Sony Develops 35mm full size CMOS
Debourne
251536
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
...Sonyn ensimmäinen FF kamera tulee varmaan sitten ennen kesää.
Lisää painetta nykyisille ''valtamerkeille''!
24.81 mekapiikkelsiä. Tekisivät nyt perkele tuosta semmosen 10 megaisenkin version (6 megaakin riittäisi) niin voisin sillä varustetun rungon EHKÄ laittaa harkintalistalle. Tuon pikselikokohan vastaa aika lailla niitä uusimpia noin 12megan kroppikennoisia. Näyttää olevan nyt kaikilla kennovalmistajilla kilpailu siitä kuka tekee pienikokoisimman ja paskimman pikselin. Jos ei tule lähivuosina tolkkua tähän digipaskaan niin seuraava kamerapäivitys minun osalta on sellainen että digi vaihtuu keskikokoiseen filmiin.
> 24.81 mekapiikkelsiä. Tekisivät nyt perkele tuosta semmosen 10 megaisenkin version (6 megaakin riittäisi) niin voisin sillä varustetun rungon EHKÄ laittaa harkintalistalle.
...voi valita (pikseli)kuvakoon jolla kuvaa?
että aletaan pääsemään typeristä croppikennoista eroon!
> että aletaan pääsemään typeristä croppikennoista eroon!
...on se, että kun täyskennokameran valmistajia on kohta kolme, niin vaikeampi on keskenään sopia hinnoista - aina joku lipeää ja hinnat laskee.
ihan sama mulle..toistaiseksi.
Oman lähes museomallin FF:n olen tilannut, sillä kuvataan muutama vuosi ja katsotaan sitten;)
Minulla on 1ds. Kuvanlaatu ja äärimmäinen kestävyys on asioita joista ei päästä mihinkään, oli rungolla ikää tai ei. Täysikokoinen kenno tietenkin, vajaat ovat täysiä leluja.
kertomaan..mitä sulla on.LOL.
5D on tulossa. Eipä se huonommaksi muutu vaikka sille seuraaja esitelläänkin. Kuvalaatu on luultavasti kohdillaan, mutta runkoon olisin halunnut hieman parannusta.
FF:n edut ovat kuvalaadun lisäksi syväterävyyteen sunmuuhun liittyviä. 1,3 croppi tuntuu kompromissilta sekin.
Loppuu croppi-pähkäilyt, leluja ovat.
Jos kuvanlaatu on riittävä en keksi croppikennosta muuta "vikaa" kuin että objektiivien polttovälit joutuu kertomaan mutta eipä sekään montaa aivosolua vaadi...
Croppikameran syväterävyysalue ei ole niin hyvin hallinnassa kuin suuremmalla kennolla.
Etsinkin niissä tuppaa olemaan pienempi.
Aina ei voi käyttää pitkää polttoväliä ja suurta aukkoa vaikka tahtoisi lyhemmän syväterävyysalueen.
Ei ole koskaan kohdallaan.
Sitä on aina kohteeessa liian vähän ja taustassa liian paljon.
-Huonovalovoimaiset laajakulmat.
-Tahallaan pilattu dynamiikka. Valmistajat kokeilevat rajojaan paljonko onnistuvat survomaan pikseleitä postimerkin kokoiselle alueelle. Minulle riittäisi 6 mekakikkeliä ihan hyvin, mutta kenno saisi olla mielellään lähempänä keskiformaattia kuin postimerkkiä. Neideille ja trendihomostelijoille on olemassa pokkarit, vastapainoksi voisivat tehdä yhden oikeankin digikameran kohtuuhinnalla. 12000€ keskikoon digistä 80mm:n objektiivilla on vähän liikaa minulle.
joskus on kohdillaan.
Itse oon kuvannut tarkempia juttuja pääasiassa rullafilmille. Siinä on terävyyden hallinta kohdillaan, mutta valaisukalusto pitää olla melko järeää.
Croppidigi on surkee kapistus.
.... vajaat ovat siis vajaita leluja ja täydet täysiä leluja;-)
.... kertoa. Olen itse kuvannut vuosien varrella neljälle eri koolle kaksi keskaria, kinari ja aps-c. Kyllä se kuitenkin on niin että millimetri on millimetri eikä sitä tarvitse mihinkään kertoa. En minä ajatellut keskarilla 80mm objektiivin kanssa, että tämä on niinkö "oikeesti" 50mm ja samoin en ajattele aps-c kameralla, että 30mm olisi jotain muuta kuin 30mm. En myöskään ajattel kinarilla kuvatessa 50mm lasilla, että se vastaa 80mm lasia keksarissa. Nämä kropit sun muut kertoimet on ihan höpöhöpöä.
