Mikähän riivaa avea kun paina esim jarrua ja jarruvalot syttyy, niin kaikki muut valot himmenee selvästi hetkeksi. Sekä myös kun laittaa ajovalot päälle niin ajotietokoneen/radion näytössä oleva valo himmenee.
Nyt myös haluaisin asentaa lisäkaukovalot aveen, niin mitenkäs sitten käy sähköjen kanssa, voisiko joku hieman jelpata...?
Nyt myös haluaisin asentaa lisäkaukovalot aveen, niin mitenkäs sitten käy sähköjen kanssa, voisiko joku hieman jelpata...?
Vastaukset 4
Vanhimmat
kolmeen kysymykseen eli radion/ajotietokoneen näytön kuuluukin himmetä kun ajovalot käännetään päälle. Näytössä on päivä- ja yöasento ja päiväasento on luonnollisesti hieman kirkkaampi valaistukseltaan (näkyy paremmin esim. auringon valossa).
... jos siinä vielä on alkuperäinen akku, niin saattaa vika löytyä siitä...
Aivan, vanha akku löytyy pellin alta.
Mä ostin just 2001 1,8 aven ja ostohetkellä siinä oli akku ihan loppu. Kun jarrutti niin meinasi kokonaan sammua ja kaikki merkkivalot vilkkui ja muutenkin valot himmeni. Kun auton sammutti niin ei startannut ollenkaan. Ei muuta kun akku kauppaan niin melko varmasti vika häviää.