiva ,irroittaa sen lasikuitu palan ja sitten liimaa sen semmoisella muoviliimalla.
- Jukka
Mitens on kitin kanssa? Oon kuullut että joku sellanen kaksikomponentti kitti ottaisi muoviin kiinni. Pitääkö paikkansa?
- peeteepee
Muoviosien korjauksesta voi katsoa Miia Marian sivulta: http://miiankoulublogi.blogspot.fi/2013/01/muovikorjaus-koulutus.html
ellei pelkää miehisyytensä kärsivän - Anonyymi
Jos palasi puuttuu puskurista, niin kuitu on varmaan ainoa millä voi korjata
- Anonyymi
Pars konsti on kokeilla. Voi hyvinkin karhennettuun ottaa. Osa on hitsattavaa, mutta kannattaa viedä ko. osa alan verstaalle. Ei kannata hankkia vehkeitä yhtä varten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS651980Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13850Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.52746Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke43682- 43631
- 47614
- 80606
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35564Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su29546- 48531