Kiinnostaako perustaa yhdistys

kuuro-kuuleva vertaistuki

Sähköpostini:nlyko(a)luukku.com = vaihda a:n tilalle @.
Vertaistukiyhdistyksen voi perustaa, riittää kun jäseniä on vähintään 3. Joten tarvitsee vain koota samanhenkiset perustamaan yhdistystä ja miettimään, millaista toimintaa ja mitä tarvitaan. Säännöt on helppo tehdä ja lisäksi pitää valita yhdistyksen nimi ja toimihenkilöt. Riittää kun hallituksessa on puheenjohtaja ja 3-4 jäsentä. Yhdistys saa anoa kaupungilta avustusta ja muualta eri projekteihin, jos on tarpeeksi tärkeää toimintaa. Sääntömalleja löytyy yhdistysrekisteristä. varattava vain rahaa, eli jäsenmaksuna koottaisiin tai kahviomyynnillä tai kirppismyynnillä perustamisrahat. Muistaakseni yhdistysrekisteri perii jotain 60 euroa vai onko hinta noussut tälle vuodelle - Tiedot löytyy yhdistysrekisteristä. Vertaistuki voisi esim. auttaa lastenhoidossa, ongelmissa, tapaamisia, viittomakielen kursseja jne....
Itse olen ollut kuulevan miehen kanssa naimisissa ja nykyisin avoliitossa vuosia jo ollut kuulevan miehen kanssa. Viiton ja puhun. Olen aktiivijäsen kuurojen yhdistyksessä.
Pitää sopia vain paikka yhdistyksen perustamista varten ja pääpaikka. Yhdistys voi toimia koko Suomen alueella, joten voisi olla yksi yhdistys ensin alkuun, ja sitten noita sivuyhdistyksiä kun toiminta lähtee liikkeelle. Aktiivisia jäseniä siis tarvitaan ideoimaan ja tekemään!
Jos kiinnostaa yhdistyksen perustaminen, laita sähköpostia ja kerro ideoita, ehdotuksia jne...

2

539

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Annala

      Hei!
      Suosittelen. Erilaisuus on hyvin rikkaus. Kuulevat oppivat kuurolta viittomakieltää. Kuurot oppivat suomenkieltää kuulevalta. Vuorovaikutus paranee. Epäluulo ja väärinkäsitys vähentävät.

    • yhdistysihminen

      Hei.
      Kuurojen yhdistykselle voi ehdottaa alajaostoa joka on tarkoitettu kuuro-kuuleva vertaistukia, niin saa yhdistyksen tilat ilmaiseksi käyttöön ja eikä tarvitse rekisteröidä jne...helppoa. Niin kuulevat voivat samalla tutustua kuurojen maailmaan ja kuurot kuuleviin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      5044
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      2452
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1280
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      100
      1247
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1200
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1084
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      883
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      835
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      753
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      35
      722
    Aihe