Mitä tarkoittaa hyvämaineinen

Useassa laissa sanotaan, että valittavien henkilöiden tulee olla hyvämaineisia. Onko termiä jotenkin määritelty.

Ymmärrän, että ei voi olla vajaavaltainen, konkurssissa oleva tai liiketoimintakieltoon määrätty. Mutta miten osoitetaan hyvämaineisuus?

Onko esim. vanha rangaistus pahoinpitelystä lopun ikää este tiettyihin luottamustoimiin?
86725
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Hyvämaineinen....
Sinulla ei saa olla rikosrekisteriä. Pahoinpitely tuomiohan ei ikuisesti rekisterissä pysy ja sen jälkeen olet sen osalta selvä. Juopumuspidätys rekisteristä ei myöskään saa nimeä löytyä. Peraatteessa jos sinua ei ole oikeudessa tuomittu vankeusrangaistukseen, niin olet hyvämaineinen.
Eduskunnassa näitä hyvämaineisia sitten on useitakin...tuomioita löytyy, mutta ei vankeusrangaistusta.

Äänestä

ihan siitä laista, missä tuo termi on mainittu.

Joissakin laeissa, kuten liikennelupien edellytyksissä hyvämaineisuus on tarkasti määritelty, eli esim. taksiluvissa hyvä maine on määritelty seuraavasti:
" 7 §
Hyvä maine

Taksiluvan hakija tai liikenteestä vastaava henkilö ei täytä 6 §:n 1 momentissa säädettyä hyvämaineisuuden vaatimusta, jos hänet on

1) viimeksi kuluneen kymmenen vuoden aikana tuomittu yli kahden vuoden vankeusrangaistukseen,

2) viimeksi kuluneen viiden vuoden aikana tuomittu enintään kahden vuoden vankeusrangaistukseen,

3) viimeksi kuluneen kolmen vuoden aikana tuomittu sakkorangaistukseen asiakkaaseen kohdistuneesta rikoksesta taikka rattijuopumuksesta tai törkeästä rattijuopumuksesta liikennelupaa edellyttävässä henkilöliikenteessä tai 28 §:n 1 momentin mukaan rangaistavasta luvattoman taksiliikenteen harjoittamisesta tai

4) vähintään kolmesti viimeksi kuluneen kahden vuoden aikana tuomittu sakkorangaistukseen työ- tai palkkasuhdetta, kirjanpitoa, veroja, velkasuhdetta, ajo- ja lepoaikojen noudattamista, liikenteen harjoittamista tai liikenne- tai ajoneuvoturvallisuutta taikka muiden ammatinharjoittamista koskevien säännösten ja määräysten rikkomisesta

ja teot osoittavat hänen olevan ilmeisen sopimaton harjoittamaan taksiliikennettä."
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20070217?search[type]=pika&search[pika]=taksilupa

Joissakin muissa normeissa on hyvämaineisuutta vastaava edellytys, esim. vartijoilla, mutta niitä taas ei ole määritelty sen tarkemmin, vaan harkinnan hyvämaineisuudesta ja sen täyttymisestä tekee poliisi. Yleensä ei saisi olla rikosrekisteriä, ainakaan mistään väkivalta- tai omaisuusrikoksista. Joissakin poliisipiireissä voidaan olla todella tarkkoja harkinnassa, jolloin jopa juopumuspidätykset voidaan huomioida, ja niiden perusteella todeta sopimattomaksi tehtävään.

Viroissa on voimassa ensinnäkin perustuslaissa mainittu yleinen pätevyysehto virkaan nimitettävän nuhteettomuudesta. Se mitä se käytännössä pitää yleisellä tasolla sisällään, on hieman arvailujen ja tulkintojen varassa, mutta käytännössä nuhteettomuusvaatimuksen vaihteluväli on viroista, joihin vaaditaan tarkka turvallisuusselvitys yleisiin virkoihin, joihin valituilla voi olla jopa useita rikoksia, jolloin alarajana pidetään sitä, ettei virkaan valittua ole saanut tuomita sellaiseen vapausrangaistukseen, ettei hän pysty hoitamaan valittua virkaa. Myös se voi olla virkaan valinnan este, mikäli virkaa hakeva on saanut oheisrangaistuksena tuomion, jossa hän menettää kaikki julkiset luottamustehtävät.

