Ei ole vielä ajankohtainen asia, miehen kanssa ollaan puhuttu, että mentäis naimisiin muutaman vuoden päästä mutta parhaan ystäväni hääsuunnittelut ovat nyt saaneet minutkin miettimääb omia häitäni. Haluaisin handfasting-tyyppisen seremonian, kirkkoon minua ei saa kirveelläkään, kun en edes kirkkoon kuulu (mutta mies kuuluu).
Ongelmana nyt on, että en oikein löydä kättenliittäjäisistä tietoa, muutakuin englanninkielisiä rituskoita jne. Minua kiinnostaisi enemmän käytännön asiat, mm. nauhat jne.
Jos joku täällä on viettänyt tämän tyyppisiä häitä, niin arvostaisin kovasti tiedonjyväsiä ;) Millaista teillä on ollut?
Handfasting
3
349
Vastaukset
- Soturi
Punottiin nauha, kolme eri väriä, värit valikoitiin niin että niillä oli kaikilla oli henk.kohtainen merkitys meille. Nauhaa punottaessa lausuttiin ääneen mitä toiveita ja ajatuksia meillä oli tulevan yhteiselämän suhteen.
- lehti
... teillä siinä mitään pappi-/papitar-henkilöä? Ja ketä muita oli läsnä kuin sinä ja puolisosi? Oliko tilaisuus kuin perinteinen hääjuhla vai enemmänkin henkilökohtainen seremonia?
- Soturi
lehti kirjoitti:
... teillä siinä mitään pappi-/papitar-henkilöä? Ja ketä muita oli läsnä kuin sinä ja puolisosi? Oliko tilaisuus kuin perinteinen hääjuhla vai enemmänkin henkilökohtainen seremonia?
Toimin itse papin ominaisuudessa. Olimme kahdestaan, eli kyseessä oli henk.koht. seremonia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus64125Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va952253Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J59964- 47834
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va37833Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?185820- 34811
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35772Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119755- 35754