kamomillatee

yrttijuoma

Olen hurahtanut vallan juomaan kamomillateetä aina iltasin. Juon sitä melkein säännöllisesti yhden kupin joka ilta. Onkohan tällä juonnilla jotain haittavaikutuksia? harvoin on millään mitä tavallisesta ruokakaupasta saa ostettua, mutta vaikka kamomillatee nimeä kantaakin, eihän tuotteessa ole teetä, vaan imeisesti vain kamomillan (kukan) lehtiä.. Paljon on kerrottu tämän juoman hyvistä puolista, ja itse juon sitä iltaisin juuri siinä toivossa, että saisi nukuttua hyvin. Nimimerkillä hieman uneton.

5

7715

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • menisin kyllä tutkituttamaan

      maksa arvot ennekuin jatkat käyttöä. Eikai kyseessä ole herban tuote?

      • yrttijuoma

        Ei ole, ihan Pirkka kaupan hyllystä ostettua. Maksa arvot? mihin ihmeeseen se nyt liittyy tässä asiassa?


    • jkl

      Kirjojen mukaan yrttiteelaatuja pitäisi vaihdella ajoittain. Jos käyttää jatkuvasti samaa, elimistö kuulemma rasittuu.

    • höpötystä

      Kamomillatee rauhoittaa ja auttaa illalla juotuna unettomuuteen.
      Tarua. Vaikka kamomillateetä käytetään tähän tarkoitukseen paljon, sillä ei ole tutkimuksissa todettua rauhoittavaa vaikutusta. Tosin kuuman juoman nauttiminen sinällään saattaa auttaa nukahtamista. Kamomilla voi aiheuttaa yliherkkyysreaktioita ja jopa anafylaktisia eli äkillisiä ja vaarallisia koko elimistön allergisia reaktioita.

      • Ota selvää

        Vahvana keitteenä. Mietona ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3550
    2. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3503
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3322
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2769
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      32
      2036
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1962
    7. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1695
    8. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1676
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      96
      1625
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1390
    Aihe