hei kaikki.aivan kamalasti hävettääpi kysyä mutta kysyn silti..ollaan menty yksityiselle (lpr)ivf hoitoon.(mulla munajohtimet tukossa,ja vedetty poikki kokonaan.)ollaan nyt viety siemenneste näyte,tehty uä mulle, ja nyt to aika sinne,jossa kuullaan siittiöiden toiminta yms mutta ..kertoisitteko miten homma suunnilleen etenee ja kauan kuluu aikaa kaiken kaikkiaan hoitoon ennen rask.testiä? nimim.ei kysyvä tieltä eksy
ummikko maalta kyselee...
onni-ton..
2415
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
eli sulla siirrytään IVF hoitoon eli in vitro fertilisaatioon, siitä tuo kumma nimi. siinä stimuloidaan ensin munasoluja kasvamaan joko Puregonilla tai Gonal-F:lla tai Menopurilla.
Ne on pistettäviä rohotoja, väritön liuos joka pistetään vatsanahkaan kierron 4-10 päivinä about. LÄäk määräämä määrä laitetaan. helppoja käyttää.
sitten kun ne on isoja ja pulleita niin kerätään ne talteen emättimen, kohdun kautta munatorveen laitettavalla ohuenohuella putkella ja hedelmöitetäään koeputkessa. sitten ko hedelmöittynyt munasolusi pistetään kohtuonteloon. ja toivotaan parasta.
hedelmöittyneen munasolun siirrosta yleensä noin 14-15 pvän kuluttua tehdään raskaustesti.
katso lisää esim felicitaksen sivuilta
www.felicitas.fi
plussatuulia!! t. Minna
avan tai väestöliiton sivuilta...