Lomalle

Autolla liikkuen

Moro!

Olisko kellään antaa infoa Azoreitten autovuokraamoista? Esim. hinnoista ja listaa, mistä mahdollisesti kannattaa vuokrata auto...

5

1285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saaremme suurin autovuokraaja on Ilha Verde. Viime heinäkuussa Renault Clio Ilha Verdellä maksoi noin 80 e/päivä alennetulla omavastuulla. Toivottavasti tämä auttaa alkuun, ainakin budjetointiin.

      • Autolla

        Kiitos! Toukokuussa pitäis tulla katsastamaan paikka ja luulen et automobiili on siihen hommaan hyvä.

        Niin, vielä...onko siellä mahdollista vuokrata skootteria ja jos on, niin kuinka sellaisella liikkuminen siellä onnistuis?


      • Autolla kirjoitti:

        Kiitos! Toukokuussa pitäis tulla katsastamaan paikka ja luulen et automobiili on siihen hommaan hyvä.

        Niin, vielä...onko siellä mahdollista vuokrata skootteria ja jos on, niin kuinka sellaisella liikkuminen siellä onnistuis?

        Skootterin käyttökelpoisuudesta ja vuokraamisesta löytyy keskustelu tämän palstan toisen sivun ensimmäiseltä (tällä hetkellä)riviltä otsikolla "Mottoripyörän vuokraus".

        Vaikka autovuokraus ei täällä vielä kovin iso bisnes ole, muitakin vuokraamoja on kuin Ilha Verde on. Pienessä muuttokiireessä en tutkinut muita mahdollisuuksia eikä suoralta kädeltä mieleeni tullut muita nimiä, vaikka tuossa rantakadullakin ainakin yksi toinenkin vuokraamo toimii.

        Autoilun tunnusomaisista piirteistä on Portugalin sivuilla myös keskustelu. Portugalilaiset pitävät vauhdin huumasta ja ohittavat usein varomattomasti. Azoreilla liikenneruuhkat ova pieniä ja maalla, etenkin pikkuteillä liikenne on vähäistä. Paikalliset, joille tiet ovat tuttuja, ajavat sielläkin kovaa. Liikenne on samalla kuitenkin varsin joustavaa.


      • jostain cliosta

        No onpahan törkeän kallista! Kilpailua ei ilmeisesti pahemmin ole


      • jostain cliosta kirjoitti:

        No onpahan törkeän kallista! Kilpailua ei ilmeisesti pahemmin ole

        Antamani hinta on vain yksi tapaus, josta satun tietämään.

        Hintoja vertailtaessa on kaikkien parametrien syytä olla vertailukelpoisia. Minulla ei ole tietoa esim. siitä, kuinka moni vuokraaja valitsee alennetun omavastuun, jolla on hintansa.

        Ponta Delgada ei ole massaturismikohde, jossa autovuokraamoita olisi pilvin pimein, sillä asiakkaita ei yksinkertaisesti ole tarpeeksi. Pelkän autonvuokrauksella täällä ei elä kukaan alan yrittäjä ympäri vuoden.

        Saaremme on noin 65 km pitkä, 15 leveä. Tieverkosto kattava, mutta kuitenkin suhteellisen pieni. Vain osa matkailijoista vuokraa auton monen tyytyessä valmiiseen retkitarjontaan tai julkisiin kulkuneuvoihin tai kahden viimeksi mainitun yhdistelmään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      73
      4271
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2738
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2497
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2432
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      109
      2318
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      110
      2194
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2151
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      609
      1946
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1945
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1683
    Aihe