Kelan lääkekorvaus

Onkohan kukaan muu odottelemassa Kelalta lääkekorvauksia, itse laitoin hakemuksen menemään joulukuun viimeisellä viikolla eikä vieläkään ole kuulunut mitään. Onkohan siellä ruuhkaa vai pitäisikö jo soitella perään ja kysellä missä rahat/vastaus viipyy?
5754
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Itsellä on ainakin joskus mennyt tosi pitkä aika, ennenkuin kelakorvaus lääkkeistä on maksettu tilille, muistaakseni useita kuukausia.. joten vielä ei kannata hätäillä. Jos teet heti hoidon alussa sopimuksen jonkun apteekin kanssa (esim. YO-apteekilla uniikki-kanta-asiakaskortti), niin et maksa kuin omavastuuseen asti lääkkeistä, ja sen jälkeen vain sen 1,5 eur/lääke, ja he hoitavat kelakorvausten hakemisen, eli rahoja ei tartte laittaa kiinni kallisiin lääkkeisiin.

Äänestä

Kannoin uutenavuotena 1.1 kirjeen postiin, kun maksukatto oli ylittynyt. Ollaan ihmetelty ihan samaa, kun mitään ei ole kuulunut. Ollaan totuttu siihen, että hoidoist haettavia korvauksia ei ole tarvinnut odotella kuin viiko, max puolitoista. Kiva kun kysäisit, niin tiedetään, ettei se puoli toimi niin nopeasti.

Äänestä

lääkkeistä jotain korvauksia kelalta? Enpäs olekaan tietoinen asiasta, mutta kertokaa ihmeessä miten!

Äänestä
  • kannattaa siis käydä kelassa henk.kohtasesti viemässä se hakemus. Mä vein sen kaks viikkoo sitten ja nyt oli rahat tilillä...eli toimii vissiin nopeammin.Ja sain sieltä heti käteeni sen lapun mikä sit näytetään apteekkiin ja kaikki lääkkeet on 1,50.
    Eli meillä toimi hienosti..

    Äänestä

  • Kela-korvattavien lääkkeiden omavastuuosuus (eli se osa lääkkeen hinnasta, jonka joutuu itse maksamaan) ylittää vuoden aikana jotain yli 640 euroa, saa loppuvuoden lääkkeet paljon halvemmalla, Kela korvaa melkein koko hinnan ja itse joutuu maksamaan vaain 1,5 euroa per lääke (vai ostokerta, en tiedä.) Apteekkimaksukuitit pitää säästää että voi hakea tuota korvausta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Myöhässäkö? kirjoitti:

Onkohan kukaan muu odottelemassa Kelalta lääkekorvauksia, itse laitoin hakemuksen menemään joulukuun viimeisellä viikolla eikä vieläkään ole kuulunut mitään. Onkohan siellä ruuhkaa vai pitäisikö jo soitella perään ja kysellä missä rahat/vastaus viipyy?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu