liikunnantarve,harrastukset

black&tan

Harrastatteko dobermannienne kanssa jotain esimerkiksi tokoa tai hakua?
Onko täällä yhtäkään "kotikoiran" omistajaa ja löytyy niin kuinka paljon liikutte?

Kertokaa koirienne liikunnantarpeista ja harrastuksista!=)

2

657

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainakin

      Meillä on dobermanni kotikoirana. Meidän toope käy päivittäin tavallisesti yhdellä noin 2-4km lenkillä tarpeittentekokäyntien lisäksi, on tosin vielä pentu. Kerran pari viikossa tuon lisäksi ja joskus useamminkin käydään koirapuistossa. Tokoryhmää koitettiin, mutta se meni hulinaksi, joten meille paras tapa olla koiran kanssa on harjoitella tottista kotona, etsiä leluja ja nameja ja leikkiä hakemista, pallon koppaamista ja vetoleikkejä sisällä. Lenkillä tehdään joskus jälkiä.

      Luulen, että suurimmalle osalle dobberinomistajista tämä tuntuu ihan liian vähältä, koska nämä toopet ovat tavallisesti hyvin energisiä tapauksia. Itse kuitenkin uskon, että koira tyytyy siihen mihin tottuu, ja meidän dobberi näyttää sekä fyysisesti että henkisesti erittäin hyvinvoivalta ja tyytyväiseltä näin omaan silmään, liekö sitten vähän flegmaattisempi tapaus kun ei itsekään jaksa tuon enempää touhuta kun jo hyytyy ja haluaa omaan rauhaan nukkumaan :)

      Mutta siis, meillä on toope "ihan vain" kotikoirana ja hyvin on elämä sujunut. Itseänikin kiinnostaisi onko muilla toopeja jotka eivät juurikaan harrasta aktiivisesti.

      • on toope

        Dobberi on kotikoirana ja sillä siisti.Ei tarvitse muita rotuja enempää liikuntaa tuntuu olevan joku pakkomielle toi liikunnantarve.Ilmeisesti meillekkin on sattunut noita flegmaattisia koiria jo toinen peräkkäin.Enemmän kuin liikuntaa haluaa mukaan joka paikkaan varsinkin jos autolla mennään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7132
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6215
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5318
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3555
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3410
    Aihe