Ostin äsken Olympus-560 UZ-kameran. Ostin sen siksi, että siinä on suomenkieliset valikot. Ajattelin, että se auttaisi minua käyttämään kameran monipuolisia säätöjä. En myöskään ole mikään kielimies. Mukana tuli suomenkielinen käyttöohje, mutta se oli tehty englanninkieliselle valikolle, eli kaikki valikot ja kuvat olivat englanninkielisillä nimillä. En ole ennen nähnyt tällaista sekasikiötä ohjekirjoissa. Edellinen digipokkarini oli Canon, jonka ohjekirja ja valikot ovat täysin suomenkielisiä. Ottakaa tämä huomioon ostaessanne kameraa jos teille on tärkeää suomenkieli.
Olympus-560 UZ
HaR
51452
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Enkkuvalikko käyttöön ja sen avulla opettelet tulemaan toimeen, kun ohjeistakin nyt kerta löytyy mitä mikäkin tekee.
Ei noita kyllä loppujenlopuks oo vaikeeta kääntää ku jostain päin nettiä selailee vähän alan sanastoa.
Ja oli manuaali/valikot minkäkielisiä tahansa, niin tärkeintä on oppia miten mikäkin asetus kuvaan vaikuttaa, oli se sitten nimellä shutterspeed/suljinnopeus/valotusaika tai mitä tahansa.
Piirrä vaikka joku kaavio tai jtn. missä on valikot jaoteltu ja suomeksi lukee kaikki, ja sitten enkku päälle ja kirjoitat enkunkieliset sanat siihen viereen.
Miksi minun pitäisi tehdä käännöksiä, kun olen vartavasten ostanut tuotteen suomenkielisenä. Meidän pitää vaatia kunnolista laatua myös ohjekirjojejn osalta
Ihan kun ketään Canonilla, Olympuksella ym. kiinnostaisi pätkääkään, että ostaako suomalainen niiden kameran tai onko se tyytymätön että ei ole paperiohjevihkoa tai omaa kieltä valikossa. Myyntivaltti ehkä, mutta sen jälkeen ku on kamera jo myyty niin aivan sama mitä täällä valitetaan puutteista. Suomella ei tällä saralla ole väliä.
... jelppasin kerran kaveria tuommoisen samanmoisen ongelman kanssa. Silläkin oli Olympus, jonka piti olla suomivalikoilla vaan ei sitten ollutkaan. Asiaa tutkaillessa kävi ilmi, että olympuksen kielet sai ladattua netistä ja päivittämällä kameran firmis. Homma hoitui aika kivuttomasti mukana tulevilla apuohjelmilla. Käyppäompun sivulla tai ota yhteyttä tukeen, että miten siinä sinun kamerassasi homma oikein pelaa.
löydät Suomenkelen päivityksen.
Itse en ole kokeillut kun en tarvitse.