...Sadieä,
- Cloea,
- Cainia,
ketähän noista eniten? en osaa sanoa.
Vihaan myös...
- Hermania...
Nämä hitaasti etenevät sarjat, joissa paha saa palkakseen hyvää,
vaikka sananlaskussa päin vastoin luvataan, pitävät minua otteessaan.
Minä, joka en sorru riippuvuuksiin olen kuin olenkin kiikissä.
Miten selviän kuiville?
Aamulenkillä ystäväni kanssa näistä puhuimme.
Lenkkihän pitää tehdä sillä vauhdilla, että
pystyy juttelemaan.
- Cloea,
- Cainia,
ketähän noista eniten? en osaa sanoa.
Vihaan myös...
- Hermania...
Nämä hitaasti etenevät sarjat, joissa paha saa palkakseen hyvää,
vaikka sananlaskussa päin vastoin luvataan, pitävät minua otteessaan.
Minä, joka en sorru riippuvuuksiin olen kuin olenkin kiikissä.
Miten selviän kuiville?
Aamulenkillä ystäväni kanssa näistä puhuimme.
Lenkkihän pitää tehdä sillä vauhdilla, että
pystyy juttelemaan.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Kauniista ja rohkeista, eikä ollut yhtään vieroitusoireita.
Pian teen sama Emmestä, kuten tekee moni näyttelijöistäkin.
mut Emmerdalen koukussa olen samoin kuin Kunnian tähden, italialaisen.
Kummastuttaa, että oikeita tunteita pystyvät
ihmisessä herättämään.
Erikoisen inhottavia nuo valehtelevat ja pettävät
naiset Sadie ja Cloe. :/
ketä nuo mahtaa olla? Emmentaalista joku haju minullakin.
miksi monet sarjat ovat täynnä kieroilua ja ikävyyksiä. Ennen niihin sentään sai sisältyä ihan oikeaa onneakin.
Emmerdalenkin tapahtumat kaikki kietoutuvat kieroiluun, ainakin lähes kaikki.
en voi lopettaa katsomista.
Ei hötkyillä, kylla oikeus yleensä voittaa. Tosin sitten on jo uusien kieroilujen aika.
On tosi ikävää, kun niin moni suosikkinäyttelijä jättää sarjan.
...Kauniita ja rohkeita.
Koska puoliskolle se on ehdoton ja menee pahasti "sydämen asialla" päälle. Noo, tuleehan se sydän asia kyllä uusintana, mutta silti.
Muuten vaimo oli tietävinään, että Ridke on ollut jo viidesti naimisissa Brooken kanssa sarjan aikana. Mitä ja kenen fantasiaa tällainen ohjelma palvelee?
Televisio on useimmiten kiinni. Uutiset tai luontoa käsittelevät ohjelmat katson jos muistan avata telkkarini, Kotikatukin on usein jo päättynyt kun muistan torstaisin sen tulevan.
Kauniit ja rohkeat alkuvuosinaan, kunnes havaitsin ettei siinä täpahdu mitään sellaista josta voisin viisastua. aviossa olin, erota en aikonut, ja sukulaisissa ei ollut kiinnostavia miehiä, ei edes työyhteisössä, joten miksipä esimerkinkään vuoksi olisin aikaani tuhlannut sohvan nurkassa Tayloria ja Ridkeä tuijottamassa.
Puhelin taskuun lenkille mennessä, sekin vain, jos satun apua tarvitsemaan, ei siksi, että olisin aina tavoitettavissa.
Ei siis vihattavaa telkkarissa, eikä riippuvuutta puhelimeen.
Tunnen olevani vapaa kaavoihin kangistumisesta noiden suhteen, muutoin saatan olla kovinkin vahoillinen.
Ihmettelen vain, miten joku nykyaikana viitsii yleensäkään pitää telkkaria.
Ainahan joku henkisesti paikalleen jämähtänyt seuraa mokomia sarjoja.
