Kerron uudelleen että antenni on laitettava digiboksista VCR:n eikä televisioon jos haluaa nauhoittaa UUSIA ohjelmia. Näin se minulla kaapelitalouksessa Finnsatt boksilla toimii. Vanhat kasetit ja nauhoitukset kyllä toimivat antenni television kautta.
Antenni televisioon
ei toimi
3376
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
antennikaapeli kytketään nykyään pelkästään digiboksiin. poikkeuksena tilanne että vielä kaapelissa haluaa analogisia tallentaa.
Ja koita ymmärtää, että se mikä toimii nyt ei toimi enää maaliskuussa. Videonauhureissa on analogiviritin, joten ne eivät ymmärrä mitään digilähetyksistä. Oikea tapa nauhoittaa digiaikana on scartin kautta digiboksista.
Koita nauhoittaa sillä videonauhurillasi esim. YLE Teemaa niin näet miten pitkälle pötkit antennikaapelillasi.
Tietysti, jos sinulla on modulaattorillinen boksi voit nauhoittaa modulaattorin kuvaa, mutta tämä ei kuvan laadun takia ole suositeltavaa. Parempi on nauhoittaa scartista. Jos jätetään modulaattorit huomiotta, niin ei ole mitään syytä viedä antennijohtoa laitteelle, jossa ei ole digiviritintä. Se onko tämä laite TV, DVD-tallennin vai videonauhuri ei ole oleellisia.
Antennisignalilla ei tosiaan tee siinä VCR:ssä yhtään mitään sen jälkeen kun analogiset lähetykset lopullisesti loppuu. Se mitä et ole kai hoksannut on että kun nauhoitat uusia ohjelmia scartin kautta, nauhoitettava kanava laitetan boksissa ja VCR nauhoittaa aina AV1 (ext1) kanavaa.