Voivatko johtua vitamiinin puutteesta? Olen 25-vee ja raskausaikana sain vasempaan jalkaani. VÄlillä se on näyttänyt ihan hyvältä, mutta välillä se on täysin pinnassa. Mistä tämä johtuu? Voiko se johtua vitamiinin puutteesta ? Jos niin minkä vitamiinin? :)
SUONIKOHJUT
voikojohtua
4583
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hyvin monelle tulee raskausaikana suonikohjuja.
Se on ihan normaalia.
Joskus niitä hoidetaan, jos menevät oikein pahaksi ja aiheuttavat vaivoja.
Googlaa asiasta lisätietoa.
Monasti tulevat miehillekin. Nosta jalat ylöspäin kun lepäilet. Vältä seisomasta ykdessäpaikkaa seistessäsi. Käytä tukisukkia tarvittaessa. Myös tuolin etureuna voi painaa suonia jos istut pitkänaikaa. Kaikenlainen jalkojen verenkierron parantaminen on hyväksi.
Beta alaniini kuulemma auttaa. Siitä muodostuu kehossa karnosiinia eli kallista karnosiinia ei kannata ostaa.
http://www.tiede.fi/keskustelut/viewtopic.php?t=21774
Itse syön JrFitness:n karnosiinia, jota saa parhaimmillaan 2*80 kpl (400mg) purkkia 50€, mutta tuo tuote tulee vielä halvemmaksi.