Se on jo vanhaa aikaa. Meidän aikaamme on tietokone.
Tuumin sarjariippuvuudesta jesuiittain lailla eli selitämme kaiken parhain päin. Koukkuun jääminen edellyttää uteliaisuutta. Ilman sitä lajimme ei olisi olemassa.
Sarjan seuraaminen on tavallaan osoitus myös sosiaalisuudesta: muukin kiinnostaa kuin oma napa ja sen ympärillä pyörivät asiat. Tarinoiden kertominen on kulttuuria, ei olisi kirjallisuutta ilman tarinankerrontaa. Sarjat ovat jatketta tarinnankerronnalle.
Seuraaminen edellyttää katsojalta tietynlaista pitkäjänteisyyttä, nopeasti hermostuva ei kestä sarjatyyppistä kerrontaa. Olen siis kohtalaisen pitkäjänteinen.
Vihaa en ketään, mutta myönnettävä on, että tosielämä on usein sarjaelämää ihmeellisempäää, kuten myös oikeasti olemassa oleva tyyppivalikoima elävässä elämässä. Niinhän pitääkin olla.
Sarjan henkilöitä ja elämää peilaamalla peilaa tavallaan myös omaa elämäänsä ja käsityksiään. Kannattaa siis kunnella, mitä puhuu. Olen saanut puheissani itseni kiinni melko jyrkistä kannanotoista eli kieli ehtii monasti mielen edelle.
Hyvän sarjan seuraaminen on hieman kuin lukisi romaania ja joka lukemisesta pitää, pitää myös sarjoista. Tietysti tähän joku vastaa, että minä nyt en ainakaan tuollaisiin aikaani hukkaa.
Voin tunnustaa, että mihinkään en erikoisesti ole jäänyt koukkuun. Jos tulee menoja, menen. En jää sarjojen takia kotiin, mutta kyllä minä voin niitä katsellakin ja kyllä täytyy sanoa, että mielenkiinnolla seuraa sarjojen tapahtumia.
Nimenomaan ihmisten luonteenpiirteisiin kiinnitän erikoisesti huomiota. Monta kertaa vastaavanlaisia löytyy omasta tuttavapiiristä.
Satu aloitti ketjun kertomalla vihaavansa eräitä tyyppejä. Vihata-verbi on ehkä liian voimakas sana sarjojen yhteydessä, mutta kieltämättä nuo mainitut ärsyttävät. Sen verran olen tullut katsoneeksi, että heidän kierot luonteensa ovat tulleet tutuiksi.
Ei mielestäni kannata arvostella kenenkään mieltymyksiä. Kukin taaplaa tyylillään. Meillä on monenlaisia harrastuksia ja yksi voisi olla vaikka hyvien sarjojen seuraaminen.
niin kuin viesteissäni yleensäkin, eihän näitä
vakavalla naamalla kirjoitella.
Silti joskus ihmetyttää, että fiktiiviset hahmot
voivat tajunnassamme ihan oikeita tunteita herättää.
Kotikadun olen missannut aikoinaan kokonaan.
Nyt olen joskus lauantaina katsonut siitä osan,
jos olen ollut kotosalla. Käsikirjoittaja Johanna
Hartikainen tuntuu todella taitavalta tekijältä.
Olen ihmetellyt replikointia ja juonikäänteitä,
jotain aivan muuta kuin jossain Kauniissa ja rohkeissa. :)
Viime mainittua mieheni ei sietänyt sen yksinkertaisuuden
takia, eivät myöskään teini-ikäiset lapset, jos
sattuivat nähdä äitinsä sitä katselemassa.
-Ai, kehittävää ohjelmaa! :))
Huumori on aina öljynä rattaissa.
silloin kun satun telkkarin ääreen samaan aikaan sen kanssa.
Mielestäni se on hyvää arjen kuvausta. Hyvin esitettyä arkidraamaa.
