Hommattiin kuivausrumpu, mutta vaatteiden pesuohjemerkinnät kieltävätkin melkein kaikissa vaatteissamme rummun käytön. Laitatteko silti rumpuun kaikki vaatteet herkimpiä lukuunottamatta, ja onko mitään niille tapahtunut (kutistunut tms.)? Mitä ohjelmaa käytätte? Luulin pääseväni naruista eroon, mutta... plääh! Rummussa on kyllä tekokuitu -ohjelma ja lisäksi saa vielä hellävarainen -toiminnon.
Mitä laitatte kuivausrumpuun?
10
6010
Vastaukset
- pyykkimuija
missä vähääkään elastaania. Eli ei sukkia, alushosuja, strech kankaisia housuja, puseroita ym. Varsinkaan polyester tai muita tekokuituja, kiilto lähtee. Myöskään en satiinia laittas. Mutta farkut, untuvatakakit, täkit, tyynyt, lakanat ja pyyhkeet ehdottomasti kuivuriin. Kaikki hyvälaatuiset puuvillaiset. Myöskään goretex, supratex vaatteita ei saa laittaa kuivuriin. Verkkareita ja muita, joissa kuminauharesorit jne, en laittaisi.
Omat kledjut on pysynyt parempana, kun en käytä edes huuhteluainetta, vaan ainoastaan nestemäistä pesuainetta, joka liukunee hyvin pesuveteen ja myös huuhtoutuu paremmin pois. - puurastaja
Lapsiperheelliselle ehdoton peli. Kokemusta sen verran, että vuonna -84 hankittu laite jatkaa toimintaansa tänäpäivänäkin. Siinä 3 lasta kasvatettu täysi-ikäiseksi. Joten käytössä ollut ja todella tarpeellinen. Ei hienouksia siihenaikaan ollut laiteessa, mutta melkein kaikki voinut kuivataa. Villatuote taitaa olla ainut jota ei kannata laittaa.
- sun kakaras...
meinaan jos vuodesta -84 asti olet niitä kuivausrummussa pyöritellyt...
- puurastaja
sun kakaras... kirjoitti:
meinaan jos vuodesta -84 asti olet niitä kuivausrummussa pyöritellyt...
Sorry. Jos tuli virheellinen käsitys kuivausrummusta. Tosin lapset pysyneet "kuivana", vaikka ei niitä rummussa pyöritelty olekaan. Mutta asiaan rummun toimivuudesta, jos vertaa narulla kuivatettuja vaatteita rummussa kuivatuun, niin onhan siinä ero kuin yöllä ja päivällä. Esim. Froteepyyhe jos narulla kuivaa niin sehän on kun ( tönkkösuolattu muikku ) Rummussa käytettynä huomattavasti mielyttävämmän tuntuinen. Näistä uusimmista kuivausrummuista ei kovin kokemusta ole kertynyt. Kuten edellä ilmaisin vanha kone ollut käytössä, jossa ei ole näitä hienouksia. Poistoilma puhallus menee hormiin ja sieltä ulos, ei kerrytä pölyä.
- Vitsiniekka
sun kakaras... kirjoitti:
meinaan jos vuodesta -84 asti olet niitä kuivausrummussa pyöritellyt...
Yleensä tällaset näsäviisastelut ärsyttää, mutta tämä sai nauramaan ääneen! XD
- Missukka
Meitin koneen käyttöohjeissa on taulukko ohjelmavaihtoehdoille per vaatelaji. Kaappikuiva plus on mun eniten käyttämä ohjelma. Laitan suht samanpaksuiset samaan, esim. pyyhkeet ja lakanat eri satsiin.
En laita rumpuun tekokuituvaatteita ja niitä herkkiä, ne kuivuu samassa ajassa upeasti pesuhuoneessa kuivausrummusta tulevassa lämmössä. Vaakatasossa kuivattavat villaneuleet samoin en laita rumpuun. Aluksi en laittanut uusia vaatteita rumpuun, mutta sitä ei kestänyt kauan. Miehen pukupaidat on toistaiseksi kuivuneet myös pesuhuoneen lämmössä. Ehkä pikkuhiljaa nekin siirtyy rumpuun, aika näyttää. Muuta ei muistu mieleen, joten nykyään kaiken muun sitten laitankin rumpuun. Fleecet on olleet ihan ok. Elastaanit menettää jouston ilmeisesti ajan myötä, mutta rummun helppous voittaa minulla. Toistaiseksi ei ole tapahtunut mitään vaatteiden pilaantumisia.
Pyykkinaruja uuteen asuntoon emme ole laittaneet rummun takia. Taitettava lattiateline löytyy. Naruja ei laitetakaan, vaan ostoslistalla on oskarin oksa. Eli naruista eroon pääseminen on mahdollista.- kuivailla
Minä taas en raaski kuivata juuri mitään. Lakanat menee ihan löysiksi ja monet vaatteet vähän ryhdittömiksi. Lähinnä t-paitoja ja pyyhkeitä jne tulee kuivattua. Enin osa kuitenkin edelleen narulla. Kuivuri on uusi AEG eli siitä ei pitäisi olla kiinni ja ylikuivaksi en ole kuivannut.
- kuivataan
rummussa. Ei tuijotella pesumerkintöjä lainkaan. No jaa, selkeät villatuotteet päätyvät saunan lauteille kuivumaan. Etenkään lastenvaatteita ei pysty/ehdi rumpukäsittelyllä "tuhoamaan", kyllä ne hajoavat ihan itse toiminnassa.
- Doora333
Kyllä sukat ja pikkarit voi pyörittää rummussa. Jotain trikoovaatteita varoisin, ne kutistuu. Joskus kyllä myös hyvä ominaisuus jos esim. farkut "löpsähtäneet".
- viola
paitsi goretexit. Ei kerkiä kuivuri kuluttaa lasten vaatteita ennenkuin jäävät pieneksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli642618Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.272594Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️151694- 1021407
Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1271406- 1011359
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?241173Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411106Kalateltta ja Siipiteltta
Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la141083Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä
Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest59995