Kuulinpa että kunnan liimalevytehas alakasi pyörimään. Hyvä juttu kun jo monta vuotta ollu suljettu. Onnea matkaan.
Puualalle työpaikkoja
kuntaan
121517
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
ja eikö kunnalla ole itellä mäntyä mistä tehä ja seurakunnalla myös.
Kun ja jos kunnan työntekijöillä on luppoaikaa niin voivat olla siellä auttamassa.
hihhii... Kuka niistä muka huolehtii?
Olisi ihan hyvä juttu saada liimalevytehdas pyörimään. Mutta, mutta.. aikaisempi vuokralainen Pudasjärven Puutuote (vai mikä se olikaan)toimi kiikun kaakun vuokrallaoloaikanansa. Kuulimpa, että kunta jäi hieman odottelemaan vuokrasaataviansa ko. firmalta. Sitä aikaisempi yrittäjäkään ei pitkään toiminut hallissa, saipahan vähän aikaa kuitenkin toimia uusissa tiloissa: en enää muista tämän firman nimeä, olikohan Pineland?
Entäpä Sotkamosta tullut Wonderland Furniture, joka toimi Ikihongan tiloissa ja lomautti Sotkamossa samaan aikaan ja kurssilaiset teki töitä samaan aikaan täällä. Ilmaiseksi.
Puuala on herkkä ala. Aina, kun puhutaan puualan mahdollisista uusista työpaikoista, niin pitäs hieman hälytyskellojen soida. Aina joku tekee samaa tuotetta halvemmalla. Kuljetusmatkat ovat pitkät, entäpä raaka-aineen saatavuus? Työntekijöitä löytyy kyllä. Nämä seikat tulee ottaa aina huomioon, kun luvataan uusia työpaikkoja. En tiijä, olisiko mahdollinen uusi vuokralainen lupaamassa uusia työpaikkoja paikkakunnalle.
Sitten vasta, kun on nimet papereissa ja ainakin vuosi toimittu, niin silloin voimme puhua vasta oikeasta toiminnasta. Kyl se on niin. Ei kaikki kultaa mikä kiiltää!!
viisi kappaletta, yksi joka koneelle.
Olkaamme onnesta jalattomina... ;) En siis missään tapauksessa väheksy yhtäkään uutta työpaikkaa, mutta kun yleensä näiden pienyritysten työpaikat menevät omaisille ja sukulaisille, jotka ovat aikaisemminkin tehneet samoja töitä ilman kunnan avustustakin...
Jos kuntaan haalitaan joku tekemään niitä liimapalkkeja, niin missä niitä tarkalleen ottaen tehtäisiin?
Ei kai vain entisellä Ikihongalla joka toimii tätä nykyä lähinnä varatotiloina? Onpi paikassa pikkuisen verran home/muita terveysongelmia, jotenka paikka ei tullene kysymykseen,
Vaan onhan amis jäämässä kohta tyhjäksi, Siellähän sitä tilaa olisi useammallekkin onnenonkijalle..
Ja sitten vielä täsmennys; "kunnan liimmalevytehdas", tietääkseni kunta ei ole koskaan omistanut saati pyörittänyt liimalevytehdasta
omistaa koneet, sekä kiinteistön, täsmennys!
Ei aleta tekemään palkkeja, vaan liimalevyä, täsmennys.
Kunnan liimalevytehas teollisuusalueella, lämpölaitoksen takana Ämmään päin!
Että kokonainen liimalevytehdas makaa tuottamattomana tällä hetkellä... Voe pers´suti sentään. ei ne talousjotajat sun muut housunkuluttajat siellä kunnantalolla ja päätöselimissä taijja älytä oikeista töistä/tarkasta taloudenpidosta mitään
puupäitä itsekkin. ne ei työtää kaipaa ja tarvihe, kun omassa päässäkin on sahanpurua liikaa... varsinaisia tyhjäntoimittajia... on tietenkin jotain hyviä tapauksia, mutta suurin osa ihan p.....tä ja syvältä. on tullu nähtyä ja kuultua!
äitiltä tai isältä olla tietokoneella koulunjälkeen? Vai oliko ne töissä (puualalla)?
joskus puualalla. sai potkut ja oikein sille! ei tarvi kysyä lupaa, olen yli 15 vuotias...
konkkaan vienyttä porukkaa.