Ehdottomasti parempi kuin kauniit ja rohkeat. Tuon viimemainitun katselemisen olen jättänyt. On niin kiiltokuvamainen ja epätodellinen.
Voisi tuon aikansa hullumminkin käyttää kuin jännitellä sarjojen henkilöiden edesottamuksia.
Ihmettelen vain, kuka sitä K ja R-sarjaa enää katsoo ja kuinka kauan sitä vielä aiotaan lämmitellä?
ja vaikka siellä sanoin jo nukkumaan meneväni,
kurkkasin vielä tännekin.
Olen saanut ~viikko sitten tänne sähköpostiini kutsun sinne,
ja tänään, kun kurkkasin profiiliani,
näin siellä sen linkin ja kukkasin uudelleen.
Vilkasta siellä jo olikin.
Olisikohan siellä parempi kirjoittelupaikka,
kun tää suomi24 jumittaa joskus niin kovin,
en tiedä.
Mut nyt nukkuun, hyvää yötä kaikille meille!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Nyt kun kävin profiilissani ja ajattelin sitä kautta
mennä seniorinettiin, niin sieltä ei päässytkään nyt enää! - Eilen illalla vielä pääsi.
Seniorinetti-sivu oli poistettu!
Kumma juttu! :\
Ei kai suomi24 anna noin vain kilpailijan linkkiä sivuillaan olla, mitäs arvelet?
Vaikka vielä "Emmeä" katselenkin,niin olen löytänyt tv 1 den muutamat mielestäni hyvät sarjat.Niihin olen todella kokussa,vaikka muutamat aika naivia,mutta katsokaapa esim joka arki aamu klo 9,15 alkavaa "Naapureita ja ystäviä"sitten on "Hiljainen todistaja",sen esitys aikaa en muista,iltamyöhällä kuitenkin.Muutama päivä sitten alkoi uusi sarja Jane Austenin kirjoittamia kertomuksia tv elokuvina,mielenkiintoinen sekin,varsinkin ihailin elokuvan puvustusta.Se on kaunista ja aah,niin epäkäytännöllistä.Mutta eiväthän naiset siihen aikaan paljoa muuta tehneetkään kuin istuivat ompelemassa.Joka tapauksessa monet tv 1 sarjat minusta paljon mielenkiintoisimpia kuin muiden kanavien amerikan hömpötykset.Ps. muistin vielä yhden tv2 sarjan joka tulee ma-ke klo 16,15 McLeoldin tyttäret, tämä sarja on Austraalialainen.
...n.s. toimintaelokuvia. Joskus aikojen alussa erehdyin katsomaan muutaman ja seurauksena oli painajaisunia!
En teilaisi TV:n katsomista kokonaan. Meitä kotona viihtyviä yksineläjiä on aika paljon, oletan, joten on mukavaa, kun voi halutessaan istahtaa nauttimaan hyvästä ohjelmasta.
-Sattuu kyllä olemaan niin, että 'hyvä ohjelma' ei meille kaikille ole sama. Mielestäni on oikeus hyvillä mielin katsoa juuri sitä ohjelmaa mistä nauttii. Nautin monista asiaohjelmista, urheilun katsomisesta, dokumenteista ja kaipaan vanhoja hyviä elokuvia, joissa tappamisen sijaan on romantiikkaa. Luultavasti minulla on monen mielestä 'huono maku', mutta so what! Itseni korkeintaan laitan alttiiksi kyseenalaiselle ajankululle.
P.S. Mitä eroa on katsoa tietokoneelta televisio-ohjelmia tavalliseen TV:hen verrattuna? Ovatko tietokoneelta katsottuina enemmän sivistystasoa nostattavia?
On huomattavasti mukavampaa katsella TV:stä olohuoneessa jotain ohjelmaa kuin istua pienen tietokoneruudun edessä.
vaan makaan samalla tavalla sohfalla kuin ennenkin. suunta vaan on toiseen nurkkaan.ostin isomman mahdollisen kidenäytön(putkinäyttö tuli vanhaksi) ja hyvin riittää.ei tarvitse yhtään kapulaa, yhdellä hiirellä voi tehdä paljon, ei pattereiden ostoa ja hävitystä.
