kirjoittaa HS.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Lääkärit valmistuvat vailla käytännön taitoja/1135233613637
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Lääkärit valmistuvat vailla käytännön taitoja/1135233613637
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
on lisätty viime vuosina valtavasti, mutta opettajia ja opetusresursseja ei käytännössä yhtään. Jos pienryhmässä on polvipunktiota opettelemassa 20 kandia ja potilaita on yksi, niin yksi saa tehdä punktion, viisi näkee toimenpiteen jotenkuten, ja loput 14 yrittää epätoivoisesti kurkkia jotain muiden selkien takaa. Kuitenkin kaikki kaksikymmentä joutuvat sen punktion työssään valmistuttuaan tekemään ja kaikkien pitäisi se saada opeteltua, muutenkin kuin kirjasta. Sellaista se on nykyään, tosi typerää. Ainoa keino nykyään saada edes välttävät käytännön valmiudet lääkäriksi opiskellessaan, on mennä heti kun vaan palkataan, kaikiksi loma-ajoiksi sairaalaan töihin ja siellä kärttää sikäläisiä lääkäreitä opettamaan.
on, ja potilastyössä on täysin kokematon, harjaantumaton lääkäri, niin kenen on vastuu jos ongelmia, ja epäonnistumisia sattuu potilastyössä?
Kovin yleinen käytäntöhän on, että virheitä ei tapahdu, eikä ole tehty ainakaan hoitojen tai toimenpiteiden yhteydessä?
Jos kuitenkin jotain sattuu löytymään, niin ne ovat sitten vanhoja, jopa synnynnäisiä tms. ongelmia?
Potilaillehan on jo annettu ohjeita, miten pitää vastaanotolla käyttäytyä, että asia tulisi lääkärillekin selväksi, eikä lääkärin tarvitse ärsyyntyä tyhmästi käyttäytyvän potilaan vuoksi. Potilaan pitää mm. olla reipas ja oireet on hyvä kirjoittaa jo kotona muistilapulle, mutta ei saa ryhtyä itse arvailemaan mitään tiettyä sairautta, saati sitten netistä etsiä hoito-ohjeita.
saamastaan täytyy olla iloinen ja kiitollinen!
Ilosta maksajaa lääkärikin rakastaa!
saa pysyä terveenä. Pitääkin jatkossa varmistaa et monettako kertaaa lekuri on leikkaamassa, et ei ihan harjoittelukappaleeksi tarvitse ryhtyä ;-).Varaosia ei saa nääs joka kohtaan kehossa vielä.
Älä anna "henkeäsi" alle viisikymppisen kirurgin käsiin!
kirurgin valita? Veikkaan et ei ainakaan julkisella sektorilla.
Toivomuksia, pientä painostusta ja jopa edessä olevasta operatiosta kieltäytymistä voi yrittää käyttää päästäkseen kokeneeksi tiedetyn kirurgin hoidettavaksi. Ei ole todellakaan helppoa (julkisella puolella etenkään), mutta jos asian niin tärkeäksi kokee, niin eihän yrittänyttä lei.. eikun laiteta. Muiden muassa eri yksiköiden sairaanhoitajat ja fysioterapeutit, jotka työkseen - kenties vuosikausia leikkauspotilaiden kuntoutusta tehneinä/seuranneina, saattavat olla kullanarvoisia kokemuksineen...
Asian moraalinen puoli jääköön lukijan arvioitavaksi.
puolella on iit eemelipotilaita?
"Maaliskuun 2005 alusta voimaan tuleva hoidon saatavuutta koskeva lainsäädäntö lopettaa erikoismaksuluokkajärjestelmän, joka poistuu asteittain kolmen vuoden aikana eli helmikuun 2008 loppuun mennessä.
Erikoismaksuluokkajärjestelmän tilalle lisätään erityispoliklinikkatoiminnan maksu, jolla mahdollistetaan ns. itsemaksavien asiakkaiden hoitaminen myös sairaanhoitopiirien sairaaloissa. Maksut määräytyvät sairaanhoitopiirin oman päätöksen mukaisesti."
Yllä oleva lainattu Kunnallisen työmarkkinalaitoksen sivuilta.
...niin läääkäreiden kuin potilaidenkin osalta. Kun on rahaa millä maksaa ni mikä ettei.........
Elämme eriarvoisessa maailmassa.
Myös terveyspalveluissa rahalla saa hoitonsa nopeasti ja laadukkaina.
ei ole rahaa millä maksaa, saat olla jonossa odottamassa hoitoa, kun varakkaammat pääsee rahalla nopeastikin. Siin mielessä terveyttä voi ostaa myös rahalla. Meidän matalapalkkaisten työläisten täytyy pitää itsensä terveinä, ei ole vara sairastaa. Siitä en ole ihan varma onko oikein et tällainen rahalla pääsee toiminta järjestetään julkisen terveydenhuollon tiloissa virka-aikana, jolloin lääkäreilläkin on kiire pitämään varakkaiden vastaanottoa omasta päätyöstään.
työpariksi aina vastavalmsitunut reppulääkäri ja vastavalmistunut amk-sairaanhoitaja, laatu on taattu. Missä se filippiiniläishoitsujen lentokone viipyy???????