Niin siis meidän poika on nyt 8 viikon ikäinen ja on aivan pientä näppylää täynnä koko ukko.. Maha,kädet,selkä, jalat ihan kaikkialta. Eiks sen vauvarokon tai hormoninäpyikskö niitä sanotaan.. niin pitäis olla vaan lähinnä kasvoissa?
Vähän huolestuttaa..
Vähän huolestuttaa..
Vastaukset 2
Vanhimmat
Meidän pojalla oli tuossa iässä hormooninäppyjä kuukauden ajan tosi pahana. Niitä oli pään alueella ja ylävartalolla. Soita varuilta neuvolaan ja kysy asiasta. Luulen kyllä, että teidänkin vauvalla on samoja näppyjä.
tosiaan todennäköisesti kuten arvelitkin. Ne ovat pahimmillaan juuri parikuisena ja lähtevät sitten pikku hiljaa pois. Joku sanoikin joskus, että kaste- ja rippikuvissa kasvot kukkivat yhtä pahasti :)
Neuvolasta neuvottiin putsaamaan varovasti keitetyllä vedellä, jos ovat pahannäköisiä. Muuta niile ei voi tehdä.