Kyllä PC:ltä katsottava filmi on hankala. Selkä väyy, silmät väsyy, ruutu on pieni.
En minä vaan viitsisi Ylen kiusaksi ruveta moiseen tirkistelyyn.
Katsoin muuten sen ensimmäisen "24" aikanaan. Oli jännä!!
Sitten tuli toinen. Höh, ihan sama juoni, eri ihmiset vain sanksria lukuunottamatta. Petyin jo ennen puolta väliä. Muita en sitten enää ruvennut katsomaankaan.
Yksi hyvää idea ei kestä kuin yhden kerran. Toistoa ei jaksa.
tämän?
Eihän kamalampaa tyyppiä enää voi olla.
inhoan heitä , erikoiseti näitä naisia. Myös Hermanni on tosi inhottava ja kaikkein kurjinta on, kun kestää ja kestää ennenkuin oikeus voittaa. Sydämmen asialla on siitä ihana, että sitä katsoaessa tulee hyvä mieli.
Kyllä sitä voisi olla koukussa johonkin paljon pahempaankin kuin puoli tuntia päivässä kestävään brittisarjaan (Emmerdale).
Ja jos pelkäät, että paha ei saa palkkaansa, voin lohduttaa, että kyllä saa ja kunnolla saakin.
Voin tehdä juonipaljastuksia vaikka kaksi vuotta eteenpäin, mutta sitä tuskin haluat.
Monet näyttelijät, joista on vuosien varrella tullut katsojien suosikkeja, lähtevät sarjoista ihan omasta tahdostaan, haluten tehdä välillä jotain muutakin. Kun juuttuu näyttelemään johonkin pitkäkestoiseen sarjaan, leimautuu helposti ja muita töitä on sopimuksen loppumisen jälkeen vaikea saada.
Toisaalta, pitkäkestoinen sarja voi jollekin näyttelijälle olla taas niin mieluinen leipäpuu, että muuta ei haluakaan (ja vuosien kuluttua ei myöskään osaa) enää tehdä.
Sydämen asialla on vielä jotakuinkin katsottava sarja, mutta aamuisin ykköseltä tuleva Naapureita ja ystäviä on niin siirappia, että sitä tovin katsottuaan haluaa jo lähteä pesemään makeat hampaistaan pois.
No, se ei enää kauan jatkukaan, toivottavasti tilalle tulee jotain laadukasta, ei esim. jotain Kyläsairaalan kaltaista.
Ballykissangel oli ihan katsottavaa viihdettä, liekö tuota enempää tehty...
tulevia. Niitähän voi muualla lukea, vaikka tähän päivään asti.
Sydämen asialla on siitä hyvä, että kukin osa on tarina itsessään. Isäntäkin tykkää sitä katsoa, mutta Emme ei kiinnosta yhtään.
Moni näyttelijä on sarjaan kyllästynyt, ja onhan pitkäkestoinen saman sarjan esittäminen aika leimaavaa, jos vain haluaa saada osia muuallakin.
Kyllä vaikkapa Cain on livessä aivan eri persoona, kuin Emmerdalessa, kertovat asiantuntijat. Mutta siitähän hyvän näyttelijän tunnistaakin.
You Tubessa olen ihaillut Chloen, Amy Nuttall'in kauniisti laulamaa Scarborough Fair-kappaletta.
Kaikissa vaihtelevissa vaiheissaan hyvä,
ja silloin kun hän esitti Tomin morsianta,
oli uskottavan pienieleisesti onnellinen.
on Charitya näyttelevä Emma Atkins, mutta varmasti sen tietää hän itsekin.
jos saan sanoa. Tutustukaa Teema-kanavaan, jos ette sitä ole jo tehneet.
Jos on muitakin amerikkalaisiin elokuviin väsyneitä, siellä esitetään lähes joka elokuvia ihan muista maista.
jokan perästä, mutta kai sanoma välittyi. :)
katsomaan jatkoa, se on nyt lähinnä se Cloen juttu, jonka toivoisi ratkeavan.
Miten ihminen viitsiikin valehdella ja pettää?
Rahan ja vallan ahneus, sitä se kai on.
Onkohan tämäkin nuorisolle mallioppimista?
eilen kun katsoin tallennetta, oli pakko lopettaa siihen, kun Chloe järjesti kaatumisnäytöksen. Kai ovat näyttelijät hyviä, kun he nostattavat tunteita, milloin minkäkinlaisia.
Ja se ilkeä Cain, jota ei ole näkynyt aikoihin,
kuin likainen kulkukoira, joka kyräilee kulmiensa
alta, työtä vieroksuva rikollinen.
Mietin kerran, onko Emmerdalessa ketään, keneen haluaisin samaistua.
Ei ollut.
Miksi se kuitenkin on kiinnostava?
musiikkiin liittyvän ohjelman. Siinä haastattelija kyseli laulajilta ja oopperan johtajalta, mikä on BEL CANTO. Siihen ei oikein tahtonut löytyä vastausta.
Oli hauskasta kokoon pantu ohjelma. Lopulta selvisi, että se on eräänlainen laulutyyli, jota ei nykyään ilmeisesti harrasteta.
Minulla ei ole Digiä, mutta miehelläni on alakerran televisiossa. Joten voin joskus käydä vilkaisemassa Teemaakin.
ärsyttäviä ovat Cain ja erittäin epämiellyttävä, laiska, veltto setä, mikä myöhemmässä vaiheessa ilmestyi samaan taloon Dinglen perheen kanssa. En edes muista sen nimeä. Sen verran harvoin olen ilmeisesti katsonut, että ei ole jäänyt nimi mieleen.
Lähettänyt huoltoon GIGANTIN kautta.
Olen miettinyt, olisiko kiva olla ilman.
Olin niin nuori, kun se sisään kannettiin
ekan kerran.
Silloin ei tullut mieleen,
että jotain se elämästä vie poiskin.
espanjalaista elokuvaa. Teemalta tulee myös vanhoja 1940-50-luvun mustavalkoisia, joita katson paljon mieluummin, kuin uusia paukku/räjäytyselokuvia.
Joka sunnuntai-ilta ainakin, usein myös viikolla, tulee ko. elokuvia.
ovatkin omalaatuisia, ja paljon heiltä maallista puuttuukin, mutta sukusiteet ovat hyvinkin vahvat.
Shadrachin tuoksu tuntuu joskus läpi TV-ruudun.
Sorry, mut en tiedä kenestä puhut.
Ja minun tv;stä tulee oman valintani mukaista , hömpät ei kiinnosta.
Kanavia on tosipaljon, joten ei riippuvuutta.
Tositv;n ohjelmat on mielenkiintoisia,Ajankohtaiset dokumentit ja luonto-ohjelmat.
Muistakaa mikä maailma avautuu kirjoja lukemalla.
Sen sijaan "tosi-TV:t, nuo Big brotherit ja
Suurimmat pudottajat ym. olen jättänyt kokonaan
katsomatta, koska en pidä niistä.
Suurinta pudottajaa ei tarvinnut kuin pari
minuuttia nähdä, kun selvisi, etten katso enempää.
samanlaisia. En voi sietää mainitsemiasi ohjelmia, en minkään valtakunnan tosi-TV:n ohjelmaa viitsi katsoa. Se vasta hömppää on.
on esillä tänä iltana Teemalla. Hän täyttää pian 70 vuotta.
CC oli yksi nuoruuteni filmitähti-ihanteista, BB:n ja DD:n lisäksi.