Hei!
Osaisiko joku labbiksen omistaja, harrastaja, kasvattaja kertoa mistä voisin mahdollisesti hankkia niinsanoitusti eläkkeelle siirrettyä opas / huumekoiraa. Ikävä kova oma labbis kuoli elokuussa 2007. Nyt haluaisin antaa hyvän ja rakastavan kodin terveelle koiraeläkeläiselle , olenhan jo itsekin melkein eläkkeellä , enkä enää välttämättä jaksaisi alkaa alusta pennun kanssa, koulutus kasvatus ym. Yhteisiä vuosia vielä kuitenkin ja lenkkejä kaipaava.
Uusi labbis
7
1507
Vastaukset
- jke
Opas-, huume-, avustus-, poliisikoirat yms. ovat aina jonkin yksityisen ihmisen omaisuutta. Tämä yksityinen ihminen on se, jolle koira "tekee töitä." Näkövammainen, poliisi tms.. Koira elää työn ulkopuolella aivan samanlaista kotikoiran elämää perheessä kuin muutkin koirat. Eläkkeelle jäänyttä koiraa ei heitetä menemään vaan se jatkaa yleensä elämäänsä omistajansa kanssa, tekemättä kuitenkaan enää työtä johon se on koulutettu. Voit kuvitella, miten vahva side on isännän ja koiran välillä, kun koira on toiminut korvaamattomana apulaisena vuosikaudet. Ei siitä niin vain luovuta.
- Höpönassu
Kiitos tiedosta. Ajattelin lähinnä jos näkövammainen ottaa uuden opaskoiran niin pitääkö hän vanhan lemmikinänsä. Jotenkin kyllä muistan lukeneeni että huumekoira jää perheeseen ohjaajalleensa mutta miten opaskoira?
- perheeseen
Höpönassu kirjoitti:
Kiitos tiedosta. Ajattelin lähinnä jos näkövammainen ottaa uuden opaskoiran niin pitääkö hän vanhan lemmikinänsä. Jotenkin kyllä muistan lukeneeni että huumekoira jää perheeseen ohjaajalleensa mutta miten opaskoira?
Kyllä jotkut pitävät kahta opaskoiraa samaan aikaan; ns eläkkeellä olevaa ja työtä tekevää koiraa. Tunnen/tiedän paljon sokeita ja näkövammaisia ja opaskoiria, mutta en osaa sanoa yleistä tapaa, jääkö eläkkeellä oleva opaskoira perheeseen. Oma kokemukseni ja oman perheeni tapa on kuitenkin, että kyllä eläkkeellä oleva koira jää perheeseen. Mutta. Kannattaa toki kysyä ottaa selvää yleisemmästä käytännöstä :) Tämä on vain minun omakohtainen kokemus :)
- popas
perheeseen kirjoitti:
Kyllä jotkut pitävät kahta opaskoiraa samaan aikaan; ns eläkkeellä olevaa ja työtä tekevää koiraa. Tunnen/tiedän paljon sokeita ja näkövammaisia ja opaskoiria, mutta en osaa sanoa yleistä tapaa, jääkö eläkkeellä oleva opaskoira perheeseen. Oma kokemukseni ja oman perheeni tapa on kuitenkin, että kyllä eläkkeellä oleva koira jää perheeseen. Mutta. Kannattaa toki kysyä ottaa selvää yleisemmästä käytännöstä :) Tämä on vain minun omakohtainen kokemus :)
opaskoira saatetaan ottaa pois perheestä jos ennen eläkeikää todetaan ettei opastettava tarvitse sitä kaveria enää.tutulleni meinasi näin käydä.koiran eläkeikään oli enää muutamia kuukausia, mutta terveydellisistä syistä ei voinut enää käyttää koiran apuja. 7vuotta perheessä ollut koira meinattiin siirtää muualle.minun mielestäni aika kohtuutonta.asia taisteltiin kuitenkin "voitoksi".
- seuraaviakin sivuja
moni joutuu luopumaan aikuisesta koirastaan erinäisistä syistä. katsele apulan nettisivuja tai labradorikerhon välitystä
- labradoricharity
Labradori.fi sivuistoilla on yleensä UUTTA tms. palsta sivussa ja siellä on aikuiset välitettävät koirat kohta nini sieltä luulisi löytyvän tai sit voi soittaa poliisikoirakouluun tms.
- Adalmina
Opaskoirat ovat valtion omaisuutta, ne ovat näkövammaisella käytössä sen ajan kuin on tarpeen/koira jaksaa tehdä töitä mutta omistusoikeus on valtiolla! Sen jälkeen, kun opaskoira siirtyy eläkkeelle, siirtyy omistusoikeuskin uudelle omistajalle.
Tiedustele opaskoirakoululta Vantaalta eläkekoirista, osaavat antaa sieltä asianmukaista tietoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki1133765Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma453270Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest252590- 1982432
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem222369Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu351596- 1031379
Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1451290Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja261270Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt711128