Oon huomannut, että mun oikean silmän näkökentässä pyörii sellainen tumma piste. Se näkyy varsinkin kun oon ulkona..
Muuten tuntuu siltä, että näkö ois vähän huonontunut. Viimeksi (pari kuukautta sitten) näin kyllä ne kaikki E-merkit oikeinpäin näkötarkastuksessa, mitä tämä sit on????
pelottaa ihan sikana, ei kai näkö voi lähteä kokonaan siitä silmästä??? :´(
liikkuva piste näkökentässä
10
10320
Vastaukset
- lekuriin, mars
siihen kuuluvat välillä näkökenttään ilmestyvät pisteet tai haituvat, ja tietynlainen sameus. Katse kyllä kirkastuu kun hetken odottaa, näön heikkeneminen voi johtua myös alkavasta harmaakaihesta, samentumasta mykiössä
- sinullekin vastaaja
Voi jessus sentään, että ihan lääkäriin heti ja mars mars.
Kyllähän tälläkin palstalla on ihan kyllästymis3een asti selitetty näitä kaikilla ihmisillä esiityviä lasiaissamentumia, siis niitä vaarattomia NORMAALEJÄ ilmöiöitä.
En jaksa TAAS selittää,mutta voi hakutoiminnolla etsiä tältäkin palstalta.
JOTAIN VASTUUTA TULISI VASTAAJIENKIN HOMMIIN SAADA.
Älä siis vastaa kaikenmaailman arvailuilla, jollet tiedä!
PS. Keväthanget tuovat takuuvarmasti lasiassamentumat näkyviin, ja kyselyt TAAS senkun poikivat. - joten en turhaa hoputa ketään
sinullekin vastaaja kirjoitti:
Voi jessus sentään, että ihan lääkäriin heti ja mars mars.
Kyllähän tälläkin palstalla on ihan kyllästymis3een asti selitetty näitä kaikilla ihmisillä esiityviä lasiaissamentumia, siis niitä vaarattomia NORMAALEJÄ ilmöiöitä.
En jaksa TAAS selittää,mutta voi hakutoiminnolla etsiä tältäkin palstalta.
JOTAIN VASTUUTA TULISI VASTAAJIENKIN HOMMIIN SAADA.
Älä siis vastaa kaikenmaailman arvailuilla, jollet tiedä!
PS. Keväthanget tuovat takuuvarmasti lasiassamentumat näkyviin, ja kyselyt TAAS senkun poikivat.en tarkoita että tarvitsee heti pelätä mutta kannattaa käydä tarkastuttamassa silmälääkärillä niin voi olla rauhassa
- apua91
joten en turhaa hoputa ketään kirjoitti:
en tarkoita että tarvitsee heti pelätä mutta kannattaa käydä tarkastuttamassa silmälääkärillä niin voi olla rauhassa
No sori, jos en yrittänyt aluksi itse etsiä. Mulla ei ole aikaisemmin ollut yhtään mitään häikkää näössä, joten tämmöinen piste pelästytti! Piti laittaa nopeasti viestiä tulemaan.
- apua91
Siis jääkö tää piste ny pyörimään silmään!!!!
Ei voi olla näin paska tuuri, pari vuotta sitten tuli tinnitus, korvissa sihisee ja suhisee 24/7 ja ny tää :`O - -eräs-
apua91 kirjoitti:
Siis jääkö tää piste ny pyörimään silmään!!!!
Ei voi olla näin paska tuuri, pari vuotta sitten tuli tinnitus, korvissa sihisee ja suhisee 24/7 ja ny tää :`OOlen ymmärtänyt että "hyvälaatuiset" jäävät ikuisiksi ajoiksi kun taas "pahalaatuiset" liukenevat pois, mutta silloin ne ovatkin verta joka vuotaa jostain - saattaa olla pahempi juttu.
Mutta niihin tottuu. - täplät
-eräs- kirjoitti:
Olen ymmärtänyt että "hyvälaatuiset" jäävät ikuisiksi ajoiksi kun taas "pahalaatuiset" liukenevat pois, mutta silloin ne ovatkin verta joka vuotaa jostain - saattaa olla pahempi juttu.
Mutta niihin tottuu.Itsekin huomasin vuosi sitten 2 tummaa täplää toisessa silmässä ja toisessa täplässä kiinni läpinäkyvämpiä ja kirkkaampia pisteitä "häntänä". Kävin silmälääkärissä ja hän totesi että lasiainen oli kirkas joten kyseessä ei ollut lasiaisen samentuma. Ilmiö saattaa kuulemma johtua verkkokalvoon tulleista naarmuista. Vaaleaa tai kirkasta taustaa vasten täplät erottuu selvimmin.
Jos asia vaivaa mieltä niin kannattaa käydä silmälääkärin tarkistuksessa ihan mielenrauhan saamiseksi vaikka mistään sen vakavammasta ei olisikaan kyse... Mulla on samat pisteet edelleen näkökentässä ja näkö ei ole muuttunut miksikään. Eipä nuo mitään haittaa kun ei kiinnitä huomiota niihin.
Tiedoksi sulle vielä että näön tarkkuushan voi hieman vaihdella päivittäin vireystilan ym. mukaan ja jos oikein rupeaa tarkkailemaan niin siinä onnistuu helposti huijaamaan itseään :)
- apua91
Lääkäriaika on vasta viikon päästä... Turhauttaa kun ei tiedä mikä tässä silmässä sit oikein on. Väillä se piste ei näy ja välillä se pyörii kuin mikäkän ötökkä näkökentässä. Ei kai näitä pisteitä lisää voi tulla? :(
- gzö
se on lasiaisen irtaumaa, vaaratonta. Mulla ne ilmestyi 2001 ja ovat lisääntyneet. ovat oikeita lankoja näkökentässä. jos käyttäytyisivät oikeaoppisesti, pitäisi niiden haalistua ja siirtyä sivuun.
silmälääkäri sanoi, että ne ovat varsin yleisiä eikä niistä tarvitse huolestua. johtuvat ehkä suuresta miinuksestani - 10½ ja - 11½, mutta eivät oleet esteenä laserleikkaukselle. nyt leikatuilla silmillä näen aika moitteetomasti, mutta hörhöt hörhöävät edelleen. - Anonyymi
Voi sentään, ei kannata arvostella jos näkökentässä liikkuvasta pisteestä ollaan huolestuneita.
Minun musta pisteeni johti verenvuotoon
lasiaistilaan. Silmää yritettiin leikkaamalla
puhdistaa puutteellisin tuloksin,lisäksi ha-
valittu verkkokalvoirtauma joka oli viimei-
nen niitti sokeuteen.
Silmä diagnosoitiin .laskimotukokseksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1031615
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1251424En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k821260- 621143
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101028Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.111989Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall212791Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57763- 122733
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20698