Pari vuotta vanhassa Topfield 5100 PVRc ollut koko sen olemassaolon ajan semmoinen vika, että välillä EPG:ssä valitut tallennettavaksi tarkoitetut ohjelmat ei sitten tallennu yhtään mihinkään. Boksia olen päivittänyt mutta välillä tallentaa ja sitten välillä jää yllättävästi tallentamatta, Onko muilla ollut samoja vikoja ja miten ootte kyseisen vian pois, ärsyttää kun on olevinaan testivoittaja ja melkein tärkein ominaisuus ei toimi. Ei oikein ole mitään luottoa ko. laitteeseen.
Topfield ei tallenna
Ente
91607
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ostin oman Topfieldini kaapeliverkkoon lokakuussa 2006 ja siinä ilmeni täsmälleen kuvaamiasi piirteitä. Koska laitteen takuu oli voimassa, vein sen ostoliikkeeseen, jossa sen ohjelmisto päivitettiin viime toukokuussa viimeisimpään versioon, ja sen jälkeen se on toiminut moitteettomasti.
En viitsinyt itse ruveta päivittelemään, vaan ajattelin, että ei minun hommiini kuulu korjailla vikoja.
laitteita.Jos seuraa tätä palstaa niin ko.merkistä löytyy eniten vikoja.
saa ehkä helpoimmin vähittäismaksulla Hobby hallista.Olisitte odottaneet vähän aikaa kohta niitä annetaan puoli-ilmaiseksi.
Itse ostin marraskuussa Topifieldin tallentavan digiboksin 5100 antennitalouteen. On tominut tosi hyvin ja moitteettomasti:))
Pikaisesti päättelisin, että silloin kun mielestäsi Toppy on jättänyt tallentamatta ohjelmaa, olet ehkä erehdyksessäsi ohjelmoinut EPG:stä pelkän käynnistyksen tallennuksen sijaan.
Erohan näillä on pelkkä käynnistys P ja tallennus R EPG:ssä haluamasi ohjelman kohdalla.
Muista jatkossa painaa tallennuspainiketta haluamasi ohjelman kohdalla, eikä sitä OK- painiketta.
Itsellä Toppy 5100PvRC Masterpiece toista vuotta, eikä aparaatissa ole ollut mitään vikaa. Toppy = Paras
ei ole vastaus pulmaani
Lisäaikaa tallentumattomiin ohjelmiin.itselläni jäi pari ohjelmaa tallentumatta,kun erehdyin lisäämään ajan menun kautta ajastinasetuksista.
Toinen ei edes näkynyt tallennettujen listassa ja toinen näkyi,mutta ei näyttänyt yhtään MB,vaikka tallennus aika oli ok.Ainoa oikea tapa lisätä tallennus aikaa epg:n kautta tallentaessa on painaa rec:iä uudestaan ja lisätä aika siitä aukeavaan valikkoon.
Hei,
Minulla on Topfield 5100PVRc HDMI, liitettynä HDMI-liittimellä. Ostettu viime syksynä. Tallentaminen EPG:llä onnistunut tosi hyvin, mutta nyt yhtäkkiä teki sen, että kaikki tallennetut muuttuivat yhtäkkiä 0MB tai 1MB:ksi, minuutit kyllä näkyvät, mutta ohjelmia ei tietysti pysty enää katsomaan. Harmittaa, kun tallennettuna oli paljon elokuvia. Tietääkö joku, pystyykö näitä ohjelmia enää palauttamaan?!??! Pystyykö tätä ennalta ehkäisemään millään keinolla?!?!? Kone tallentaa nyt taas ihan hyvin, joten ilmeisesti kovalevyssä ei vikaa, mutta ei koskaan taas tiedä, koska tallennukset häviävät. Huoltoon tietysti voisi viedä, mutta sitten ollaan ilman konetta....ties kuinka kauan!!!!! ja onko senkään jälkeen takuita vian poistumisesta?!?!?!?
Niin on meillä samat viat. Olen päivittänyt, ei auta, äänikin pätkii.. hommaan procasterin!