Liguria

Olemme lähdössä Huhtikuussa Liguriaan ja siellä Imperia kaupunkiin. Olisiko kenelläkään tietoa kyseisestä kaupungista tai siintä alueesta yleensäkin. Kaikki tieto otetaan vastaan.

4

969

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjoista tietoa

      Siintä ? tarkoitit varmaan siitä...
      Imperian ohi olen monesti ajanut, vaan en ole poikennut sinne. Lomaillessani Ligurian alueella, hankin pari hyvää kirjaa kirjastosta, omatoiminen lomailu vaatii kyllä etukäteislukemista jos meinaa lomastaan jotain irti saada. Mutta jos lukeminen ei kiinnosta, niin googlaamalla Imperia, saat jo paljon tietoa. Tuskin oleilette vain Imperiassa, joten kunnon Ligurian tietopaketin saa vain kirjoista.

    • päpä

      Moikka!
      Olimme mieheni kanssa Imperian lähellä Diano Mariassa muutamia vuosia sitten ja kävelimme Imperiaakin muutamana päivänä. Imperiassa on hyviä ostosmahdollisuuksia, mutta muuten ympäröivä vuoristo ja pikkukylät tarjoavat erittäin rubsaasti nähtävää. oletko lukenut Annie Havesin kirjoja? Yksi ainakin on nimeltään Extra Virgin ja se kertoo juuri tuosta alueesta, suosittelen lämpimästi. Imperiasta kannattaa myös käydä Monacossa jos se kiinnostaa.

    • Kiitos vastauksista, niistä on kyllä hyötyä.

      • Pari kertaa siellä käynyt

        Laigueglian (noin 20 km Imperiasta rantaa myöten itään) varhaista auringonnuousua mereltä ja kalastajien rantaantuloa en unohda koskaan. Paikka on pieni ja viehättävä. Siis minun mielestäni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      172
      6293
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      147
      1744
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1528
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1280
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      962
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      32
      879
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      97
      856
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      809
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      231
      775
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      759
    Aihe