Totta on se, että valokuvauksessa iso on kaunista. Niin on aina ollut ja niin se on myös digiaikana. Minusta on mukavaa, että kinareita alkaa enemmän tula tarjolle, mutta en usko, että aps-c koosta luovutaan, koska siinä on kiistattomat etunsa sekä valmistajan että harrastajan kannalta.
...välttämättömyyksiä. Mikään seikka ei estä tekemästä hyvävalovoimaista laajista kroppikennolle (ja on niitä tehtykin esim. Nikkor 17-50mm f:2,8). Se ettei niitä juuri ole tehty ja enin osa kiinteistä kakkuloista on kinokoolle on vain valmistajan ratkaisu. Samoi dynamiikka voidaa pilata ihan millä kennokoolla tahansa. Kuitenkin esimerkkejä muunkinlaisesta ajattelusta on esimerrkinä voi mainita fujin joka erityisesti on tutkinut mahdollisuuksia tehdä laajaa dynamiikka (ei ole kennon kokoon sidottu asia).
17mm milliä kroppikennossa ei ole mikään laajakulma, sehän vastaa kinokoossa noin 25-27mm kamerasta riippuen. Itsellä on 16mm/2.8 enkä pidä sitäkään vielä oikeana laajakulmana. 10-12mm on oikea laajakulma, kuvakulma on silloin reilusti toistasataa astetta. Ja jos haetaan kroppikennolle fisheye, on hyvä valovoima mahdoton rakentaa. Tuota 16mm/2.8 löytyy kinokoolle fisheyenä, kuvakulma 180 astetta. Pistäppä linkkejä vastaavaan pääsevästä objektiivista kroppikennoiselle.
Mikä nyt on höpöhöpä kenellekin. Ainakin itse ajattelen objektiivien polttoväleistä puhtaasti kinofilmimaailman millimetreistä.
Jos esim. haluan ostaa potretointiin sopivan objektiivin, tiedän että n. 80mm on tähän tarkoitukseen hyvä polttoväli, eli ostan sellaisen objektiivin. Jos kuitenkin käytössäni on kroppikamera, tuo ostamani 80mm objektiivi ei kuitenkaan enää olekaan niin optimaalinen kyseiseen tarkoitukseen. Kroppikameraan ostaisinkin tuohon tarkoitukseen 50mm obiskan.
Kun kameran päässä on zoom-linssi ja kameraa käytetään ei minkään tietyn asian kuvaamiseen, milleillä ei tietenkään ole niinkään merkitystä. Silloin polttoväli valitaan etsimen perusteella.
> Tuota 16mm/2.8 löytyy kinokoolle fisheyenä, kuvakulma 180 astetta. Pistäppä linkkejä vastaavaan pääsevästä objektiivista kroppikennoiselle.
...pääse aika lähelle tavoitetta, vaikka valovoima onkin "vain" f3.5 mutta piirto on melkein yhtä hyvä suurimmallakin aukolla laidasta laitaan?
http://photozone.de/Reviews/Canon EOS Lens Tests/254-peleng-8mm-f35-fisheye-converted-to-eos-mount-test-report--review?start=1
leikki on... ammattikuvaajan työtä? Kovasti on näkynyt kroppikennollista "lelua" ammattilaisten(kin) laukussa/kädessä.
.... tarkoitit siis laajakulmalla "kalansilmää". Ei niidenkään tekemiselle kroppikennolle ole mitään estettä kyse on vain valmistajien halusta. Itseasiassa helpompihan se olisi tehdä pikkuiselle kennolle kuin isolle.
Asioista voi tietysti keskustella mutta harva maksaa rungosta 2000...7000€ ja laseista toisen mokoman lisää. Ammattikuvaajat ovat erikseen, toki voi harrastelijakin sijoittaa kameroihin 20 000€ jos on rahaa on että ei paskalle taivu.
Suurin osa harrastelijoista on kuitenkin sellaisia, että täysruutu ja profikalusto jää haveeksi. Croppirunko täyttää 90% kuvajista heidän tarpeensa ja kuvien laatu riittää helposti.
Asiaa voi toki ajatella niinkin että 20000Eurolla ei vielä saa ihmeellistä autoa, ja silti aika monella on sen hintainen tai kalliimpi peli.
Tuohon nähden 5000 runko ja 15000 optiikoihin ei ole mitenkään mahdoton yhtälö.
Kuka mitäkin harrastaa. Minulla on helposti liki tuo summa kameroihin kulutettuna viimeisen neljän vuoden aikana. Ja lisäksi autoon se 70000.