syömisestä..

Eli on semmonen ongelma että syön yleensä 1 tai 2 päivänä liikaa mielestäni ja sitten en uskalla syödä seuraavaan 4 - 7 päivään muuta kuin kahvia tai vettä, koska pelkään että lihoan, vaikka olen ehkä jopa hieman alipainoinen, muilla samoja ongelmia??
11519
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

käy juttelemassa lääkärin kanssa ongelmastasi

Äänestä

Kyllä, kaikilla, joilla on anoreksia, on sama ongelma kuin sinulla. Suosittelen lääirssä käyntiä.

Äänestä
  • ei huvittaisi lääkäriin mennä ja mielestäni minulla ei ole anoreksia ja lääkärissä minua vain luultaisiin hulluksi tai vastaavaa

    Äänestä

  • 16wpoju kirjoitti:

    ei huvittaisi lääkäriin mennä ja mielestäni minulla ei ole anoreksia ja lääkärissä minua vain luultaisiin hulluksi tai vastaavaa

    En yleensä ees kato puntarista painoo mut koko ajan on sellanen olo että " en uskalla syyä ku sit lihoan " en tiiä miks, varmaan se että oon usein nähny että ylipainoisia ihmisiä kiusataan yms, ja itse en halua samaa, koulussakaan en koskaan syö ja monet on kysyny että miks en koskaan käy syömässä, ja vastaan vaan et " no ei mulla oo nälkä " ja monet varmaan luulee että mulla on bulimia tai jtn, aika häiritsevää

    Äänestä

  • 16wpoju kirjoitti:

    En yleensä ees kato puntarista painoo mut koko ajan on sellanen olo että " en uskalla syyä ku sit lihoan " en tiiä miks, varmaan se että oon usein nähny että ylipainoisia ihmisiä kiusataan yms, ja itse en halua samaa, koulussakaan en koskaan syö ja monet on kysyny että miks en koskaan käy syömässä, ja vastaan vaan et " no ei mulla oo nälkä " ja monet varmaan luulee että mulla on bulimia tai jtn, aika häiritsevää

    Mullakin vähän sama ongelma että syön parina päivänä viikossa melko vähän(mutta syön silti koulussa ja kotona)ja juon aika paljon kahvia...

    Äänestä

mulla! tai ainakin melkeen. mulle tulee huono omatunto jos syön melko paljon. korvaan ruuan tai jos tulee tunne että haluaa syödä niin syön purkkaa ja juon vettä taikka mehua. kaverit kyllä sanoo mua alipoinoseks mut itestäni oon kyl normi painonen.

Äänestä

Ei se monien ehdottama lääkäri todellakaan ole huono vaihtoehto, mutta onhan ´tässä toinenkin vaihtoehto; ala syömään kunnolla...

Mietittäs nyt:
Olet 16v. Olet murrosiässä. Olet kasvuiässä. Kulutat paljon energiaa jo ylipäätään. Luuletko, että kahvi/vesi antaa tarpeeksi energiaa edes puoleksi päiväksi? Vastaus on EIVÄT anna...

Olet juuri siinä iässä jolloin sinun on jopa vaikeaa lihota kunnon ruokaa syömällä. Älä siis pelkää sitä. Terveellisiin elämäntapohin kuuluu liikunta,lepo ja oikea ruokavalio. Jos joku näistä kärsii, terveytesi kärsii.

Päivässä sinun tulisi ainakin etenkin tuossa iässä syödä kunnon aamiainen, koulussa päivällinen, kotiintultua ehkä välipala, kotona päivän lounas, ilalla ehkä välipala ja sitten ilallalinen.

Jos liikut edes kolme kertaa viikossa (kerralla 30min-1h) kulutat jo mitä suurimmalla todennäköisyydellä niin paljon energiaa ettet taatusti lihoa. Lihoamisen syyt ovat siinä mitä suuhusi laitat, ei niinkään kuinka paljon syöt päivässä (kunhan ruoka on oikeanlaista).

enempää en ehdi nyt kirjoittaa, ala joko itse nyt syömään kunnolla, tai mene ihmeessä lääkäriin

Äänestä

Alkaa mennä anoreksian puolelle..
hankkiudu hoitoon ennen kuin se menee vakavaksi.

Äänestä

Sanoit viestissäsi että oot ehkä jopa hieman alipainoinen. Anoreksiaa sairastavat eivät sellaista yleensä itsestään sanoisi.
Ratkaisuna ongelmaasi on se ettet ahmi niinä kahtena päivänä, vaan syöt joka päivä terveellisesti joka aterialla. Helppohan se on tietenkin sanoa, mutta hei laita asiat kuntoon, niin se ei enää turhaan sua häiritse!!

Ja vielä pieni lisäys: Ulkomailla matkustelevana voin sanoa että onneksi meillä on silti ruokaa:()

Äänestä

..jos pelkäät sitä että syöt ihan liikaa ja pelkäät lihoomista niin kannattaa sitten käydä jollaki kävelylenkillä niin se kuluttaa ainakin osan siitä energiasta minkä oot ruuasta saanu. mutta älä lopeta syömistä.ei oo terveellistä olla noin kauan syömättä

Äänestä
  • No kokeileppa jos alotat siitä että koitat joka paivä syödä edes vähän jotain kunnon ruokaa ja pikku hiljaa lisäät määrää. kyllä se onnistuu jos niin päätät! Ja ettei sinun tarvitsisi pelätä lihoamista ala liikkua!!!!! Liikunta sitäpaitsi lisää ruokahalua! Ei taida olla kovin tervettä jos voi sano rehellisesti ettei ole ollut 4kk nälkä ollenkaan niinkuin minun kävi no nyt on jo nälkä joskus harvoi ehkä kerran kas viikos. Varo ettei sinulle käy noin?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


16wpoju kirjoitti:

Eli on semmonen ongelma että syön yleensä 1 tai 2 päivänä liikaa mielestäni ja sitten en uskalla syödä seuraavaan 4 - 7 päivään muuta kuin kahvia tai vettä, koska pelkään että lihoan, vaikka olen ehkä jopa hieman alipainoinen, muilla samoja ongelmia??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu