Eli ens viikolla tulee varmaan kyseinen vehje hankittua. Tarkoituksena olis käyttää ps3:a pääasiallisena dvd/blu-ray toistimena, mutta itseäni askarruttaa noiden pelikonsoleiden yleinen meluntuotto. Kaverin omistama hd-dvd asema boxille pitää nimittäin se luokan möykkää että huh huh... Kysymys onkin että pysyykö ps3:n tuuletinmelu siedettävissä lukemissa leffankatselun aikana? Olen kuullut että 40 giganen olisi hiljaisempi, pitääkö paikkaansa?
PS3 hiljainen?
..........
131183
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Olen verrannut 40 ja 60GB mallit. 40 GB on todella hiljainen.
Pitää kovempaa ääntä, kun esim. DVD-soitin. Ei se kuitenkaan mitään melua pidä...
Elokuvankatseluun ennemmin pelkän Blu-Ray siuttimen, ne kun ei melua.
Sonyltä mm. saa niitä.
Mun 60G toimii loistavasti elokuvakäytössä. Se on
huoneen nurkassa enkä kuule sitä lainkaan kun
katsonelokuvia. Jos menee laitteen veireen kuulee
äänen kylläkin, mutta meluksi sitä ei voi väittää
eikä se voi ketään häiritä
Soittimessa ei ole flektejä.
Jos on ostamassa laitetta BD katseluun, kuten aloittaja, silloin jättäisin konsolin ostamatta, ja ostaisin flektittömän soittimen.
Olisi yksi osa vähemmän hajoamassa, flektit ei ole ikuisia.
Osin varmaan tuohon TM perusti suosituksensakin.
Mekkalaa syntyy enemmän PS2:sta (vanhempi malli), kuin tuosta PS3 (60Gb):sta! Äänetöntä tuuletinta tuskin löytyy mistään vempeleestä. Olen lukenut PS3:n (60Gb) pitävän enemmän ääntä pystyasennossa kuin lappeellaan...itselläni tuo pleke on juuri tuossa asennossa, eikä kovin ihmeellistä suhinaa kuulu...en tiedä muista ;)
Elokuvien katseluun kannattaa hankkia flektitön toistin.
"Elokuvien katseluun kannattaa hankkia flektitön toistin."
Pasihan se siellä 8-) Jos ääni ei ole haitaksi niin vitunko väliä vaikka siellä tuuletin onkin. Paha kyllä, ps3 veroista BR soitinta ei oikein ole vielä saatavana (pari mallia taisi löytyä, hintalapussa luki 1395€) Verkko, päivitettävyys ym.
On hiljainen, ja toimii todella hyvin tv tasossa videolaitteena entisen dvd soittimen kaverina, mitään häiritsevää ääntä ei kuulu edes silloin kun katton yömyöhään (jolloin on todella hiljaista)jotain pätkää. Ainoastaan silloin kun kuumenee kunnolla, ni tuuletin pyörähtää pikkasen reippaammin.
Niin, toi xbox360 (joka myös omistetaan)lisälaite sekamelska sotkuineen ei mielestäni sovellu ollenkaan mediakäyttöön, eikä sitä viitti pitää näkyvillä on se sen verran lelun näköinen ja kolho, on käytetty ainoastaan pelaamiseen kun ei oikeita ps3 pelejä ole vieläkään tullut.
Ainii ja pleikkariin tuli tossa aikoinaan divx tuetkin, tosin xbox on matkinut perässä
mitä ihme teitä oikein vaivaa,onko niillä 60gt ja 40gt muka niin iso ero,miten se voi olla kun kumpikin ovat sama kone ja samat osat kummassakin ja se mikä on melua niin sitä ei voi sanoa ps3.
No 40G versio on uudempaa tekniikkaa ja prosessori lämpenee vähemmän...
Mikäli tapanasi on katsella elokuvia ilman ääntä,niin olen aika varma,että riippuen taustamelusta saatat kuulla pientä hurinaa.
Riippuu tietysti myös kuulosi kondiksesta.
koville, voi aina harkita kotiteatterin asentamista! Pääsevät itse pelien ja leffojen äänet esille!