Toimittaja lähetettiin haastattelemaan 100 vuotta täyttänyttä miestä tarkoituksena saada lehteen mielenkiintoisia tarinoita pitkän iän varrelta.
Toimittaja kysyi: Herralla on varmaan monia hauskoja muistoja pitkän iän varrelta, haluaisitteko te kertoa niistä jonkun?
100-vuotias vastasi: Kerran meiä kyläs yks piikalikka eksy mettää ja me sitä lähettinh joukolla ettimähän ja me löyretti se ja pantiin sitä porukalla persseseen.
Toimittaja sanoi kauhistuneena: Eihän tuo olla millään tavalla hauska juttu, eikä herralla ole mitään muuta hauskaa juttua?
100-vuotias aloitti uuden jutun: Kerran meiä kyläs yks sika eksy mettää ja me sitä lähettinh joukolla ettimähän ja me löyretti se ja pantiin sitä porukalla persseseen.
Toimittaja oli ihmeissään 100-vuotiaan näkemykestä hauskasta jutusta ja kysyikin vaihteeksi: Onkos herralla yhtään surullisia tarinoita elämän varrelta.
100-vuotias vastasi: Nyyh...kerran, kun olin pieni poika...niisk...minä oikaisin metsän poikki kouluun ja eksyin matkalle..byhyhyy..
Kunnon vitsejä
6
7183
Vastaukset 6
- MaJunior
Minkä takia lappalaisämmillä ei oo pikkuhousuja, kun ne on marjamettässä?
-No, ettei kaikki hirvikärpäset pörrää suun ympärillä, ähä ähä, jou män, shikaakkoo- MaJunior
Eläinlääkärillä oli kolme koiraa, jotka juttelivat keskenään. Collie aloitti keskustelun: Minä leikin pihalla kersojen kanssa ja purin yhtä perseeseen ja nyt isäntä on lähettänyt minut piikille...yhy yhy yyh. Siihen buldoggi vastasi: Minä paskansin isännän suuhun, kun se oli nukkumassa ja arvatkaa mitä, minut lähetettiin piikille ui..ui..jui..jui.uu. Siihen tanskandoggi vastasi: Minä näin emäntäni polvillaan sängyllään ynisemässä ja sormeilemassa koloaan ja hyppäsin selkään ja annoin nartulle kyytiä. Ja piikkiä saat emäntäsi tapaan, muut koirat arvelivat. Mihin tanskandoggi sanoi: Vitut, mut tuotiin tänne kynsien leikkuuta varten, ou jeah, perä odottaa, hajotkaa piikkeihinne.
- blondien metsästäjä
"ähä ähä, jou män, shikaakkoo"...ei voi olla säkin muistat ton vielä mahtava juttu 1 parhaimista mainoksista jota mä oon nähnyt..ja sit sekin on hyvä kun ne on rajalla
suomi poika tlue tänne niin saat leipää
suomi poika vastaa tule sinä tänne niin saat voita sen leiväs päälle..kiva - mikä juttu
blondien metsästäjä kirjoitti:
"ähä ähä, jou män, shikaakkoo"...ei voi olla säkin muistat ton vielä mahtava juttu 1 parhaimista mainoksista jota mä oon nähnyt..ja sit sekin on hyvä kun ne on rajalla
suomi poika tlue tänne niin saat leipää
suomi poika vastaa tule sinä tänne niin saat voita sen leiväs päälle..kivashikakkoo on .
- vitsiksi
...mutta Lapissa ei ole hirvikärpäsiä. Vielä. Ovat leviämässä vasta hyvän matkaa Oulun eteläpuolella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 851355
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä351081Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19875Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita154705Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13700- 46669
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13637Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja185631- 33570
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39548