Näin aamutuimaan viikonloppuna. Apua, oonko alkkis ????
Mulle maistuu kalja
11
591
Vastaukset
- tippuri
oot täys alkHOLISttti
Sitä niin iltasella on perhe pellolla ja olet isäntää talossasi?
- Selvä se
Jos otat krapularyyppyjä (ja yleensä on krapula) juot liikaa
- enpä kattelis mokomaa
Kaljan lipittäjää huushollissani.Ällöjä piereskeleviä,haisevia pehmoaivoja...näitä on Suomi pullollaan.
- holisti xyxy
Eipä tarvii sitten olla yksikseen:)
Ja saa jättää marinat ja moralisoinnit muille.
Nautitaan elämästä... - ent alkkari
holisti xyxy kirjoitti:
Eipä tarvii sitten olla yksikseen:)
Ja saa jättää marinat ja moralisoinnit muille.
Nautitaan elämästä...Olin vuosia alkkari viikonloppuisin ja lomilla,myös mieheni.
Koko viikon suunnittelin perjantai-iltaa jotta saisin rentoutua ja siihen se lipsui,että sunnuntaina lopetin ,kun töihin piti selvetä.
Sitte tapasin sukulaisen joka ihmetteli miten olin alkanut moiseen elämään,kun hänestä se oli raskasta elämää,ja hän lopetti .
Niin tein minäkin LOPETIN kerrasta ,enkä ole moneen vuoteen attanut pisaraakaan ja sillä selvänä.
En tarvinnu aa tai muitakaan jorinoita ,en vaan korkannu.
Ei ollu helppoa kun himo iski,mutta silleen se vain helpotti kun en korkannu ja maistanut. - Puidenhalaaja
ent alkkari kirjoitti:
Olin vuosia alkkari viikonloppuisin ja lomilla,myös mieheni.
Koko viikon suunnittelin perjantai-iltaa jotta saisin rentoutua ja siihen se lipsui,että sunnuntaina lopetin ,kun töihin piti selvetä.
Sitte tapasin sukulaisen joka ihmetteli miten olin alkanut moiseen elämään,kun hänestä se oli raskasta elämää,ja hän lopetti .
Niin tein minäkin LOPETIN kerrasta ,enkä ole moneen vuoteen attanut pisaraakaan ja sillä selvänä.
En tarvinnu aa tai muitakaan jorinoita ,en vaan korkannu.
Ei ollu helppoa kun himo iski,mutta silleen se vain helpotti kun en korkannu ja maistanut....osaa sanoa oikealla hetkellä juuri oikeat sanat, ja se voi muuttaa elämänsuuntaa ratkaisevasti. Sanoja ei välttämättä edes muista avanneensa suutaan, eikä tiedä mitä siitä on seurannut. Kyllä sanoilla on mahtava voima.
- alkoholistin merkki
Höh, ethän sanonut montako maistuu. Jos yhdellä saat perjantai-illan olon paremmaksi et ole alkkis. Ulos pienelle happihypylle ja kaikenlaista puuhastelua , päivätorkut , hyvääruokaa johan siinä olo korjaantuu. Ei se mitä juo vaan se miten paljon juo on olennaista. Kyllä odotan perjantaita ja nautiskelen , mutten tarvi aamulääkitystä, ei edes maistuisi. Tarkkaa itseesi, pidä mielessä et sinä määräät ei kalja.
edelleen niin, että ihminen on itse itsensä pahin tuomitsija. Muitten höpinöistä ei kannata välittää. Jos tuntuu että juot liikaa niin vähennä ja jos tuntuu ettet juo tarpeeksi, niin lisää sitä. Kyl on helppoa kun osaa....
Mulle ei viinat maistu, mutta on maistunut, myönnetään. Sillonkin oli kyllä sääntönä se, että vasta illalla saapi korkata. Selvinpäin tätä maaliman menoa on kyllä kiva seurata. Ei tarvii kärsii krapuloista. Ja säästyy rahaa, eikä tarvii kaikilta tutuilta jatkuvasti edellisen illan mielipiteitä anteeksi pyydellä. Oho, tulipa litaniaa. Tarkoitus oli kertoa että jokainen aikuinen ottakoon itse vastuun juomisistaan syömisistään ja kaikesta muustakin.
- mummeli-ikäinen
ei hätää jos ei oo joka viikonloppuna! jatkossa skarppaa.
- Kähmis
on köyhätten sairaus" :vanha raumalainen sananlasku. Eikö se rapulakalja tue jopa kiisteltyä homeopaattista hoitoteoriaa. Mikä suurena annoksena aiheuttaa oireita, laimeana annoksena parantaa taudin. Illalla koppa kaljaa ja aamulla yksi homeopaattinen keppana. Ja krapula paranee.
Ei kai se aamuolut ole mikään ratkaiseva tekijä. Holistisella kai tarkoitetaan kokonaisvaltaista tai ainakin jotain sinne päin? Kun "Vahva Henki" alkaa olla arkipäivässä jatkuvasti mukana, on ehkä syytä huolestua. Satunnainen rapulaööli on ihan yks hailee.
Taik sit ei? En ole asiantuntija:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1686375Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa793670"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1123557Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma752855Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.442420Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni582218- 1201805
Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin
Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta3751284- 541278
Miksi suorittamisesta tulee
Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a521035