Meillä on sellainen murhe että joka kerta kun käyttää takkaa niin sen jälkeen tulee savunhaju sisälle.Takka on ollut viisi vuotta käyttämättä.Nokiluukusta huomasin että piipusta tuleekin veto sisälle päin.Takkaa polttaessa ei tule hajuja kunhan pidän vähän ikkunaa tai ovea että tulee tarpeeksi vetoa.Talossa on huippuimuri katolla.En tiedä kuka on ammattilainen näissä ongelmissa?Nuohous on tehty äskettäin.Voiko piipussa olla ns.ilmalukko?
Takkayritys neuvoi purkamaan takan ja ostamaan uuden.Onko siinä järkeä?
Takkayritys neuvoi purkamaan takan ja ostamaan uuden.Onko siinä järkeä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olisiko liikaa alipainetta. Vai vuotaako sulkupelleistä ohi.
paskaa.
Talossa on niin kova alipaine ilmanvaihdossa, että järjestelmä imee korvausilmaa takan kautta.
Pika-apu:
Kun takkaa ei lämmitetä sulje kaikki luukut tiiviisti ja myös luukuissa olevat ilmaventtiilit.
Kun takkaa lämmitetään, avaa tietysti taas ilmaventtiilit ja , jos mahdollista pienennä samalla ilmanvaihdon imua.
Talon korvausilmaventtilit kannattaa myös tutkia, ovatko mahdollisesti kiinni?
Takan luukut ja luukuissa olevat ilmaventtilit on kyllä ollut suljettu.Täytyy tutkia korvausilmaventtiilit ja varmaan puhdistaa myös ne.Sitä ei nimittäin ole tehty ainakaan 7 vuoteen kun me olemme asuneet talossa.
Korvausilmaventtiilit kannattaa tosiaan tarkastaa, että eivät ole tukossa tai kiinnni. Suositeltavaa olisi sammuttaa kotisi koneellinen ilmanvaihto kokonaan siksi ajaksi, kun takkaa poltat. Kun hormi on lämmennyt tarpeeksi, voit tietysti kokeilla laittaa ilmastointia päälle aivan pienelle teholle, ja kokeilla esim. nuohousluukusta tuntuuko vetoa, vai puhaltaako sisälle. Syy savunhajuunhan on tässä:
-Koneellinen ilmastointi postaa ilmaa huoneistosta. Kun ilmanpoisto on tehokkaampaa, kuin ilman tulo huoneistoon, yrittää koneellinen posto repiä poistettavaa ilmaa väkisin jostain. No, takkahan on suoraan yhteydessä hormin kautta pihalle, joten poistoventtiilit kiskovat ilmaa takan kautta. Silloinhan takka toimii ns. väärinpäin, eli puhaltaa ilmaa huoneistoon, josta siis savunhaju syntyy. -T: Nuohooja.