Valkovuoto ja muut hajut

Mille valkovuodon ja alapään kuuluisi haista? Ja on muuten aika ahdistavaa kun on pitkä tukka ja paljon reenejä ja illalla ku menee suihkuun nii on kaikki maailman hiukset ja töhnät myttyrällä tuolla. weird?
3855
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kun kaikki on kunnossa, ei alapää haise millekään. Jos hikoilet paljon tai sinulla on tulehdus, voi alapäästä tulla aika ikäviäkin tuoksuja. Normaaliolosuhteissa ei siis kuitenkaan haise.

"hiukset ja töhnät myttyrällä tuolla. weird?"

Kuvauksesi ainakin on perin outo.

Äänestä

että kun on paljon pitkiä irtohiuksia ne tuppaa sitten vauhdikkaan päivän aikana kiemurtelemaan sinne alushousuihin ja persvakoihin, häppärien väliin ja ties minne pesimään. Siksi onkin hyvä huolehtia alapään puhtaudesta vähintään joka ilta.

Alapään eritteet. hmm... No valkovuoto on väritöntä vuotoa(niinkuin sylki) jota tulee emättimestä, haisee korkeintaan hieman rautaisalle koska on tekemisissä alapään limakalvojen kanssa jotka ovat täynnä risteileviä verisuonia.

Sitten häpyhuulien väliin ja klitoriksen hupun alle kertyy päivän aikana samaa taliköhnää mitä poikienkin esinahan alle. Tämä töhnä haisee aika voimakkaalle ja kalamaiselle.

Jos on joku esim. hiivatulehdus valkovuoto muuttuu rahkamaiseksi ja haiseekin maitorahkalta (ääritapauksessa siis, joskus voi esiintyä vain kovaa kutinaa)

Muista alapäänhajuista, sukupuolielinten ja reiden välissä olevaan "vakoon" eli nivustaipeeseen saattaa kertyä ihottavaa pistävää hien tai pissan hajua hikoilusta johtuen, jonka huomaa kun hinkkaa taivetta sormella. hajusta pääsee eroon pesemällä taipeet hyvin esim. pesukukkaa apuna käyttäen jolloin ihon pintakuonat kuoriutuvat pois (voi käyttää myös kuorinta ainetta tai kostunutta sokeria) Tästä johtuu muuten se että alkkarit saattavat illalla haista ihan pistävälle pissalle vaikka ei olisikaan housuunsa lirauttanut.

Alapään hygieniasta tulisi huolehtia seuraavasti:
Pese alapää huolellisesti lämpimällä vedellä joka poimu ja häpyhuuli, sekä klitoriksen hupun alta ne mahdolliset möhnät pois hieromalla.
Jos tuntuu että rasvaisuus ja töhnäisyys ei pelkällä vedellä lähde kaupoista ja apteekeista saa mietoja pesunesteitä alapäälle, esim. Lactacyd.

Pääset eroon möhnistä ja irtohiuksista pimpassasi :D

Äänestä

Hajun kuuluisi olla hieman kalamainen, tarkemmin ottaen silakkainen. Jotkut puhuvat jopa muikun tuoksusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


prrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr... kirjoitti:

Mille valkovuodon ja alapään kuuluisi haista? Ja on muuten aika ahdistavaa kun on pitkä tukka ja paljon reenejä ja illalla ku menee suihkuun nii on kaikki maailman hiukset ja töhnät myttyrällä tuolla. weird?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu