User over quota ????

Sähköposti

oon yrittänyt jo monesti lähettää kaverilleni sähköpostia. hänellä oli sähköposti aivan täynnä ja nyt hän on tyhjentänyt sitä. minulle tulee silti koko ajan virheilmoitus kun yritän lähettää hänelle uudestaan postia. siinä lukee jotain user over quota.....
ja sähköpostit eivät siis mene vieläkään perille vaikka tilaa on. ??

12

11533

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sähköposti

      eli siinä lukee user over quota (in reply to RCTP to command"

    • Hänen sähköpostinsa on edelleen täynnä. Huomaa, että IMAP-sähköpostisysteemeissä roskakorin sisältö lasketaan mukaan tilin maksimikokoon, "quotaan".

      Roskakori pitää tyhjentää ja kaikki tilin mahdollisesti paljonkin tilaa vievät luonnokset ja muut tiedostot tuhota.

      • sähköposti

        kiitos..mutta nyt tyhjennyksen jä'lkeen kaikki turhat on postit ja liitteet on tyhjennetty niin tilaa on vaikka kuinka paljon. tiaa on yhteensä 10M ja nyt sitä on jäljellä 7M.
        kyse on saunalahden ilmaisesta sähköpostista. (netti.fi). ei vieläkään mene läpi tavallinen posti missä ei ole edes mitään liitteitä vaan pelkkää kirjoitusta. tulee vaan aina sama ilmoitus. mitä tehdä?


      • Lähetetyt viestit:.
        sähköposti kirjoitti:

        kiitos..mutta nyt tyhjennyksen jä'lkeen kaikki turhat on postit ja liitteet on tyhjennetty niin tilaa on vaikka kuinka paljon. tiaa on yhteensä 10M ja nyt sitä on jäljellä 7M.
        kyse on saunalahden ilmaisesta sähköpostista. (netti.fi). ei vieläkään mene läpi tavallinen posti missä ei ole edes mitään liitteitä vaan pelkkää kirjoitusta. tulee vaan aina sama ilmoitus. mitä tehdä?

        .

        Myöskin lähetetyt viesti pitää poistaa (ja taas mahdolisesti roskakori tyhjentää)

        .


    • sähköposti

      lähettäjä: Mail Delivery System MAILER [email protected]
      aihe: Notification
      viesti: This is the mail system at host gw01.mail.saunalahti.fi
      Sorry to have to inform you that your message could not be delivered to one or more recipients. Its attached below.
      For further assistance,please contact your postmaster.
      If you do so,please include this problem report. You can delete your own text from the attached returned message.

      Sitten on vastaanottajan osoite ja sen perässä lukee: Recipient address rejected : User over quota (in reply to RCPT TO command)
      Eli mitä pitäisi tehdä? Vastaanottajan sähköpostissa on nyt tilaa,mutta mitä tahansa sinne yrittää lähettää,niin aina tulee tuo viesti,lähettäjälle ja vastaanottajalle ei tule mitään.

      • Outo tapaus. Mikään ei edelleenkään herjaa muuta kuin täyttä postitiliä. Saattaapi olla, ettei tilin omistajalla ole muuta mahdollisuutta kuin ottaa yhteys Saunalahden tekniseen tukeen ja selvittää siellä, mistä on kyse.


      • sähköposti
        Kollimaattori kirjoitti:

        Outo tapaus. Mikään ei edelleenkään herjaa muuta kuin täyttä postitiliä. Saattaapi olla, ettei tilin omistajalla ole muuta mahdollisuutta kuin ottaa yhteys Saunalahden tekniseen tukeen ja selvittää siellä, mistä on kyse.

        täytyy varmaan tehdä niin sitten. kiitos vastauksista sinulle.


    • nertti

      Joissain sähköposteissa myös postipalvelimella oleva roskakori lasketaan quotaan. Joten onko tuo kaverisi postilaatikon siivouksen jälkeen tyhjentänyt postissa olevaa roskakoria?

      • sähköposti

        myös roskapostilaatikko on tyhjennetty.
        sama viesti tulee edelleen. tilaa on jäljellä 7M.?


      • sähköposti kirjoitti:

        myös roskapostilaatikko on tyhjennetty.
        sama viesti tulee edelleen. tilaa on jäljellä 7M.?

        että sinullakin on sama ongelma. Olen saanut juuri samanlaisen viestin, kun olen lähettänyt ystävälleni viestin saunalahteen meiliin. Aina vaan tullut takaisin ja olen jo vaihtanut nettitikkuakin sen takia..tämä auttoi tosi paljon, en etsi koko ajan ongelmaa "omasta päästäni"...hyvää joulua


    • Kimbe123

      Onko ongelma ratkennut? Täällä myöskin oli täynnä ja tyhjennetty aikapäivää sitten. 10/15Mb näyttää vapaata tilaa. Ei ole maaliskuun lopun jälkeen meilit tulleet perille. Odottelen vastausta saunalahden teknisestä tuesta..
      Virheilmotukset lähettäjällä:
      Failed; 5.1.1 (bad destination mailbox address)
      Recipient address rejected: User over quota

    • leoemil

      Kaikkein viisain ratkaisu on luopua koko Saunalahden e-mail osotteesta.
      Googlen g-mail toimii takuuvarmasti ja on helppo asentaa. Mikään ei estä
      käyttämästä kahta e-mailia. Googlen on ilmainen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2234
    2. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      922
    3. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      904
    4. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      24
      889
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      863
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      51
      831
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      118
      819
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      9
      753
    9. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      733
    Aihe