Saavuimme viikko sitten Gambiasta, ja täytyyhän sitä heti alkaa suunnittelemaan seuraavaa kaukokohdetta. Aasia on minulta ja mieheltäni jäänyt koluamatta, Vietnam kiinnostaisi. Mitä Vietnamiin matkustava tarvitsee? Passit, keltakuume- ja hepatiittirokotukset löytyvät. Viisumi? Mites tuon rahan kanssa, montako dongia on yksi euro, mikä on hintataso (kuinka paljon tulee varata matkakassaa 2 hlölle 2 viikon reissulle?) Onko ötököitä? Pääseekö luontoon, onko lintuja? Mitä kannattaa ostaa? Olen kiitollinen kaikille vastanneille.
-Bepa
Matkalle Vietnamiin?
3
1379
Vastaukset 3
- Hydrocortison
Löytyykö helposti vaatteita XS-XXS-kokoiselle naiselle? Entä pieniä naisten kenkiä(kokoa 34-36)? Ajattelin kun aasialaiset naiset ovat samanlaisia mini-ihmisiä kuin minäkin, jos saisi kerrankin vaatteita joita ei tarvitse heti viedä ompelijalle lyhennettäviksi ja kavennettaviksi.
-Bepa - vietcongi
kokoja löytyy varmasti, isoja sen sijaan on vaikea löytää. Jos olet maassa alle 15 pv. niin viisumin saa kentältä. Yksi euro on noin 23500 dongia ja hintataso on edullinen tai oikeastaan erittäin edullinen. Matkakassa? No riippuu onko siinä mukana majoitus ja liikkumiset. Repputuristit liikkuvat 20 USD päiväbudjetilla, joka sisältää kaiken. Jos lasket 10 euroa per nuppi ruokaan ja virvokkeisiin niin riittää hyvin.
- euroelmeri
Vietnam ihan mielenkiintoinen kohde,varsinkin
jos on kiinnostunut sotahistoriasta.Matkailu
vielä lapsenkengissä onneksi...mutta ihmisiä
riittää.Saigon-Hanoin ja rantakohteita.
Ostettavaa....eipä juurikaan erityistä,sitä turistikamaa missä muuallakin,t-paitoja yms.
vaatteissa pienet koot koko 38 jo heillä iso.
Ruoka thaityylistä,chiliä,korianteria,sitruuna-
ruohoa,riisiä,hedelmiä.
Hotellit ihan hyvää tasoa.Rannoilla kaupustelijoita,
kerjäläisiäkin.
Hintataso halpa,jopa edullisempi kuin Thaimaassa.
Ihmiset ystävällisiä.Mutta myös varkaita enemmän
kuin Thaimaassa,ketjutkin voidaan kiskaista
kaulasta.Todella kannattaa varoa.Sähkäkatkoja
aika usein.Sellaista....niin raha sitten olipa
sekin kokemus yksi euro on 23666,38 dongia.
Paperirahaa vain käytössä ja kamalaa kulunutta
möyhyä,mutta äkkiäkös siihen tottui.
Pari vuotta sitten ei maksuksi kelvannut dollari,
ehkä nyt jo kelpaa.
Hauskaa matkaa.Rokotuksia ei erityisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921582
- 831062
- 68985
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su385981Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t177924- 94851
- 64633
Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on60622Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta170603- 37598