Antennin

Vanha auto mutta ei ole ollut radiota, lokasuojassa kumilla suojattuna kaksi reikää joista toinen melko suuri.
Miten siihen saa anteenin kiinni, kun tässä antennissa on melko pieni se juuri, eli jää tyhjän päälle tuossa.
Ilmeisesti tarvitaan sekä ala- että yläpuolelle jotkut tuet, mutta millaiset?
2222
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Moi!
Kannattaa hommata "paketti" jostain esim. biltemasta. eli siihen pakettiin kuuluu antennin lisäksi sen "jalka" jossa on sekä ylä että alapuolella sellaiset tuki jutskat jotka peittävät isommatkin reijät. Näillä "justkilla" antenni sitten kiristetään pellin (sinun tapauksessasi) sen isomman reikään. tulee tiivis ja tukeva asennus.

anteenit eivät maksa paljoakaan. Itsellenikin pitää vaihtaa juuri antenni ja sen johto jonka aion sen hommata juuri em. "hifiliikkeestä" ;-) heh

Äänestä
  • Ja se on liian pieni tuohon, että myydäänkö niitä erikseen, kaipa?
    Hemmetin vaikee muutenkin se asennus kun tulee etulokasuojaan ja mistä sinne pääsee...
    Saa ola viiminen auto jossa ei ole valmiiks antennia :-(

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


asennus kirjoitti:

Vanha auto mutta ei ole ollut radiota, lokasuojassa kumilla suojattuna kaksi reikää joista toinen melko suuri.
Miten siihen saa anteenin kiinni, kun tässä antennissa on melko pieni se juuri, eli jää tyhjän päälle tuossa.
Ilmeisesti tarvitaan sekä ala- että yläpuolelle jotkut tuet, mutta millaiset?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu