käy kolmella

missä mahtais olla taas vika? Focus -00 1,6 jossa jatkuvasti vikoja, pari päivää sitten se oli jakohihnan vaihdossa ja sen jälkeen ajettu n.50km niin rupes nykiin ja käy kolmella.. kerran jo aikasemmin vaihdettu puola ja tulpanjohot. oisko huolto vaan jättänyt piuhat löysälle?? ja toisekseen onko kellään ollu jarrulevy vikosa, on meinaan vaihdettu neljään tai viiteen kertaan alle parin vuoden sisällä ja aina vaan rupee täriseen...
104146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

kolmella käynnistä en tiedä, ei ole ollut itsellä.
Tulpat ja virranjakaja ensin tulee mieleen. Ennen se oli pyörijän vaihto ja uusi virranjakajan kansi, niillä 90% oireista hävisi heti, Mutta

jarrujen täristämistä, jos jarrupalat on irroitettu ja laitettu takaisin, ne täristää aika pitkään, ennenkuin asettuu ja hioutuu taas kohdalleen .

Yksi varma täristämisen syy on se, että koska Focuksessa jarrulevy on kiinni samoissa pulteissa pyörän kanssa, silloin kun vaikka rengasta vaihtaa,
ellei pidä tarkkaan huolta, jarrulevyn ja keskiön kiinnitysnavan väliin putoilee helposti likaa, hiekkaa yms, kun pyörä vedetään kinni, sitä se ei juuri haittaa, mutta levy käyttäytyy kuin kieroksi mennyt levy.Eli vatkaa rattia käsille.Se ei parane ilman puhdistusta.Tosin ammattitaitoinen huolto tietää tuollaiset asiat, tekijöitä vain on tumpulasta huippu tekijään, laaja skaala.

Äänestä
  • Vedä käteen!

    Äänestä

  • SSSSSTTTTTT kirjoitti:

    Vedä käteen!

    ...se nyt viirasi vai etkö ehtinyt tarkemmin paikallistamaan?

    Äänestä

  • ja se oli aina kierona! Jos sen jarrutti kuumaksi ja kevensi jarrua hiljalleen, niin sen sai suoraksi vähäksi aikaa. Laitoin lopulta vanhan alkuperäisen takaisin ja taas toimi.

    Onko sulla alkuperäisosa vai tilasiko korjaamo levyt Motonetista??

    Äänestä

tietääkö kukaan missä vois olla vika. (käy kolmella) fogus vm 01 aj 178000. tarkistin jakopään eikä jako ollut pompannut sitten vaihdoin tulpat eikä vieläkään tullut kuntoo. missä vika???

Äänestä
  • sytytysyksikkö tai tulpan johdoista joku. vaihda molemmat/kaikki

    Äänestä

Missä siaitsee FOCUKSEN SYTKÄYKSIKKÖ,PUOLA VAIHDETTU,kakkospytylle ei tule puolaan virtaa focus on-99.

Äänestä
  • puolaahan ei ole koko vehkeessä ( näin siis ainakin 1.6 l zetec se:ssä) tarkoitat ilmeisesti tulppaa, sytytysyksikkö on se mötti johon menee kaikista tulpista johto, löytyy moottorin takapäästä (vaihteistonpää) huom. moottori sivuttain etuvetoisessa.

    Äänestä

eiköhän olis paras jos painusit vittuun. jauhamasta paskaa. saasta.

Äänestä

sohvi puhu paskaa muualla, kuin foordi sivustoilla. mulla ajettu 06 focus 242tuhatta, nytten vasta vaihdettu jarrulevyt.kato missä se vasen jalka luuraa.haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. sulla tosiaankin tärisee päässä.hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii. TÄMÄ HEEPO VALEHTELEE FOORDI SIVUSTOILLA.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sohvi kirjoitti:

missä mahtais olla taas vika? Focus -00 1,6 jossa jatkuvasti vikoja, pari päivää sitten se oli jakohihnan vaihdossa ja sen jälkeen ajettu n.50km niin rupes nykiin ja käy kolmella.. kerran jo aikasemmin vaihdettu puola ja tulpanjohot. oisko huolto vaan jättänyt piuhat löysälle?? ja toisekseen onko kellään ollu jarrulevy vikosa, on meinaan vaihdettu neljään tai viiteen kertaan alle parin vuoden sisällä ja aina vaan rupee täriseen...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu