Mitä laitatte kuivausrumpuun?

Hommattiin kuivausrumpu, mutta vaatteiden pesuohjemerkinnät kieltävätkin melkein kaikissa vaatteissamme rummun käytön. Laitatteko silti rumpuun kaikki vaatteet herkimpiä lukuunottamatta, ja onko mitään niille tapahtunut (kutistunut tms.)? Mitä ohjelmaa käytätte? Luulin pääseväni naruista eroon, mutta... plääh! Rummussa on kyllä tekokuitu -ohjelma ja lisäksi saa vielä hellävarainen -toiminnon.
106261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

missä vähääkään elastaania. Eli ei sukkia, alushosuja, strech kankaisia housuja, puseroita ym. Varsinkaan polyester tai muita tekokuituja, kiilto lähtee. Myöskään en satiinia laittas. Mutta farkut, untuvatakakit, täkit, tyynyt, lakanat ja pyyhkeet ehdottomasti kuivuriin. Kaikki hyvälaatuiset puuvillaiset. Myöskään goretex, supratex vaatteita ei saa laittaa kuivuriin. Verkkareita ja muita, joissa kuminauharesorit jne, en laittaisi.

Omat kledjut on pysynyt parempana, kun en käytä edes huuhteluainetta, vaan ainoastaan nestemäistä pesuainetta, joka liukunee hyvin pesuveteen ja myös huuhtoutuu paremmin pois.

Äänestä

Lapsiperheelliselle ehdoton peli. Kokemusta sen verran, että vuonna -84 hankittu laite jatkaa toimintaansa tänäpäivänäkin. Siinä 3 lasta kasvatettu täysi-ikäiseksi. Joten käytössä ollut ja todella tarpeellinen. Ei hienouksia siihenaikaan ollut laiteessa, mutta melkein kaikki voinut kuivataa. Villatuote taitaa olla ainut jota ei kannata laittaa.

Äänestä
  • meinaan jos vuodesta -84 asti olet niitä kuivausrummussa pyöritellyt...

    Äänestä

  • sun kakaras... kirjoitti:

    meinaan jos vuodesta -84 asti olet niitä kuivausrummussa pyöritellyt...

    Sorry. Jos tuli virheellinen käsitys kuivausrummusta. Tosin lapset pysyneet "kuivana", vaikka ei niitä rummussa pyöritelty olekaan. Mutta asiaan rummun toimivuudesta, jos vertaa narulla kuivatettuja vaatteita rummussa kuivatuun, niin onhan siinä ero kuin yöllä ja päivällä. Esim. Froteepyyhe jos narulla kuivaa niin sehän on kun ( tönkkösuolattu muikku ) Rummussa käytettynä huomattavasti mielyttävämmän tuntuinen. Näistä uusimmista kuivausrummuista ei kovin kokemusta ole kertynyt. Kuten edellä ilmaisin vanha kone ollut käytössä, jossa ei ole näitä hienouksia. Poistoilma puhallus menee hormiin ja sieltä ulos, ei kerrytä pölyä.

    Äänestä

  • sun kakaras... kirjoitti:

    meinaan jos vuodesta -84 asti olet niitä kuivausrummussa pyöritellyt...

    Yleensä tällaset näsäviisastelut ärsyttää, mutta tämä sai nauramaan ääneen! XD

    Äänestä

Meitin koneen käyttöohjeissa on taulukko ohjelmavaihtoehdoille per vaatelaji. Kaappikuiva plus on mun eniten käyttämä ohjelma. Laitan suht samanpaksuiset samaan, esim. pyyhkeet ja lakanat eri satsiin.

En laita rumpuun tekokuituvaatteita ja niitä herkkiä, ne kuivuu samassa ajassa upeasti pesuhuoneessa kuivausrummusta tulevassa lämmössä. Vaakatasossa kuivattavat villaneuleet samoin en laita rumpuun. Aluksi en laittanut uusia vaatteita rumpuun, mutta sitä ei kestänyt kauan. Miehen pukupaidat on toistaiseksi kuivuneet myös pesuhuoneen lämmössä. Ehkä pikkuhiljaa nekin siirtyy rumpuun, aika näyttää. Muuta ei muistu mieleen, joten nykyään kaiken muun sitten laitankin rumpuun. Fleecet on olleet ihan ok. Elastaanit menettää jouston ilmeisesti ajan myötä, mutta rummun helppous voittaa minulla. Toistaiseksi ei ole tapahtunut mitään vaatteiden pilaantumisia.

Pyykkinaruja uuteen asuntoon emme ole laittaneet rummun takia. Taitettava lattiateline löytyy. Naruja ei laitetakaan, vaan ostoslistalla on oskarin oksa. Eli naruista eroon pääseminen on mahdollista.

Äänestä
  • Minä taas en raaski kuivata juuri mitään. Lakanat menee ihan löysiksi ja monet vaatteet vähän ryhdittömiksi. Lähinnä t-paitoja ja pyyhkeitä jne tulee kuivattua. Enin osa kuitenkin edelleen narulla. Kuivuri on uusi AEG eli siitä ei pitäisi olla kiinni ja ylikuivaksi en ole kuivannut.

    Äänestä

rummussa. Ei tuijotella pesumerkintöjä lainkaan. No jaa, selkeät villatuotteet päätyvät saunan lauteille kuivumaan. Etenkään lastenvaatteita ei pysty/ehdi rumpukäsittelyllä "tuhoamaan", kyllä ne hajoavat ihan itse toiminnassa.

Äänestä

Kyllä sukat ja pikkarit voi pyörittää rummussa. Jotain trikoovaatteita varoisin, ne kutistuu. Joskus kyllä myös hyvä ominaisuus jos esim. farkut "löpsähtäneet".

Äänestä
  • paitsi goretexit. Ei kerkiä kuivuri kuluttaa lasten vaatteita ennenkuin jäävät pieneksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juuri rummun hankkinut kirjoitti:

Hommattiin kuivausrumpu, mutta vaatteiden pesuohjemerkinnät kieltävätkin melkein kaikissa vaatteissamme rummun käytön. Laitatteko silti rumpuun kaikki vaatteet herkimpiä lukuunottamatta, ja onko mitään niille tapahtunut (kutistunut tms.)? Mitä ohjelmaa käytätte? Luulin pääseväni naruista eroon, mutta... plääh! Rummussa on kyllä tekokuitu -ohjelma ja lisäksi saa vielä hellävarainen -toiminnon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu