Onko tietoa milloin uusia rekryjä tulossa lenoyhtiöille?
LÄHINNÄ: Finnair Blue1 MyTravel TUI?
Voiko suomessa hakea Lufthansalle lentoemännäksi?
Olen pienenä jo haaveillut emon työstä ja nyt päättänyt hakea mikäli rekryjä tulossa?
LÄHINNÄ: Finnair Blue1 MyTravel TUI?
Voiko suomessa hakea Lufthansalle lentoemännäksi?
Olen pienenä jo haaveillut emon työstä ja nyt päättänyt hakea mikäli rekryjä tulossa?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sun kannattaa seurailla yhtiöiden kotisivuja ahkeraan. Toivottavasti tärppäis, itse olen menossa nyt helmikuussa Finnairille lentoemokurssille. Oli kans koko iän kestäny haave päästä :)
Lufthansa hakee parhaillaan lentoemäntiä,samoin Swiss,Qantas,Cathay Pacific..... jne.
Tietysti voit hakea Lufthansalle ja ottavat myös suomalaisia lentoemäntiä,mutta asemapaikka eli base ei ole suomessa vaan saksassa.
Kiitos tiedosta, kotimaiset yritykset kiinnostaisivat kyllä eniten että olisi kotisatama tämä suomi!
Mutta mutta: Onko tietoa miten hakea, ja millaisia työnantajia ovat ulkomaiset lentoyhtiöt?
Onko ollut vaikeuksia sopeutua ja miten koulutus?
Kaikki jotka ovat ulkomaalaisille lentyhtijöille tehneet töitä niin kertokaa kokemuksistanne!
..tuota blue onea.. aika karmaiseva oli fst:n ohjelma sen kioskin toihuista. lienee menossa nurinkin kun koneiden määrä vähenee ja kalusto vanhenee. blue1 ei ole tehnyt koskaan plusmerkkistä tulosta..
jää lapset muuten leivättömän pöydän ääreen.
Kotimaan ja Euroopan liikenteen kasvu paransivat Blue1:n tulosta
Liikevoitto 9,4 miljoonaa euroa
Blue1:n liikevoitto kasvoi tammi-syyskuun 2007 aikana verrattuna edelliseen vuoteen 13,3 MEUR ja oli + 9,4 (-3,9) MEUR. Tuloksen paraneminen johtuu pääosin tehokkaammasta liikenneohjelmasta ja alemmista yksikkökustannuksista.
Parempi kannattavuus
Matkustajatuotot nousivat tammi-syyskuun aikana 4 MEUR edellisvuoteen verrattuna ollen 150 (146) MEUR. Liikevaihto kasvoi 2 % 162 (158) MEUR:oon.
Yksikkökustannukset ovat laskeneet tehokkaamman tuotannon vuoksi tammi-syys-kuussa 8 % edellisvuoteen verrattuna, vaikka polttoainekustannukset ovat edelleen korkealla tasolla. EBIT-marginaali oli kolmannella vuosineljänneksellä 5,5 % ja tammi-syyskuussa 5,8 %.
Matkustajamäärät jatkoivat kasvuaan kotimaan ja Euroopan reiteillä
Vuoden alusta Blue1 oli kuljettanut 1354 000 matkustajaa, mikä on samalla tasolla kuin edellisenä vuonna. Erityisesti kotimaan ja Euroopan reitit ovat jatkaneet kasvuaan, kotimaan reiteillä matkustajamäärä on noussut 15 % ja Euroopan reiteillä 25 %.
Liikenne (RPK) oli tammi-syyskuun aikana 6 % ja kapasiteetti (ASK) 3 % suurempi kuin edellisvuonna. Matkustamotäyttöaste oli 67 %, jossa parannusta edellisvuoteen on 2 prosenttiyksikköä.
Blue1 Corporate Communications
konemäärä pienenee ja kalustoa vaihdetaan vanhempaan --> reittien määrää pakko vähentää ja tuloksen tekeminen kivikautisilla MD- koneilla on sula mahdottomuus öljyn hinnan noustessa. harmi homma kun finskin kilpailija kuolee pois.