Hinnoittelun

Olen ihmetellyt jo jonkun aikaa Jetan hinnoittelulogiikkaa, erityisesti 1.6 Comfortline Automaatin ja 1.4 TSI Comfortline DSG:n välistä hintaeroa, joka on nyt vain 600 euroa.

1.6 Comfortline automaatti 26920 € (yhd.kulutus 8,2 l/100 km)
1.4 103 kW TSI Comfortline DSG 27520 € (yhd.kulutus 7,1 l/100 km)

Kehen tuo mopokone automaatilla enää vetoaa? Vai onko se saatavilla niitä epäileviä tuomaita varten, jotka eivät usko kaksoisahtotekniikkaan?
4672
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...poistuva malli niin kuin vissiin kaikki noi 1.6:set? Tai näin ainakin autokauppoja kirrellesäni sivukorvalla kuulin.

Äänestä

Suomen Hallitus ja sen kehittämä päästöperusteinen verotus...

1.6 aut.-195 CO2
TSI aut.-169 CO2.

Äänestä
  • Tuo on aivan totta, mutta täytyyhän kuluttajahintojen olla markkinaperusteisia eli markkinoinnilliset tekijät on myös otettava huomioon. Sillä, mitä verottomat hinnat ovat, ei ole kuluttajalle merkitystä, jos hintalapuissa olevat hinnat ovat lähellä toisiaan.

    1.6-automaatin täysin veroton hinta on 15739€ ja
    TSI-automaatin (Comfortl.) veroton hinta on 16807€

    Verottomien hintojen ero onkin ymmärrettävämpi, mutta ei kai maahantuoja ole niin typerä, että vaan lätkäisee verot tuohon päälle ja vähät välittää tuotteidensa asemoinnista loppuhintojen avulla?

    Äänestä

Ehdin onneksi hankkia omani, 1/2008 Jetan tuolla perusvarmalla MPI-koneella. Kulutus on riittävän pieni, puhtia piisaa ok, ja kone on koeteltu rakenteeltaan. Uskallan sanoa, että siinä vaiheessa kun TSI on moottorirempassa, ajan 1,6 MPI:llä vielä 200 tkm lisää lasiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


logiikka? kirjoitti:

Olen ihmetellyt jo jonkun aikaa Jetan hinnoittelulogiikkaa, erityisesti 1.6 Comfortline Automaatin ja 1.4 TSI Comfortline DSG:n välistä hintaeroa, joka on nyt vain 600 euroa.

1.6 Comfortline automaatti 26920 € (yhd.kulutus 8,2 l/100 km)
1.4 103 kW TSI Comfortline DSG 27520 € (yhd.kulutus 7,1 l/100 km)

Kehen tuo mopokone automaatilla enää vetoaa? Vai onko se saatavilla niitä epäileviä tuomaita varten, jotka eivät usko kaksoisahtotekniikkaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu