koira hyppi siis "silmille" eikä paljon ihmisten käskyistä hätkähdä.
voiko tätä koiran johtajuutta alkaa oikomaan ilman että koko perhe sitoutuu siihen?
voiko tätä koiran johtajuutta alkaa oikomaan ilman että koko perhe sitoutuu siihen?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
voithan sinä alkaa tilannetta oikomaan yksinkin. tuolloin koira oppii kunnioittamaan sinua, ei muita perheen jäseniä. koira siis sitten edelleen hyppii muiden silmille, muttei sinun. ehkä kun he huomaavat tämän niin heidänkin kiinnostus asiaan syntyy.
ja kyllä koira kunnioittaa sinua.Lyödä ei saa,mutta hampaita kyllä voi käyttää vapaasti,mutta kun koira alkaa lepytteleen sinua niin älä muistele vanhoja edes minuutin takaisia asioita ei koirakaan muista.
Tervehdys!
Perheessäsi on selkeästi oman arvonsa tunteva nelijalkainen! Tavoitteenahan on tietysti, ettei koiran itsetunto murene, mutta paikan laumassa tulee olla selvä. Me ihmiset usein unohdamme, ettei koiran kanssa voi kommunikoida samoin kuin ihmisten ja usei sorrummekin lähettämään ristiriitaisia viestejä eläimelle. Itse en todellakaan suosittele fyysistä kasvatusta. Kiinni ei pidä käydä, ellei koira käy kiinni ensin. Jos tilanne on uhkaava ja akuutti ja koira tekee jotain anteeksiantamatonta, kuten puree tai irvistää, on syytä ärähtää ja ottaa esim. napakalla (EI riuhtovalla tai puristavalla) otteella niskanahasta kiinni. Tätä ei saa kuitenkaan käyttää jatkuvasti, vain hätätapauksessa eikä koiraa ole tarkoitus satuttaa, näin annat viestin, että minä olen johtaja ja tässä menee raja! Jos koira yrittää purra ei omaa kaulaa kannata viedä lähelle, vaan käyttää kättä.
Ensisijaisesti suosittelisin kuitenkin tarkastelemaan perheen käytöstä eläintä kohtaan. Koira lukee perheen käytöstä ja tulkitsee sen avulla omaa asemaansa. Tässä muutamia helppoja niksejä, jotka kuitenkin antaa koiralle selkeää viestiä sen asemasta:
1. TE syötte ensin, sitten vasta koira. Pöydästä ei anneta mitään ja ettekä kiinnitä koiraan MITÄÄN huomiota vaikka se kuinka kerjäisi. Vasta kun te olette kaikki saaneet syötyä, saa koira ruuan. (Korkeampiasemaiset syö ensin, sitten vasta lauman pohjimmaiset)
2. JOS koira saa tulla sohvalle/sänkyyn (mitä en kyllä suosittele dominoivien koirien kohdalla), pitäkää huolta, ettei se tule omasta tahdostaan vaan teidän pyynnöstä. Jos se hyppää omine lupineen sänkyyn, komenna se alas.
3. TE kutsutte koiran leikkiin, ei toisinpäin. "Johtaja" kutsuu lauman alempiarvoisia. Te myös päätätte, koska leikki loppuu.
4. Mene koiran edeltä ovista yms. Koiran tulee seurata johtajaa.
5. KAIKKIEN tulee sitoutua tähän muokkaamiseen, muutoin on edessä tilanne, jossa koira kokee itsensä arvojärjestyksessä jonnekkin välimaaston paikkeille.
6. Jos koira häiriökäyttäytyy, älä kiinnitä siihen huomiota, älä edes katso koiraa. Hyvää käytöstä tulee kiitellä ja palkita. Edellytä, että se myös toteuttaa käskyt vaikka siinä menisi loppupäivä.
7. Opetelkaa puhumaan koiralle hiljaisella äänellä, koiralla on kuitenkin hyvä kuulo. Tällöin jos joudutte tosipaikan eteen, on äänen korottamisella todellinen viesti. Jos koiralle huudetaan paljon, sille muodostuu "puukorvat".
8. Säilyttäkää maltti. Koiralle ei kannata pikkuasioista hikeentyä, vain pakon edessä.
Tämä vaatii pitkäjänteistä työstöä. Koiralle tulee osoittaa sen paikka laumassa lempeän johdonmukaisesti ja määrätietoisesti. Äänen korottaminen tulee jättää tositilanteisiin ja niskasta nappaaminen uhkaaviin hätätilanteisiin, joissa koira käy kiinni tai uhkaa perhettä.
Ihmeitä ei tapahdu, joten varautukaa takapakkeihin yms. mutta pysykää kuitenkin sinnikkäinä. Suosittelen lukemaan Robert Mugfordin kirjoja!
Onnea matkaan.
Koira ei käy kiinni tai ärhentele mutta muutoin tuntee arvonsa.
Onko siis koiran kerjätessä ruokaa olla parempi huomioimatta vai komentaa pois?
Yleensä koira ei saa ruokaa pöydästä. Joskus satunnaisesti se saattaa saada "jämät" jonkun lautaselta.
Onko sillä vaikutusta että siirretäänkö nämä jämät koiran omaan kuppiin tai annetaan koiralle jämät omat lautaselta?
Hienoa, ettei pure tai muuten uhittele, peliä ei siis ole todellakaan menetetty! =) On parempi puuttuakin koiran käytökseen ja kysyä muilta neuvoa, ennenkuin tilanne pahenee 3. maailmansodan tasolle!
On OK antaa jämät, kyse on lähinnä miten ja milloin. Jätä koira täysin huomiotta, vaille "kutsuvia" katseita, kun se kerjää. Katsomalla koiraa se kokee että hän saa vastakaikua pyynnölleen. Kun annatte jämät, odottakaa, että kaikki muut ovat syöneet. Tämän jälkeen perhe poistuu pöydästä ja sinä (tai joku muu) siirtää jämät nimenomaan koiran kippoon ja jättää vaikka vähäksi aikaa pöydälle. Sitten vasta kun "päälauma" on ruokaillut, annetaan kippo koiralle. Tämä tehostaa vaikutusta, kuten susilaumoissa, että pahnan pohjimmainen saa syödä vasta kun muut ovat ruokailleet tarpeeksi. Samaan aikaan ruokailu (esim. yksi on jo lopettanut ja antaa koiralle jämät kun muut syövät) antaa signaalin, että koira on tasaveroinen muiden lauman jäsenien kanssa. Kannattaa lisäksi korostaa, että koira SAA syödä luvan myötä, eli pyydät koiraa istumaan ja kun se toteuttaa pyynnön, palkitset sen antamalla ruuan sille. Muista kehun ja palkinnon voima, kun koira toimii oikein! Näiden tehoa yleensä aliarvioidaan ja etenkin ongelmallisilla koirien kohdalla usein negatiivinen palaute saa pääroolin. Tehokkainta olisi kuitenkin olla huomioimatta huonoa käytöstä ja palkita hyvä käytös. Tästä esimerkkinä voisi sanoa haukkumiseen taipuvaiset koirat; moni yrittää hiljentää koiraa tajuamatta, että he antavat koiralle juuri sitä mitä se haluaa eli huomiota. Mutta kuten lapsillakin, on koirille kehujen merkitys valtaisa. Käskyjen tms. tehoa voi parantaa aluksi pienellä namipalalla ja kun ne rupeavat onnistumaan rutiinilla, riittää yleensä kehu ja rapsutus. Kannattaa myös harjoitella tottelemisen jaloa taitoa pyytämällä koiraa luo, istumaan tms. ja tehdä siitä myönteinen kokemus myös koiralle makupaloin ja kehuin. Häiriötekijät kannattaa poistaa mahd. tehokkaasti ja jos koira tottelee paremmin esim. sisällä, niin myös harjoitella siellä. Jos koira ei tottele, älä menetä malttia vaan toista käskyä selkeästi matalalla äänenpainolla, kunnes viesti menee perille ja heti kiittelet ja palkitset kun näin tapahtuu. Valitettavasti näin nuorempana tilanteen, joka oli päässyt kärjistymään todella pahaksi. Kyse oli hetken mielijohteesta hankitusta newfoundland uroksesta, jonka koulutuksen ja huomiontarpeen perhe jätti täysin huomiotta, lähinnä se vietti ajan yksin pihalla narussa ja jos se oli sisällä, sitä toruttiin, kun se isolla koollaan kohelsi menemään. No 1,5vuoden iässä tuli sitten mitta täyteen ja pikalippu koirien taivaaseen, kun koira oli ensin purrut tikit käteen perheen isälle ja yritti myöhemmin käydä perheen 9-vuotiaan kimppuun. Kaikki kauhisteli koiran kamalaa luonnetta, mutta jo tuolloin ymmärsin, että koira myös voi hyvin, jos sille antaa aikaa ja osoittaa lempeän johdonmukaisesti paikan laumassa. Onnea matkaan! Toivottavasti on vinkeistä apua, itse olen saanut paljon myönteistä kokemusta soveltamalla tällaista koiran kasvatusfilosofiaa. =)