Vapaana

Minkälaisissa paikoissa pidätte koirianne irti? Onko tullut jäniksen perään lähtöjä, vaaratilanteita tms?
101679
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

hankala pittää tuota meijä suurinta mörökölliä irti missää missä mahollista törmätä muihin koiriin, niimpä hipsitään rantaan ja talavella jäälle ravaileen =)
on joo pupunperään lähetty, mm lemmikkipupu vejettii naamaan hyvällä ruokahalulla ku tilaisuus tuli :/
lähtö tullee muille koirillekki.. koulutus vähä vaiheessa vieläkin :( mutta hyvvää vauhtia opitaa olemaa kunnolla :)
ja myöhään o hyvä lähtä painelee tuoho läheiseen mettään ku ei kukaa täysjärkinen siellä kovi myöhää oo heh paitsi me..

Äänestä
  • mulla ny vinttikoiraa ookkaa xD

    Äänestä

  • old_profile_36056 kirjoitti:

    mulla ny vinttikoiraa ookkaa xD

    Mikä rotu on mörökölli? Minä ymmärsin että täällä halutaan tietää juuri vinttikoirien vapaana pitämisestä. Muutenhan kysyjä olisi voinut kysyä vaikka pikkukoirien puolelta että missä pidetään vapaana.

    Itse pidän vinttareitani vapaana ainoastaan aidatuilla alueilla, sillä rakastan niitä enkä tahdo että ne jäävät autojen alle.

    Äänestä

  • näin meillä kirjoitti:

    Mikä rotu on mörökölli? Minä ymmärsin että täällä halutaan tietää juuri vinttikoirien vapaana pitämisestä. Muutenhan kysyjä olisi voinut kysyä vaikka pikkukoirien puolelta että missä pidetään vapaana.

    Itse pidän vinttareitani vapaana ainoastaan aidatuilla alueilla, sillä rakastan niitä enkä tahdo että ne jäävät autojen alle.

    meillä juoksutan borzoitani irti aidatulla alueella ja mökillä missä on tielle matkaa useampi kilometri....

    Äänestä

mulla on itellä 6v sluoghi uros ja meillä on aidattu tontti jossa voin pitää sitä melko huolettomasti vapaana, tosin kyllä sitä on jonkun verran vahdittava koska aitamme ei ole este vain pelkkä hidaste. metsälenkeillä voin pitää myös vapaana. pari kertaa on herra lähtenyt rusakon perään mutta kadotettuaan näkö yhteyden jussikkaan on palannut kiltisti takaisin. Toisaaalta sluoghilla saalistus vietti on hiukan alhaisempi kuin esim greyllä joten sitä ei paaljookaan pyöräiliät tai toiset koirat kiinnosta.

Äänestä
  • Tarkoitatko sloughi? Itseäni ärsyttää tuo Onennkäpälä myös! Se on aina vastailemassa asioihin joista ei edes tiedä mitään.

    Minä juoksutan greytäni pelloilla.

    Äänestä

  • Kaija67 kirjoitti:

    Tarkoitatko sloughi? Itseäni ärsyttää tuo Onennkäpälä myös! Se on aina vastailemassa asioihin joista ei edes tiedä mitään.

    Minä juoksutan greytäni pelloilla.

    sellainen 6v herra makoilee meitin sohvalla. samoin pellolla, metsässä ja sora montuilla, toisaalta asun sen verran maalla että meillä on mahdollista juoksuttaa koiria melkeipä missä tahansa. 8km yhtenäistä peltoaukeaa syksyisin siinä saa hyvät vauhdit

    Äänestä

Meidän borzoipojat juoksee vapaana metsässä ja soramontuilla. Tiestö pitää olla riittävän kaukana. Valitaan sellaisia paikkoja, joissa ei ruuhkaa ole, kun tuo nuorempi takuulla lähtee liikkuvan perään, olkoon se mikä hyvänsä; ihminen, auto, jänis tms.
Mitään ei ole vielä sattunut ei edes läheltäpititilanteita. Koirapuistoillaan harvoin. Kyll vapaana juoksu on upeaa katsottavaa :)

Äänestä

uskalla päästää vapaana juoksentelemaan, paitsi alueella jossa on todella korkea aita.

Pysyy kyllä vierellä vapaana, mutta lähtee ihan minkä tahasa liikkuvan perään oli se sitten päästäinen tai auto.

Omalle pihalle piti rakentaa jättikorkea aitakin, kun ukkeli painatti 1m50 cm korkean aidan yli nähdessään fasaanin pellolla. Siitä suoraan autotielle autoja jahtaamaan. Siitä syntyi sellainen vaaratilanne, että aita pihassa kasvoi korkeutta reilusti ja kiinni pidetään koira aina kun liikkeessä ollaan.

Äänestä

Meidän vinttarit on irti lähimetsissä ja pelloilla, kunhan on tielle pari sataa metriä matkaa eikä pupuja näy, niin voi päästää. Tosin nämä lähimmät tiet täällä on varsin harvaan liikennöityjä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


juoksennellen? kirjoitti:

Minkälaisissa paikoissa pidätte koirianne irti? Onko tullut jäniksen perään lähtöjä, vaaratilanteita tms?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu