BERBERA,tunteeko joku ja saako sitä Intiasta???
Mauste nimeltä...
reesee
52832
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
En osaa vastata kysymykseesi, mutta kysyn samassa ketjussa mausteesta nimeltä 'Fenni Greek'. Ostin pussiketjun mausteita ja kaikki muu jollakin tavalla selvitetty, mutta tästä en ole löytänyt mitään tietoa.
Olisikohan ne sarviapilan siemeniä? Jossain kirjoitetaan fenugreek.
"Sarviapilan siemenet ovat pieniä ja kulmikkaita. Siemenpussissa voi lukea fenugrec tai fenugreek. Sarviapila kasvaa Intiassa ja Etelä-Euroopassa. Maku on voimakkaan aromaattinen ja melko karvas. Jauhettua sarviapilaa on useissa maustesekoituksissa muun muassa curryssa ja intialaisissa maustesekoituksissa. Sen maku sopii hyvin kasvisruokien, pikkelssien ja isojen, kiinteälihaisten valtamerikalojen maustamiseen. Sarviapilalla voi maustaa intialaiset jogurttimarinadit ja curryt. Pureskeltaessa sarviapilan siementen pistävän karvas maku muuttuu suussa aromaattiseksi jälkimauksi. Paahtaminen vähentää karvautta ja siemeniä voidaan käyttää myös idätettyinä."
http://www.maku.fi/makuaskeleet/maustekoulu/article119042-1.html
http://www.bombecurryhouse.fi/index.php/fin/about_us/about_spices_we_use/spices_gallery/fenugreek
Tämä berbera on joku mauste sekoitus jostakin Aasiasta,täällä Suomessa joku AAsialaisia mausteita myyvä tukku tiesi kyseisen mausteen ja sitä olisi saanut tilata mutta hinta,samaa luokkaa kuin sahrami!
on alkujaan afrikkalainen mausteseos, jonka jokainen sekoittaa oman reseptinsä mukaan. Perusaineosat ovat: chili, inkivääri, kaneli, neilikka, korianteri, maustepippuri. Lisäksi sekaan tulee rue berry-marjoja sekä yrttiä engl. nimeltään bishop's weed.
Intialainen keittiökin tuntee berberan,mutta epäilen ettei sitä löydy valmiina sekoituksena - tai itse en ainakaan ole siihen törmännyt.
Olen jälleen paljon viisaampi,kiitos.