Tietenkin joissain talouspuolen viroissa erityinen este voi syntyä esim. liiketoimintakiellosta.

Sitten on olemassa eräitä poliittisia yleisiä käsityksiä hyvästä maineesta, kuten kansanedustajan ja ministerin osalta, eli esim. kansanedustaja voidaan erottaa mikäli hän saa vankeustuomion. Lisäksi poliitikkojen kohdalla erityisesti ministerien, myös nämä taloudelliset sidonnaisuudet tulkitaan usein hyvän maineen näkökulmasta.

Sitten on joihinkin toimintoihin, kuten räjähteiden ja ampuma-aseiden hankintaan, hallussapitoon ja käyttöön liittyviä hyvää mainetta vastaavia määräyksiä, joissa kiinnitetään huomiota tuomittuihin rikoksiin, muihin tutkittuihin rikoksiin ja häiriöihin sekä terveydentilaan. Näissäkään ei varsinaisesti ole kovin selviä yksityiskohtaisia ohjeita, vaan kyse on poliisin suorittamasta harkinnasta.

Lopuksi vielä, että tuo termi on vanha, ja osittain jo jäänyt pois käytöstä, eli alunperin se tulee kai kirkkoherralta haettavasta todistuksesta, joilla muualle muuttava henkilö saattoi osoittaa siveellisyyttään.

Myöhemmin nämä ns. mainetodistukset siirtyivät poliiseille, eli poliisi pyynnöstä todisti, että kyseinen henkilö oli hyvämaineinen, eli ei ollut syyllistynyt rikoksiin, aiheuttanut häiriötä eikä osallistunut mihinkään poliittisesti epäilyttävään, eli ei ollut menettänyt ns. kansalaisluottamustaan. Ja lisäksi tietenkin oli"rippikoulun käynyt ja rokotettu".

Oikeastaan itse termiä "hyvä maine" ei kovin monessa laissa enää edes mainita, vaan se alkaa olla muutamaan lakiin jäänyt jäänne.

Äänestä

Ike Kanerva sai ehdolisen vankeustomuon. Onko hn edelleen niin hyvämaineinen, että voi jatkaa kansaedustajana?

Äänestä
  • Joo
    Se menee muistaakseen niin, että jos edustaja ei itse eroa, niin hänet voidaan erottaa.
    Se vaatii kuitenkin sen, että joku tekee Eduskunnassa aloitteen erottamisesta, mistä Eduskuntaa sen jälkeen äänestää.

    Äänestä

  • 7 kirjoitti:

    Joo
    Se menee muistaakseen niin, että jos edustaja ei itse eroa, niin hänet voidaan erottaa.
    Se vaatii kuitenkin sen, että joku tekee Eduskunnassa aloitteen erottamisesta, mistä Eduskuntaa sen jälkeen äänestää.

    Niin. Asia voi kuitenkin tulla vireille vasta kun tuomio saa lainavoiman. Kun tuomiosta valitetaan tarvitaan hovista päätös eli saattaa uudet vaalit olla edessä ennenkuin erottamista ruvetaan edes pohtimaan

    Äänestä

  • 7 kirjoitti:

    Joo
    Se menee muistaakseen niin, että jos edustaja ei itse eroa, niin hänet voidaan erottaa.
    Se vaatii kuitenkin sen, että joku tekee Eduskunnassa aloitteen erottamisesta, mistä Eduskuntaa sen jälkeen äänestää.

    Sinäpä arvostat paljon eduskuntaa kun kirjoitat sen isolla.

    Äänestä

Voiko toimia ytiön hallituksen puheenjohtajana, jos on tuomittu konkurssipetoksesta ja on ulosottokelpoinen, koska silloinhan ei tietääkseni ole hyvämaineinen ?

Äänestä
  • Voi. Paitsi jos on liikeyoimintakiellossa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maineeton? kirjoitti:

Useassa laissa sanotaan, että valittavien henkilöiden tulee olla hyvämaineisia. Onko termiä jotenkin määritelty.

Ymmärrän, että ei voi olla vajaavaltainen, konkurssissa oleva tai liiketoimintakieltoon määrätty. Mutta miten osoitetaan hyvämaineisuus?

Onko esim. vanha rangaistus pahoinpitelystä lopun ikää este tiettyihin luottamustoimiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu